Digitál – fotíme draho zadarmo

Často sa ma ľudia pýtajú, aký fotoaparát kúpiť, aby vydržal dlhšie než jeden – dva roky. Neraz prídu s konkrétnou predstavou: "kúpim si radšej hneď drahší, poriadny, nech po čase nemusím zas kupovať ďalší". Logická úvaha, ktorá ešte pred nedávnom mohla platiť v mnohých oblastiach spotrebnej elektroniky. Vývoj však ide dopredu. Vlastne neviem, či dopredu. Dnes už nie je dôležité vyrobiť kvalitný, trvanlivý produkt. Dôležité je predať. Čokoľvek, čo vydrží aspoň počas záručnej doby. A tomu zodpovedá aj kvalita súčasnej (nielen) elektroniky.

Tento trend sa mi nepáči, je to prinajmenej veľmi neekologické – a drahé. Kupujeme "lacnú" elektroniku. No každý rok novú. Tak, ako nové autá už vydržia len pár rokov a sami si ich neopravíte, ani digitálne fotoaparáty, žiaľ, nie sú žiadnou výnimkou.

Digitálny fotoaparát a jeho cena

Výrobcovia cenou regulujú záujem o predaj. Novinka je drahá, cena postupne klesá až na zlomok uvádzacej. Medzitým sa už na trhu objaví nástupca – novší, lepší, krajší, rýchlejší, menší, ľahší a s lepším obrazom. Všetky superlatívy platia trvale, ale vždy len pre najnovšie modely. Áno, bezpochyby mierne stúpa technologická kvalita fotografií a mierne klesá cena, za akú si fotoaparát kúpite. Digitálna fotografia je však stále ešte v "plienkach", každý, kto si kúpi fotoaparát vlastne dotuje vývoj. O pár desaťročí sa veci možno ustália…

Ak si niekto v roku 2003 kúpil najnovší fotoaparát, zaplatil asi 35 tisíc za 5 megapixelov v kompaktnom telíčku. Dnes za tie peniaze kúpite pomaly 8 megapixelovú zrkadlovku. Trojročné fotoaparáty sú z dnešného pohľadu neznesiteľne pomalé, technická kvalita je dávno prekonaná. Kto nesleduje aktuálne dianie, možno mu tento vývoj nebude prekážať a fotoaparát by mohol dlho poslúžiť – veď nie 5 megapixelov, ale dva stačia na bežné rodinné fotografovanie. No v hre je iný, vážnejší problém, než morálne zastarávanie.

Porucha a je koniec

Ak sa vám digitálny fotoaparát pokazí a už nie je v záruke, spravidla sa dá povedať, že "spadla klietka". Je koniec. Servis vám ponúkne opravu za cenu, ktorú nie je bezpečné počuť postojačky. Alebo vám rovno povedia, že sa to opraviť ani nedá.

A digitálne fotoaparáty sú doslova napchané technikou a mechanikou. Mechanické (plastové) riešenia sa ľahko kazia a elektronika sleduje ich funkcionalitu. Stav krytov na batérie, či kartu je neraz elektronikou sledovaný. Ak sú otvorené (odlomené) fotoaparát odmietne fotografovať, aj keby fakticky fotografovať mohol. Zapínanie fotoaparátu je riešené posuvnými plastovými vrátkami, stačí drobný náraz a aparát nezapnete. Aj keby bez krytu mohol ďalej dobre slúžiť, elektronika povie "nie".

Napríklad máte trojročný trojmegapixelový fotoaparát typu ultrazoom, ktorému sa vo vnútri optiky objavila smietka. Prístroj bol kúpený skoro za 40 tisíc korún. Fotoaparát porovnateľných parametrov už dnes nekúpite. Kúpite len lepší, 6 megapixelový asi tak za 12 tisíc korún (rovnaká značka, rovnaký výrobca, porovnateľné možnosti snímania). V opravovni vám povedia odhadovanú cenu opravy: 7 až 8 tisíc. To je situácia, v ktorej sa ocitlo už pár ľudí a mal som problém, čo im poradiť. Sám som radšej za doplatok a kúpu nového stroja. Ale človek akosi intuitívne nemá veľkú chuť zaplatiť za nový stroj, ak nedávno kupovaný stroj nemožno opraviť a pritom na vine je maličkosť? Čo ak sa to zopakuje?

Fotografovanie teda nie je až tak lacný špás, ako sa na prvý pohľad zdá. Pozrime sa na dva príklady.

Drahší fotoaparát – okolo 40 tisíc

Ak si kúpite pomerne solídny stroj (čo každý rok z hľadiska technických parametrov znamená niečo úplne iné) dá sa predpokladať, že s ním budete môcť fotografovať tak asi 3 roky. Potom vás jeho vlastníctvo stojí 36 korún denne, či už fotíte, alebo nie.

ak fotoaparát stál 40 tisíc korún

a fotoaparát vám vydrží jeho vlastníctvo vás denne stojí
jeden rok 109 korún
dva roky 54 korún
tri roky 36 korún
štyri roky 27 korún

Bežný kompakt – okolo 15 tisíc

V prípade, že ste volili cenovo podstatne diétnejší, zrejme kompaktný, fotoaparát, dostanete sa na "nájomné" 13 korún denne na tri roky podmienečne – podmienkou je, že sa s prístrojom nič nestane…

ak fotoaparát stál 15 tisíc korún

a fotoaparát vám vydrží jeho vlastníctvo vás denne stojí
jeden rok 41 korún
dva roky 20 korún
tri roky 13 korún
štyri roky 10 korún

Tieto čísla je dobré mať na pamäti pred kúpou digitálnych noviniek – na bežné rodinné fotografovanie často vôbec netreba siahať po "delách" a najnovších prístrojoch, rodinnú dokumentáciu zvládne aj bežný prístroj z výpredaja.

To, samozrejme, môže vyvolať rozhorčenú reakciu, že digitál je vlastne katastrofálne predražený! Hneď sa ponúka možnosť fotografovať na overené filmy. Materiál je každým rokom lacnejší (prečo asi?) a filmové fotoaparáty majú oveľa lepšiu "životnosť". Nielen ja mám fotoaparát na film kúpený pred dvadsiatimi rokmi a stále bezchybne funguje. Iste, v tom tvrdení je hodný kusisko demagógie, pretože nedá sa porovnávať fotoaparát na film s digitálnym prístrojom. Digitál je doslova nabitý elektronikou a rôznymi mechanickými zariadeniami. Aby to bolo možné vyrobiť v cene dostupnej bežnému občanovi, pri výrobe sa nepoužijú najkvalitnejšie materiály. Naproti tomu bežný fotoaparát obsahuje len trocha mechaniky, navyše po desaťročia overenej… A obidve mašiny sa dajú kúpiť zhruba za rovnaký peniaz – kompaktný fotoaparát sa dá získať asi za 10 tisíc – či už na film, alebo digi.

Pohľad cez prizmu počtu obrázkov

Ak by sme spravili prepočet ceny fotoaparátu na počet obrázkov, získame tiež zaujímavé čísla.

Predpokladajme, že filmovým fotoaparátom sa dá fotografovať len tak, že si z neho dávate filmy spracovať na papier – inak fotky neuvidíte. (Neriešme teraz prácu s diapozitívmi, skenovanie, či výrobu fotiek doma. Pre väčšinu ľudí sú to nereálne riešenia. Keby aj boli, aj tak sú drahšie.)

V súčasnosti stojí vyvolanie 36 obrázkového negatívneho filmu + fotky 10 × 15 cm zo všetkých obrázkov okolo 320 korún v bežnom minilabe. (Áno, sú aj lacnejšie, aj drahšie laby…) K tomu treba prirátať cenu za film asi 100 korún. Dostávame sa na cenu asi 420 korún za 36 obrázkov na papieri. Zaokrúhlime to na 400 korún. Pri tejto cene stojí bežný digitálny fotoaparát (za 15 tisíc) toľko, čo 37 farebných filmov s fotkami… (Cenu za filmový fotoaparát nepočítam.) 37 filmov je spolu 1 332 fotografií.

Ak by sme počítali stále s trojročným používaním, tak pri investovaní ceny za digitálny fotoaparát do fotografovania na filmy, vychádza to zhruba jeden nafotografovaný film s fotkami za mesiac. To je z pohľadu digitálnej fotografie zúfalo málo "obrázkov"
.

Nech si každý vypočíta, čo je preň výhodnejšie.

 • Pre ľudí, ktorí fotia iba oslavy narodenín, Vianoce a dovolenku sa digitál finančne stále ešte neoplatí – ten jeden, či dva filmy za rok budú proste lacnejšie.
 • Pre človeka, ktorý rád fotí, bude digitál neporovnateľne lepšou alternatívou, pretože aj pri jeho cene…

Fotografujete slobodne

Na digitál sa fotí zadarmo. Zaplatíte na začiatku za možnosť slobodne fotiť. Ale ďalej už nemáte žiadne ďalšie investície, ak vám stačí prezrieť si fotky na monitore.

Teraz neriešme to, že za svoj fotoaparát som aj dnes "zaplatil" možno 40 korún a necvakol som pritom ani jediný obrázok. Tá čiastka už je zaplatená. Ale minulý týždeň som na dlhom výlete nafotografoval asi 600 obrázkov. A to by som na film nemohol.

Keď teda už na digitál fotografujeme, je jedno, či nasnímate jeden obrázok, alebo tisícku.

Viem, mnohí ma môžu napadnúť, že kvantita nenahradí kvalitu, ale sú mnohé situácie, kedy sa naozaj dobrý výsledok dá získať len na mnoho pokusov. Deti, zvieratá, momentky…

Vec sa dá prirovnať k internetu. Kto má len pomalé pripojenie cez modem, za ktoré platí vysoké poplatky za minútu, bude na internete využívať len minimum možností. Bleskovo a v strese spraví to najnutnejšie a rýchlo sa odpojí. Nevie, čo všetko môže z internetu získať, nenaučí sa to. No po zaplatení paušálu na trvalé pripojenie k internetu už človek môže používať internet stále a rýchlo zistí, koľko užitočných možností a služieb mu toto pripojenie prináša. Podobne fotograf, ktorý sníma veľa a hneď vidí výsledky, získava skvelú prax. Fotky môžu byť o to lepšie.

No je tu ešte aj iný aspekt, ktorý môže nás, čo fotíme veľa, dosť ochladzovať v "rozlete".

Hodnota jednej fotografie medzi tisíckami = nedostupná

Vďaka tomu, že už viac rokov fotografujem digitálne, mám v archíve desaťtisíce fotografií a z nich stovky vytriedených dobrých obrázkov, ku ktorým sa občas vraciam. Čím viac fotografií (tých dobrých) však mám, tým menšiu majú cenu. A tým menej často si ich prezerám!

Mnoho z nás, čo snímame na digitál, máme doma plné disky momentov, ktoré nás zaujali. Motýľ, svadba, výlet v lese, nejaká šialená krčmová akcia typu donemoty, fotka známeho, ktorý nedávno umrel, zábery z dovolenky… Po čase hromadenia takých obrázkov, fotopoznámok a pripomienok, nastáva zásadný problém – je ich priveľa. Už si ich pomaly prestanete triediť, aj prezerať. Zabudnete, že na tom zaprášenom disku sú ďalšie vzácne fotky. Veď máte stovky novších obrázkov a ani tie nemáte čas si riadne pozrieť.

Rodinná fotka je ako víno

Viem, znie to ako znevažovanie fotografie. Možno namietnete, že dobrá fotografia má inú cenu. Vyššiu, oproti nejakým hromadným "výcvakom". A ja poviem, že nemá, pretože sa rovnako stratí medzi tisíckami iných dobrých, lepších, i horších obrázkov.

 • Ak máte dobrých obrázkov len niekoľko, opozerajú sa vám.
 • Ak ich máte veľa, ich prehliadka zaberá cenný čas. A ten každému chýba. Neuvidíte ich často. To je ako keby ste ich nemali…

Dobrých a výborných fotografií je plný internet, excelentné sú v knihách a na výstavách. Bežná fotografia má malé šance zaujať, prežiť. A zanedbateľné šance zarobiť.

A tak paradoxne môže bežný človek po rokoch zistiť, že najcennejšími sú tie najobyčajnejšie, neraz nekvalitné, rodinné fotky. Fotky našich blízkych, ktorí zostarnú, odídu, zomrú. O pár rokov možno narazíte na staré rodinné fotky, ktoré ste fotili zamlada. Osviežia vaše spomienky.

Možno dnes sa vám zdá zbytočné mať 10 podobných záberov, na ktorých sa hrá vaše dieťa. No o pár rokov na ne možno natrafíte a pripomenie vám práve tá sekvencia niečo, na čo by ste inak zabudli. Preto nevadí, ak dnes nemáte čas prezerať si tie zábery. O pár rokov vás možno potešia. A keď nie, nestane sa nič zlé!

Myslím, že práve za tú chvíľu radosti, či za osvieženie pamäti sa oplatí dnes zaplatiť vo forme získania možnosti fotografovať – akokoľvek. Digitálne, či analógovo. (Alebo snímať na video, ale to je s časovou spotrebou pri projekcii ešte náročnejšie. Na rozumný zostrih nikto nemá čas – o to menej času na sledovanie nudných, nestrihaných záznamov.)

Takže za čo vlastne platíme?

Kúpou digitálneho fotoaparátu pomôžete zarobiť nejakému výrobcovi a pár predajcom. Vďaka tomu sa digitálna fotografia bude technologicky postupne zlepšovať – môžeme sa tešiť z možnosti, že priamo sponzorujeme vývoj :-)

Za svoje peniaze získate možnosť zaznamenávať si život okolo seba svojím pohľadom. Možno to budú "len" momentky vašich detí, možno kreatívne abstrakcie. Obrázky, ktoré asi nebudú mať o pár rokov cenu pre nikoho iného, len pre vás.

Ale pri fotení sa dá zažiť celkom fajn zábava. Vyberiete sa fotiť motýle a bez foťáku by ste možno nikam nešli. Fotografia je koníček, záľuba. A práve koníček je to, čo nás dokáže obohatiť. Investícia času a úsilia do výsledku, ktorý by v konečnom dôsledku mal priniesť aspoň trocha potešenia. Z tohto pohľadu to vlastne ani nie je tak drahé. Trebárs také fajčenie je oveľa nákladnejším športom… Len si porovnajte cenu balíčka cigariet s cenou za fotografovanie…

Komentáre k článku: Digitál – fotíme draho zadarmo

 1. philips 13. novembra 2008

  myslim ze aj tento clanok by sa zislo aktualizovat..aspon teda bezny kompakt pre bezneho uzivatela za 15 000 sa mi zda moc

 2. Oto Zapletal 30. júla 2011

  Mám digitálny PANASONIC DMC FZ-50 už 5 rokov, už som sním urobil 174000 fotiek , prežil dopravnú nehodu, a stále funguje bez poruchy, ako nový !!!!!

  Mal som aj kinofilmové prístroje ale toľko nevydržal žiadny.

Pridajte komentár: