Ako fotiť v ZOO

Začnime tým, čo v ZOO logicky zaujíma asi každého – zvieratkami. Zrejme si ich budete chcieť zaznamenať na pamiatku. Nie je to vždy celkom jednoduché. Predtým, než po prvýkrát stlačíte spúšť, zistite si, či na fotografovanie v ZOO náhodou nepotrebujete:

Povolenie

Povolenie na fotografovanie sa môže predávať vo forme lístku na fotografovanie za príslušný poplatok. V dobe písania článku v bratislavskej ZOO žiadny poplatok navyše nepýtajú. To je od nich pekné. Pred rokmi sa priplácalo. V iných ZOO môže byť situácia iná, lepšie je vopred si ujasniť, aké podmienky si kladie zriaďovateľ.

Hrubá sila

Fotografovať zvieratá nie je jednoduché ani v prípade, že to zvieratko s vami žije doma, dobre ho poznáte a tak viete očakávať, ako sa kedy "zatvári". Aj tak na poriadnu fotografiu psa, mačky, či papagája treba nastrieľať desiatky (radšej stovky) fotografií, z ktorých následne vyberiete jednu, ktorá naozaj stojí za to, ukázať ju kamarátom, či spraviť z nej obraz na stenu.

Viem, mnoho ľudí sa rado chabre, že "dobrý fotograf vystačí s jediným záberom, na rozdiel od cvakačov". Tento názor znie síce celkom dobre, počúvame ho však spravidla od amatérskych fotografov, ktorí snímajú na film a tak z nutnosti šetriť materiálom spravili ctnosť. Profesionálni fotografi "cvakajú" podstatne viac, ako "ten jediný vydarený" záber. V prípade snímania zvierat vám vrelo odporúčam ísť na to hrubou silou – radšej nafotografujte viac záberov z jedného zvieraťa, ako menej. Nie je problém neskôr na lavičke vymazať nepodarené zábery.

Pozadie

Fotografovanie v ZOO prebieha v pre zvieratá neprirodzenom prostredí. Na fotografiách teda síce budete zviera mať, ale na pozadí budú často budovy, či mreže.

Také zábery bez akýchkoľvek pochybností prezradia, že ide o zviera v zajatí. Navyše bohato členené neprirodzené prostredie často rozbíja motív a na snímkach je obrazový chaos.

Inokedy sú si pozadie a popredie tak podobné, že zviera na prvý pohľad ani nezbadáte. Také fotografie sú vizuálne nezaujímavé a môžu poslúžiť akurát na demonštráciu faktu "boli sme v ZOO a majú tam zvieratá". Z mnohých pozorovacích miest si uhol pohľadu vyberať nemôžete, takže fotografie budú mať naozaj len charakter obrazovej pripomienky. Kvalitnejšie reprodukcie zvierat určite nájdete v ktoromkoľvek atlase zvierat. Nemusíte sa snažiť ich prácne vyrobiť v ZOO.

Vysoký kontrast obsahový aj svetelný

Ďalším problémom snímania z ZOO je kontrast.

Kto by to náhodou nevedel, vpravo je medveď. Pokus snímať celkové zábery nemusí dopadnúť vždy priaznivo. Zvedaví ľudia, prezerajúci si niečo v klietke – až na výnimky sa taký výjav fotografuje ťažko.

Napriek tomu sa vždy prikláňam k uprednostneniu blízkeho motívu – fotografujte svojich blízkych, deti, ako sa tešia, ako ukazujú prstami na zvieratká, ktoré objavili. Takéto fotografie budú mať pre vás neporovnateľne vyššiu cenu, než polovydarené zábery klietkových väzňov.

Sústreďte sa preto na snímanie svojich blízkych.

Ak chcete mať fotografie čo najlepšie, potom si na návštevu ZOO vyberiete deň, kedy nesvieti slnko.

Slnko verzus oblaky

Slnko je pre fotografovanie v ZOO väčšinou vážnym problémom. Ostré slnko zvyšuje svetelný kontrast a mnohé fotografie sa potom nedajú reálne odfotografovať. Prudké tiene sú všade, aj na tvárach ľudí, ktorých fotografujete. Zvieratá sú zalezené v tmavých norách, zle sa fotografujú. Výbehy, pri ktorých sú diváci od zvierat oddelení sklom sa fotia pri slnečnom osvetlení oveľa ťažšie.

Aj keď na fotografa nesvieti slnko, dosť sa leskne v skle. Zvieratá sú často v tieni. Keby svietilo slnko, na tomto zábere by už zvieratká prakticky nebolo vidieť…

Vyberte si na fotografovanie jasný deň s bielymi oblakmi. Vtedy získate príjemné, mäkké obrázky s výbornou farebnosťou.

Sklo

Sklo je na pozorovanie zvierat asi príjemnejšie, ako mreže. No pri fotografovaní narazíte na odlesky. Polarizačný filter by síce dokázal tieto odlesky zmierniť, no predĺžil by expozíciu spravidla na neúnosne dlhý čas.

Pri fotografovaní cez sklo teda platí zásada – čím bližšie ku sklu s objektívom.

Kým totiž snímate zo vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov, veľmi pravdepodobne bude v zábere aj váš ligotavý fotoaparát.

Po pritlačení fotoaparátu na sklo sa dá väčšinu odleskov potlačiť na únosnú mieru.

Mreže

Ďalším špecifikom ZOO sú rôzne mreže a ploty. Tu platia nasledovné zásady.

Ak sa nedá fotografovať inak, ako cez plot, mal by byť aspoň…

…neosvetlený priamym slnkom – bude tak menej výrazný. Preto ak je to možné, nájdite si takú polohu, aby pred vami bol plot v tieni.

Ideálne však je, ak sa k plotu môžete priblížiť až do takej blízkosti, že objektív budete môcť namieriť cez niektoré oko plotu.

V tej chvíli získate riadny záber bez rušivého popredia.

Horšie je to v prípade, kedy je klietka s mimoriadne hrubým plotom a nedostanete sa k nemu blízko. Fotoaparát v takej situácii často ponúkne zaostrenie na plot.

Ak sa budete počas fázy zaostrovania hýbať (kývať sa zboka nabok) tak, aby mreže boli v pohybe a fotoaparát aby pritom "videl" zviera v pomerne stabilnej polohe, je šanca zaostriť aj automatikou. Výhodnejšie však je, ak máte fotoaparát s manuálnym ostrením. V každom prípade si myslím, že obrázok tohto typu nemá veľkú cenu.

Výpovedná hodnota takýchto obrázkov je prakticky nulová. Radšej fotografujte svojich blízkych, ako sa pozerajú na uväzneného šimpanza… Budú to lepšie obrázky.

Blesk

Pre väčšinu ľudí by mohlo byť veľmi výhodné, keby v ZOO bol zákaz fotografovať s bleskom. Kým totiž neskúsený fotograf nevie, že blesk má vypnúť, bude ničiť jeden obrázok za druhým.

Motívy za sklom budú odolávať. V teráriu a iných tmavých prostrediach sa blesk na mnohých fotoaparátoch aktivuje automaticky. Ak je už na scéne tak veľká tma, že blesk je nutný, potom
sa snažte snímať šikmo ku sklu.

Potom budú odlesky menej výrazné a mimo hlavný motív.

Bez blesku by už bola expozícia tak dlhá (štvrtina sekundy a dlhšie), že ani skúsený fotograf bez statívu nemusí udržať fotoaparát bez pohnutia.

Detail – obrázok je zničený pohybovou neostrosťou.

Nehovorím, že sa nedá získať pekný záber aj potme, ale to už chce skúsenosti a naozaj pevnú ruku. (Stabilizátor obrazu v takejto situácii môže významne pomôcť!)

Zoom

Áno. V ZOO je tá najlepšia chvíľa, aby sme si odmerali, kto ho má dlhší. Dlhý zoom je výhoda, dlhší väčšia. Veľa zvierat chce mať svoj pokoj a tak sa zašijú niekam dozadu, kde ich sotva vidno.

Celkový záber na situáciu vo výbehu nepatrí k najzaujímavejším fotografiám. Z tejto pozície máte šancu naozaj až s 8 až 10 násobným zoomom.

Potom je lev váš.

Ostatní sa musia uspokojiť s levom nakresleným na preglejke…

Tip: nechajte fotografovať deti

Nebojte sa zavesiť fotoaparát na krk aj celkom malým deťom. Možno budete prekvapení, že nasnímajú celkom zaujímavé zábery. Možnosť fotografovať si zvieratká im môže umocniť zážitok.

Problematický motív

V ZOO nie je možné zachytiť zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Veľa technického vybavenia prezradí, že ide o zajaté zvieratá a tak sa to na obrázkoch ani nemusíte snažiť zatajiť.

Môžete si všímať rôzne kontrasty, či komunikáciu ľudí a zvierat – také fotografie budú pre vás oveľa cennejšie aj po rokoch. Vaši blízky sú dôležitejším terčom na fotografovanie.

Nehovorím, že vaše oko nepoteší pohľad na žirafu, ktorá pomaly pripomína vodného vtáka…

…ale tvrdím – a zámerne to aj opakujem – že

Skutočne dôležité objekty sú pred mrežami

Končím teda odporúčaním, aby ste sa sústredili predovšetkým na to, pre čo sa do ZOO chodí naozaj. Ukázať deťom zvieratká, potešiť ich. Využite to. Fotografujte ich, ako sa tešia, ako objavujú nové zvieratká, nové tvary, nové zápachy. Fotografujte sa s nimi, pretože pre váš rodinný archív budete vždy dôležitejšími objektmi vy, než zvieratá.

Jasné, je fajn mať na fotkách tu a tam aj zviera, na aké ste sa vtedy dívali. Podobné zvieratá sú však v každej ZOO a budú aj o mnoho rokov. No vaši blízki už o niekoľko rokov budú vyzerať celkom inak, ako dnes. Využite možnosť odfotografovať si ich práve teraz.

Návšteva ZOO je na to ideálnym riešením – málokto si vás bude všímať – veď v ZOO snáď fotí každý. A tak získate bezprostredné zábery ľudí, ako sa so zaujatím dívajú na zvieratká. Žiadne pózy, len príjemne naladené tváre. To stojí za pozornosť. A nie je to ani za mrežami, ani za sklom!

Komentáre k článku: Ako fotiť v ZOO

 1. ivanielik 14. júla 2008

  je to dobre

 2. prof"""foto01 20. apríla 2009

  tato stranka je super mnoho som sa tu naucil som zaciatocnik s 8mpx fotakom ale robi celkom pekne foto ty mas aky fotak?

 3. philips 21. apríla 2009

  pixeli nie si vsetko

 4. philips 21. apríla 2009

  asi blbe i :/

Pridajte komentár: