Zbavte sa pozadia už pri fotení
Niečo takéto.
Označiť okraje jedného výrobku a pozadie odstrániť v editore nie je až tak náročné, horšie to je v prípade, že máte nasnímať desiatky, alebo stovky rôznych produktov. V tej chvíli sa vám oplatí zmeniť spôsob fotografovania.
Ak fotografujete na bežnom pozadí, napríklad na kuse bieleho papiera, fotografovaný objekt vrhá tiene.
Skúste ho však položiť na sklo. To sklo zdvihnite do výšky niekoľkých centimetrov…
…a tiene sú preč. V mnohých situáciách už nemusíte spraviť nič iné a výrobok je „vyretušovaný“. Záleží to na expozícii a tom, ako máte osvetlené pozadie.
Stáva sa, že potrebujete napríklad do katalógu nasnímať výrobok, ktorý je zložito členený a nesmie mať pozadie. Pritom viete, že na odstránenie pozadia budete musieť použiť magické laso. Odfoťte v tom prípade predmet na výrazne farebnom pozadí.
Pod sklo položte jasne modrú, alebo zelenú podložku a foťte… Profesionáli majú, čo treba, bežný občan siahne po čomkoľvek aj provizórne sa dajú získať vcelku slušné obrázky.
Jasná belasá, alebo iná, čo najviac plynulá plocha je ideálna. Na obrázku je plocha naopak dosť málo plynulá.
Aj výrazná zelená sa zvykne dobre osvedčiť.
Z takto nasnímaného obrázku odstránite pozadie pri troche šťastia jediným kliknutím nástroja magické laso. Označí všetko modré, alebo zelené a vec je okamžite vybavená.
V provizórnych podmienkach, ako sú na obrázkoch by to bolo na viac kliknutí – pozadie nie je dokonale plynulé a na skle sa mi od bieleho stropu odráža tieň predmetu, ktorý som fotil. To sú chyby, na ktoré by som pri retušovaní väčšieho množstva obrázkov doplatil. Na ukážku to ale stačí.
Pri fotografovaní lesklých a kovových predmetov sa však bude farba z pozadia odrážať aj na bokoch fotografovaného výrobku. To nám trochu skazí radosť z práce, ale aspoň niektoré kontúry sa vám podarí označiť aj automaticky.
Keby sme mali k dispozícii poriadny ateliér, mohli by sme biele pozadie nasvietiť presne tak, aby aj na snímke bolo presne biele – produkt by sa osvetľoval inými svietidlami, ako pozadie… V takých podmienkach sa dajú získať dokonalé snímky, ktoré netreba retušovať vôbec…
HAMSTER 10. novembra 2004
veľmi zaujímavé.Kebi ste vytvorili viac takých.
HAMSTER 10. novembra 2004
SUPER
millos 4. decembra 2004
tento web som objavil len teraz
tieto triky na fotografovanie su super, velmi mi to pomohlo
bolo by fajn keby podobnych clankov bolo este viac ak je to v moznostiach autora
slowo 29. decembra 2008
klobuk dolu taktiez som len tak pri surfe internetu nasiel tento site a fakt ma fascnuje niektore triky poznam uz som sa napr stretol z fotenim cca 200 ks produktov do katalogu ale len na bielom stole retus bola ale dalo sa to :D toto ma ale nenapadlo
Linda 2. januára 2009
Autorove napady na tejto stranke su skvele! Len tak dalej.
gabi 25. februára 2009
Ja by som potrebovala poradiť s fotením stolíkov z nereze v kombinácii s drevom alebo sklom. Sú to veľké kusy nábytku a je to náročné na fotenie, nedarí sa nám priblížiť ku skutočnosti. V akom prostredí by to bolo vhodné a s akým osvetlením? Fotoaparát je digi 8 mpx. Ďakujem
philips 25. februára 2009
gabi : co takto sirokouhly objektiv? alebo predsadka?
Miro Veselý 25. februára 2009
gabi taká kombinácia je na foteie plný zabiják. každý z materiálov potrebuje celkom iné nasvietenie. naslepo neporadím (to je téma tak na knihu). asi bude treba dosť retušovať.
tomi 7. septembra 2009
dakujem za rady … velmi mi to pomohlo … musim nafotit sortiment na web .. jedna sa o spojovaci material … skrutky a podobne … a je toho strasne vela … aspon mi to trochu ulahcilo … este raz diky :)
pasi 1. decembra 2009
aj ja som takto zacinal kreativne fotit kedysi male predmety, ale aj cez sklo produkt vrha trochu tiene, chce to prax pri nasvieteni. Nie je lepsie fotit mnozstvo produktov radsej v svetelnom stane pripadne podobnom pripravku? Tiez je vyborny na odstranenie odleskov a hlavne tienov. Aky je potom rozdiel medzi fotenim na skle a svetelnym stanom?
Miro Veselý 1. decembra 2009
pasi no sú to rôzne veci. často sa to robí tak, že v svetelnom stane sa ako podložka dá sklo…
pasi 1. decembra 2009
miro, mnozstvo ludi od eshopov potrebuje k produktovej fotografii riesit problem malych a SUCASNE aj vacsich produktov. Teda svetelny stan v kombinacii so sklom plus fotiacu stenu. Problem je, ake zvolit svetla (dva rozne typy, alebo jeden univerzalny) s ohladom na male eshopy, kde je cenovy faktor vybavenia „ministudia“ extremne dolezity. Ak budes mat cas a chut, takyto prispevok by sa hodil do sekcie produktova fotografia.
Miro Veselý 1. decembra 2009
pasi je to komplexný problém, každý produkt treba fotiť inak. Netrúfam si navrhnúť nejaké univerzálne riešenie.
krauc 3. decembra 2009
poradi my niekto da sa pripojit canon si3 ako veb kamera niekde som pocul ze sa to da?