OCR – rozoznávanie písma cez fotoaparát?

Vopred upozorňujem, že ak na túto činnosť použijete skener, budú výsledky rozpoznávania lepšie. Podstatne sa tým však predĺži doba, za ktorú obrázky získate. Skenery sú stále ešte veľmi pomalé.

Prečo teda nepoužiť digitálny fotoaparát? Fotí „zadarmo“ a výsledky vás môžu celkom príjemne prekvapiť. A keď nie, použite skener…

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Použime na skúšku knihu bežného formátu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Aj keď odfotíte stránku bez akýchkoľvek pokusov o pekné umiestnenie, program na rozpoznanie textu to pochopí! Môže mať aj trochu skrútené listy. Tu digitálny fotoaparát zaboduje, pretože niektoré knihy sa nedajú skenovať – museli by ste rozlomiť väzbu.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Pri trojmegapixelovom a lepšom fotoaparáte môžete skúsiť fotiť aj celé dvojstránky. Pri rozpoznávaní textu však potom budú častejšie chyby. Niektoré druhy písma sa rozpoznajú lepšie, iné horšie. Treba oprobovať.

Digitálna fotografia - ilustračná fotkaDigitálna fotografia - ilustračná fotka

Ak si chcete pozrieť, ako vyzerajú neupravené originálne zábery, z ktorých som test OCR robil, kliknite po týchto obrázkoch. Každý má jedno mega a otvoria sa v novom okne.

Odfotený obrázok, alebo obrázky načítajte do niektorého programu na rozpoznanie písma. Na obrázku a v teste je použitá demoverzia programu ABBYY FineReader. V súčasnosti (2003) sa považuje za špičku v tejto oblasti.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Vľavo je fotografia. Program sám rozpozná, kde sú odstavce textu a v akom poradí sa majú načítať. Skrútené listy dokáže kompenzovať. Vpravo je už rozpoznaný text v počítačovom formáte. Program zároveň vloží na vhodné miesta aj obrázky. Ak ich tam chcete mať.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Rozpoznaný výsledok v textovom editore.

Už pri rozpoznávaní si môžete zvoliť, či sa program má snažiť striktne dodržať formátovanie. Potom aj voľba písma, aj rozloženie stránky budú zhruba zodpovedať predlohe.

Môžete však z takej stránky „vylúpnuť“ len čistý text bez formátovania a získať súvislý blok textu, ako uvidíte na ukážkach nižšie.

Ako vylepšiť efektivitu práce?

Ak chcete kvalitný a teda bezchybný rozpoznaný text, je treba, aby nafotený text (písmenká) bol čo najväčší a čo najviac kontrastný. Je preto dobré fotografovať na silnom svetle, aby obrázky boli aj veľmi ostré. Vylúčite tak možnú pohybovú neostrosť a dá sa silno zacloniť.

Druhým krokom, ako zlepšiť efektivitu práce je využiť schopnosť učenia sa tohto druhu programov.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Program v tomto prípade nevie určiť, aké písmeno vidí. Zdá sa mu, že je to malé l. Vy mu ukážete, že je to malé r. Nabudúce, keď narazí na podobnú nejasnosť – už bude vedieť.

Proces učenia je spočiatku veľmi otravný, pretože program domŕza a dáva vám mnoho otázok. Neskôr však vďaka nim dosiahne mimoriadnu kvalitu čítania textov. Rozpoznané súbory prakticky nebudete musieť opravovať.

Učenie programu sa však oplatí použiť len ak stojíte pred rozsiahlym textom.

Pre jednorázové nasadenie je asi pohodlnejšie spustiť proces rozpoznania automaticky a narýchlo a chyby opraviť ručne.

Žiaľ kvalitné programy na OCR – čiže optické rozpoznanie textu sa zadarmo nerozdávajú. Ak sa chcete tejto činnosti venovať jednorazovo, siahnite po demoverzii. Čo – to zvládne. Môžete však skúsiť modul rozpoznania textu, ktorý je pribalený v Microsoft Office. Nepatrí k najkvalitnejším a nevie sa učiť. Zato základný prepis vytvorí. Čím kvalitnejšiu predlohu mu dáte, tým lepšie úlohu zvládne.

No a nakoniec už ukážky z rozpoznaného textu. Obidve ukážky sú „pustené“ cez OCR bez akéhokoľvek nastavenia a bez učenia. Po hodinke – dvoch pokusov by výsledok bol podstatne lepší.

Celostránková fotografia obsahuje pomerne málo chýb.

    Človek ako partner
    Pri krotení vtáka je najdôležitejšia tr­pezlivosť a vytrvalosť. Práve pri papa-gájovitých vtákoch sa veľmi výrazne prejavuje vplyv ich majiteľa. Mnohé z týchto vtákov totiž žijú v prírode družne, len v zajatí sa človek stáva jedi­ným tvorom, s ktorým sú vo vzťahu, a preto akceptujú len jeho.
    Keď váš vták vo fáze privykania zo­stane po prvý raz pokojne sedieť po vašom priblížení sa ku klietke a nespustí z vás oči, dosiahli ste veľký úspech. Te­raz je potrebný ďalší krok — váš priateľ si musí zvyknúť na vašu ruku. Medziča-
    som ste iste zistili, ktoré maškrty osobit­ne obľubuje. Tie mu už teraz nedávajte ale mu ich ponúknite cez mrežu vždy vtedy, keď prichádzate ku klietke. Pre­tože má na ne chuť a je zvedavý, ale aj preto, že sa stáva dôverčivejším, bude najskôr naťahovať krk, ale maškrtu si vezme až po vašom odchode. Napokon zvíťazí dôverčivosť a nenásytnosť -rýchlo a opatrne si príde vziať svoju maškrtu a poponáhľa sa späť na obvyk­lé miesto.
    Ďalším krokom je pokúsiť sa palič­kou, konárom alebo priamo s maškrtou v ruke ‚prinútiť papagája, aby na ňu vystúpil. Ak použijete paličku, ťahajte ju každý deň trochu bližšie k sebe, ak ruku, vystrčte ju každý deň o trochu ďalej dopredu. Vták sa čoskoro odváži na rozhodujúci krok a príde si po maš­krtu. Vtedy ste vyhrali.
    Odteraz vás bude denne ďalej dobýjať. lebo získal k vám ďôveru. Ako miesta pristátia upreďnostňuje krotký papagáj obyčajne vaše plecia a hlavu. Nesnažte sa však pevne ho chytiť alebo dokonca v klietke po ňom siahnuť, kým nie je úplne  krotký.   Museli  by ste začínal s krotením oď začiatku, ale už za staze-ných podmienok. A nezabudnite sa vtá­kovi počas všetkých týchto cvičení ticlu a pokojne prihovárať a podľa možne pískať melódiu, podľa ktorej vás bj poznať. Pomôže vám to pri neskôr cvičení v opakovaní slov. Krotké vták pokladajú človeka za svojho pá a vyžadujú  od  neho  vehí pozornosl

Rozpoznanie z dvojstránky je o poznanie chybovejšie:

    Človek ako partner
    Pri krotení vláka je najdôležitejšia tr­pezlivosť a vytrvalosť. Práve pri papa-gájovitých vtákoch sa veľmi výrazne prejavuje vplyv ich majiteľa. Mnohé z týehto vtákov totiž žijú v prírode družne, len v zajali sa človek stáva jedi­n

    Pozrite si aj tieto články: