Rybky v akváriu?
…bych Vás chtěl poprosit jestli byste do sekce „ako fotografovat“ mohl uvest aspoň nějaké body k focení ryb v akváriu. Chápu, že se jedná o silně specifické prostředí, ale i tak by potřebovalo možná dávku teorie pro fotografy. Sám su z toho „jelen“. Děkuju :-)
Nuž, určite radšej spracujem akváriové rybky, než ako keby ste chcel článok to tom, ako fotiť jelene :-) Poďme teda hneď na vec.
Fotenie v akváriu naozaj patrí medzi náročné úlohy, pretože proti sebe stoja požiadavky, ktoré takpovediac jedna druhú vylučujú.
Slabé svetlo
V akváriu býva tma.
Svieti naň nejaká párwattová žiža, ktorá bežne umožní expozičný čas zhruba desatinu sekundy. To je veľmi nepríjemné, pretože tak dlhý čas je ťažko udržať v rukách fotoaparát. A ryby sa pritom svojvoľne hýbu!
Nehovoriac o tom, ako neochotne zaostruje väčšina fotoaparátov v prítmí.
Z toho vyplýva jediné. Veľmi vysoký počet fotiek sa vám podarí – rozmazať.
Na takéto zábery by bol hrdý málokto. Ale pri fotení v akváriu pri pôvodnom osvetlení ich budete mať takto neostrých devätnásť z dvadsiatich.
Nič si z toho ale nerobte – je to jedna z možných ciest. Proste fotografujte tak veľa záberov, až sa vám ich niekoľko podarí.
Zosilnenie svetla nad akváriom samozrejme možné je. Dať však nad akvárko 500 wattovú halogénovú žiarovku nespôsobí nič iné, ako že vystresujete svoje rybky. Niektorým by to mohlo dokonca ublížiť, každopádne sa ale prestanú správať prirodzene. Navyše ak by ste fotili dlhšie, reflektor môže ohriať vodu na úroveň, ktorá vám rybky zabije. A argument, že sa tak aspoň konečne prestanú hýbať je už skôr mojim pokusom o zlý žart.
Priznám sa – pred rokmi, keď som mal akvárium som to skúšal. Silné svetlo zmenilo charakter fotiek. Ľahko sa fotilo, ale fotky boli neprirodzené.
Objekt za sklom
Keďže akvárium je za sklom, mali by ste byť čo v najväčšej tme, inak sa budete lesknúť.
Také fotky vás asi nepotešia…
Odlesky zmiernite, ak si na seba dáte čierne tričko, čierne rukavice a ak vám veľmi záleží na kvalite, zabaľte aj fotoaparát do niečoho čierneho. Tak, aby „trčalo“ len sklo objektívu.
Blesk
Fotiť s bleskom by bola jedna z možných ciest, ako sa dostať k ostrým fotkám. Žiaľ, s bleskom budú fotky vyzerať inak, ako v skutočnosti. Niekedy lepšie, inokedy horšie. Skúste si ich nejakú stovku odfotiť a uvidíte, ako to vychádza.
Pri fotení s vstavaným bleskom je úplne vylúčené, aby ste fotili kolmo proti sklu akvária.
To by na snímke bolo vidieť viac blesk, ako rybku. S bleskom preto musíte fotiť sklo zo šikmého uhla – minimálne z takého, kde už nebudú ani zvyšky reflexov.
Na zábere vľavo vidieť moju ruku osvetlenú bleskom a reflexy blesku na nie celkom čistom skle akvária.
Ak budete fotiť s bleskom, odporúčam vám stiahnuť intenzitu pôvodného akváriového svetla na minimum, inak sa vám bude miešať modré svetlo blesku so žltým svetlom žiarovky.
Niekedy to však nemusí vadiť – teplejšie podanie fotky môže byť príjemné.
Farba
A ďalším problémom sú farby. Akú farebnosť zvoliť?
Ak nastavíte teoreticky správne farby, môžete zabiť atmosféru – na akváriu je niekedy zaujímavá práve žltá, či iná farebnosť…
Tu vám neporadím nič iné, ako skúšanie. Ak máte v akváriu napríklad veľa zelene, môže sa stať, že automatika taký záber vyhodnotí celkom nesprávne.
V takom prípade treba nastaviť bielu manuálne. Ale ako?
Musíte nájsť nejaký biely predmet, ktorý môžete ponoriť do vody a nikomu tým neublížite. Napríklad porcelánovú tanier… Na ňom môžete nastaviť bielu manuálne.
Nastavenie bielej sa, samozrejme, týka len fotenia bez blesku.
Makro a rýchlosť pohybu
Akváriové rybky sú maličké, dorastajú takpovediac len do veľkosti supermakrorozsahu.
Ak váš fotoaparát vie fotiť zo vzdialenosti asi 10 centimetrov, môžete sa pustiť do skúšok.
Problémom makrorozsahu však je to, že je mimoriadne náchylný na neostrosť. Ak pri bežnom fotení nejaký drobný pohyb fotoaparátu (či foteného objektu) neprekáža, v makrorozsahu bude záber spoľahlivo neostrý.
Statív by síce vylúčil vaše chyby, ale rybky plávajú rýchlo a statív by vás len zdržiaval.
K rýchlemu plávaniu – aj rybka, ktorá sa takmer nehýbe sa vlastne hýbe nepretržite. Uvedomíte si to okamžite, ako spravíte prvé fotky. Jemné vlnenie chvostom, či sústavné hýbanie žiabrami komplikujú snímanie veľkých a ostrých detailov.
Onen drobný pohyb totiž pri fotení v makrorežime môže zaberať aj štvrtinu políčka obrázku.
Nebojte sa experimentovať. Pláva rybka, ktorú chcete odfotiť určitým tempom z jednej strany akvária na druhú? Sledujte ju fotoaparátom a foťte v pohybe. Na 30 pokusov máte šancu získať jeden veľmi vydarený záber, v ktorom bude pozadie celkom rozmazané a rybka ostrá.
Makro a hĺbka ostrosti
Makrorozsah prináša aj komplikáciu s malou hĺbkou ostrosti. Ak bežne môžete odfotiť ľudí v izbe a všetko bude ostré, v makrorežime to neplatí.
Pri fotení zblízka bude mať ostrá oblasť len niekoľko málo centimetrov! V niektorých prípadoch dokonca menej, ako jeden centimeter.
To je veľmi nepríjemné.
Nastavíte prístroj na rybku, zaostríte a ona si svojvoľne odpláva o drzých 5 milimetrov nabok. A už je neostrá.
S tým sa ťažko dá niečo robiť.
Platí tu asi len jediný postup – foťte veľmi veľa. Nech si ryby robia, čo chcú. 200 obrázkov zmažete, ale zostane vám 5 vydarených. Čo na tom? Tak dáte nabiť baterky…
Fotiť bleskom, alebo pri svetle akvária?
Ja sa vždy prihováram za prirodzené svetlo, aj keď to znamená ťažšie podmienky pri fotení. Často aj väčšie zrno.
Mne sa fotky s prirodzeným svetlom páčia viac, rybka je osvetlená tak, ako ju poznám. Dokonca pre domáce potreby si nerobím ťažkú hlavu ani len z toho, že na zábere mi vidno ruku a fotoaparát… No a čo? Veď som tam bol.
Keby som fotil ale záber na web o rybkách, alebo pre časopis, takéto „drobné“ chyby by na snímkach nemali čo hľadať!
Zábery s bleskom zas ukážu skutočné farby rybky a pozadie bude tmavšie. Z pohľadu technického fotografa by som zábery s bleskom označil za farebne farebne pravdivejšie.
Máte externý blesk?
Ak áno, možno najvýhodnejšie by bolo, keby ste ho položili na akvárium a svietili zhora spredu. Skombinovali by ste výhody silného svetla a extrémne krátkeho času záblesku – žiaden pohyb rybky by nespôsobil zneostrenie fotky.
Medzi blesk a akv
árium by však bolo dobrí dať niečo, čo zmierni prudké svetlo – napríklad pauzák, alebo biely papier na pečenie. Naň by ste svietili bleskom zhora, zo vzdialenosti niekoľko centimetrov.
Čisté sklo
Na záver samozrejmosť, ale radšej to mapíšem. Absolútne nevyhnutným predpokladom je naozaj čisté sklo akvária.
Čisté z vnútornej aj vonkajšej strany. Riasy, či zaschnuté vodné kvapky na snímke bude dosť vidieť.
Palino 12. februára 2004
Choval som rybky a tak ma napadlo, ze mam aj knihu, v ktorej je na konci kapitolka o foteni ryb.
Takze, kto chce, je to tato kniha:
Mills, D.1994. Vase akvarium. Prudy,Martin?,287 s.
Zial, v sucasnosti mam len sumca, ktory mi vsetky ryby pozral a on sam vychdza az v noci na lov :-( Takze to nemozem skusit…
R. 12. februára 2004
Niekde som čítal o vplyve el.napetia na rybky a vychádza to tak že sú 4 fázy: iritácia,znehybnenie,omráčenie,smrť. To omráčenie sa bežne používa pri odlovoch lososovitých rýb na chovné účely rybárskym zvezom a tie pstruhy sa potom dožívajú ešte pekného veku. Napetia skúsim pohľadať a dúfam že mi zajtra ráno pod autom nebuchne nejaký nástražný systém od radikálnomilitantného ochrancu zvierat :-))))))
duky 12. februára 2004
ja som pred tyzdnom dostal napad fotit akvarko a len tak som zacal cvakat. velmi dobre fotky som dostal, ked som vypol svetlo v miestnosti, nechal svietit akvarko, na fotaku nastavil AE nocna fotografia, fotil som dokonca z ruky, bez stativu. iba na par zaberoch boli rybicky rozmazane, neonky (rybky) dokonca pekne svietili.
Matej 13. februára 2004
Ja som mal makroobjektiv (a nemal externy blesk), na ktory som nasadil clonu a cele to prilozil ku sklu (velkeho) akvaria. A blesk potom nebolo vidno.
Matej 13. februára 2004
No, uz som dlho nefotil, tak som zabudol aj terminologiu. Ako sa vola ten plastovy kruzok, ktory sa nasadzuje na objektiv, aby do nho nevnikalo zboku priame svetlo? Tusim ale, ze clona to nebude. Mozno „slnecna clona“?
Miro Veselý 14. februára 2004
Volá sa to naozaj slnečná clona. Mne sa najviac páčia gumové slnečné clony – zaklapnem a nie je tam… :-) Aparát je potom menší. Predtým (20 rokov dozadu [dozadku nejak starnem]) som mal plechovú a tá predĺžila fotoaparát asi o 5 centi…
Inak ten nápad s pritlačením objektívu na sklo je fakt výborný!
Zvedavec 15. februára 2004
Nekde jsem cetl, ze akvariste nejake pridavne osvetleni pouzivaji. Z 500W zarovky (tim nerikam, ze to musi byt zrovna 500W) se zas tak rychle voda neohreje (kor kdyz to bude akvarium nad 50l a zarovku tam nepotopime :-)). Taky zalezi jak intenzivni osvetleni nad akvarkem uz je.
Neco o foceni rybek je i v diskusi http://www.akvarium.cz/czech/diskuse/ .
Lubman 16. februára 2004
Zrovna minulý týden jsem to zkoušel a na všechna popisovaná úskalí jsem narazil. Ale ještě na jedno zásadní – o kolik je to složitější pokud fotíme v 5 litrovém !!! KULATÉM !!! akváriu, kdy v 90% úhlů pohledu je ryba deformovaná nebo prostě díky lomu světla úplně zmizí :). Takže jen pro úplnost – pokud máte ryby ve sklenici od okurek, tak to ani nezkoušejte.
Miroslav Komosny 18. februára 2004
Dobrý článok. Škoda, že to nemôžem hneď vyskúšať. Odkedy sme sa presťahovali, nemšm čas oživiť akvšrium.
gabi 19. februára 2004
Matej, 13.02.2004
To, s tym opretim slnecnej clony (a tym aj celeho fotaku)o sklo pouzivam aj ja, ale skor pri makro foteni aby sa mi netriasla ruka. Pri pouziti blesku na taky styl fotenia mi vycsinou ostane fotka tmava.
Clona (ten kovovy kruzok) ak je velka, tak tieni aj blesku, ked sa foti prilis z blizka.
Tu na tejto uz je vidiet tien clony:
http://www.akva.sk/phpBB2/album_pic.php?pic_id=1142
Compa 20. marca 2004
Rybky sú super, škoda tých časov na 1/10s by som potreboval aspoň ISO 800 čo na mojom C-4000 nie je …YES, Externý blesk je pomerne drahá záležitosť, a tak môžem fotiť akurát (už vysmaženého) vianočného kapra :) ,,, podla mna by bolo úplne dokonalé (bez ohľadu na peniažky) kúpiť 3,3 M pix kameru a z toho potom vysekať jednotlivé framy…:)))
enduro99 17. apríla 2004
Zdravim.Potreboval by som jednu radu.Mam digi.fotak Trust 910Z.Robi celkom dobre obrazky,no jedna vec mi na nich vadi.Neviem si ich dat ako pozadie,lebo su v rozliseni,ktore nie je kompatibilne s monitorom.napr.:2048×1376.Viete mi poradit?Dakujem
Miro Veselý 18. apríla 2004
enduro99: Odporúčam tie fotky zmenšiť napríklad programom IrfanView, tu o ňom píšem:
http://www.digi-foto.sk/softver/irfanview
Je zadarmo a dokáže zmenšiť obrázky miomoriadne kvalitne. Zmenšite si to na presný rozmer, ako sa pozeráte a uložte do formátu bmp.
Upozorňujem, že tapeta odoberá z voľnej pamäte podľa veľkosti obrázku aj niekoľko mega. Pri počítačoch s menším množstvom pamäti to môže mierne celkovo spomaliť prácu.
Franta 10. mája 2004
Při použití blesku zblízka (méně než 20-30 cm) jsem měl fotky většinou přeexponované, ztrácely se přirozené barvy a jemné barevné odstíny. Lze použít teleobjektiv a stativ a fotit z větší vzdálenosti (cca 1m), ale i při šikmém pohledu je problém vyhnout se odleskům blesku na skle akvária a barvy opět nebyly nic moc.
Souhlasím s autorem článku, nejlepší výsledky jsem získal při přirozeném světle, nejlépe když do místnosti svítí slunce, pokud aparát moc nešumí vyplatí se zvýšit ISO a hlavně sledovat rybu objektivem. Dá se použít bodové měření, ale jelikož ryby jsou lesklé, odrážejí dost světla a tudíž trochu matou expoziční automatiku – je třeba vyzkoušet vhodnou kompenzaci expozice (asi -2/3EV).
Shalibaba 18. marca 2005
TO Palino:
nemate jeste tu knihu? Pokud ano, piste na:
shalibaba@seznam.cz
diky a mejte se
mne to.... 11. mája 2009
hej me to mama nemdowoli chovat
Eja 31. marca 2010
Mám viac druhov rýb, fotím pri dennom svetle,len treba mať akvarko v správnom uhle.Slimáky a iné rybky ktoré sú aktívne hlavne v noci, len bleskom,alebo s prídavným osvetlením.