Reprodukcia plagátu kompaktným aparátom v domácich podmienkach

Citujem z majlu: Mam plakat – velky tak zhruba 40×80 [cm] a Olympus C-120. Stativ viem zohnat. Ako to vyfotit. Teda ako zabezpecit kolmost, ako osvetlit aby neboli odlesky a ako sa postarat aby bola predloha rovna. Blby napad, ze?

Nápad nie je blbý, len sa bude ťažšie realizovať…

Pri reprodukovaní plagátu narazíte na niekoľko problémov, ktoré v domácich podmienkach prakticky nie je možné celkom ošetriť. Dopomôcť si budete musieť retušou a to pri dvojmegapixelovom rozlíšení bude na kvalite výsledku asi trochu vidieť. Ak ale plagát plánujete zavesiť na internet v pomerne malom rozlíšení, asi ako sú ukážky na tejto stránke, asi sa vám podarí celkom použiteľná reprodukcia.

A dosť rečí, poďme riešiť problémy.

Skreslenie objektívu

Väčšina fotoaparátov má skreslený obraz. Ak fotíte širokouhlým objektívom, plagát nebude obdĺžnikový, ale bude mať tvar súdka:

Červené, zaoblené čiary znázorňujú skreslenie. Správne by mali byť rovné…

Riešenie

Olympus C-150 nemá až tak masívne skreslenie, ale má. Horšie je, že sa s tým nedá nič robiť. Preto vám nezostane nič iné, ako obrázok po nafotení vyretušovať a skereslenie odstrániť. Návod na túto nezáživnú činnosť nájdete tu: Ako odstrániť súdkovité skreslenie? Odporúčam vám obrázok pred tak masívnymi úpravami zväčšiť na rozmer s dlhším okrajom aspoň 3000 pixelov. Interpolácie a transformácie sa tak menej podpíšu na kvalite dvojmegapixelového obrázka. Po vyretušovaní ho znova zmenšite na potrebnú veľkosť.

Pre tých, čo máte fotoaparát s optickým zoomom bude jednoduchšie pritiahnuť zoom na maximálne priblíženie. V takom stave má väčšina objektívov takmer nulové skreslenie a odpadne vám tak potreba retuše.

Kolmosť k predlohe

Správne a ideálne by bolo fotografovať reprodukovanú predlohu celkom presne kolmo proti jej stredu. Túto polohu nie je jednoduché dosiahnuť ani v prípade, že máte špeciálny reprodukčný stojan.

Ak ku predlohe nebudete s fotoaparátom stáť presne kolmo, obraz bude skreslený perspektívne.

Červené čiary naznačujú smer perspektívy. Správne by mali byť celkom rovnobežné s okrajmi obrázka.

V tomto článku už za chvíľu vyvrátim nasledovné tvrdenie:

Dbajte, aby ste pri reprodukovaní umiestnili objektív aparátu kolmo pred predlohu a to presne nad jej stredom v horizontálnej aj vertikálnej osi.

Ideálne: Keby ste položili objektív na plagát zhruba na mieste pravej ruky ľavého občana a kolmo zdvihli fotoaparát tak, aby sa plagát presne zmestil do rozmeru fotky, bolo by to ideálne.

V praxi: Presne sa vám to podarí len ťažko. Nejaké odchýlky si veľmi nevšímajte, odstránia sa ľahko retušou. Ako na to nájdete v článku reštitúcia fotografií.

Využite rozmer!

Asi najťažšou chybou býva, že fotograf nevyužije plný rozmer, ktorý má k dispozícii. Položí plagát na zem a cvak.

Je tam. Ale je tam aj veľká väčšina okolia, ktoré vás nezaujíma. Ak by ste chceli tento plagát orezať a zavesiť napríklad na internet, bude dosť neostrý.

Takto vyzerá primerane využitý rozmer. Máte určitú rezervu na okrajoch – tá nie je nutná, ak fotíte zo statívu. Ale pri fotení z ruky sa aparátom ľahko pohne a kúsok plagátu by bol mimo rozmer… V žiadnom prípade by ste však nemali fotiť tak, aby sa ktorýkoľvek okraj reprodukcie takmer dotýkal okraja fotky. Hrubou chybou je, ak sa dokonca kus predlohy na fotku „nezmestí“.

Rovnosť predlohy

Plagát, ak nie je práve nový bude mať asi mierne zvlnenie, či náznaky pokrčenia. Tieto miesta sú veľmi nepríjemné, pretože na fotografii ich môže byť vidieť.

Buď preto, že ako malý, ale reliéf vrhajú svetlo, alebo z toho dôvodu, že niektorá z vypuklejších častí nerovnosti vrhá odlesky, napríklad blesku.

Svetlo

Ak vám do miestnosti, v ktorej chcete fotografovať plagát svieti dostatok denného svetla, overte si, či sa dá plagát umiestniť tak, aby bol osvetlený čo najviac plynulo. Nemal by byť na ňom vrhnutý žiadny tieň, ani svetlo by nemalo byť akokoľvek nepravidelné.

Veľmi dobrým svetlom je slnko – osvetľuje silno, celkom rovnomerne a veľmi často stačí. Ak však svieti aj na vás, narazíte na rovnaký problém, ako pri blesku – na odlesky.

Ak použijete blesk, narazíte na problém odleskov. O nich samostatná kapitolka.

Odlesky

Pravidlo: Čím tmavší plagát fotíte, tým viac ťažkostí vás čaká. Takmer čierny a pritom lesklý plagát v domácich podmienkach dokonca možno ani nenasnímate – bez reflektorov a úplne tmavého pozadia sa to zvyčajne nedá. (Plus fotograf v čiernom, zakrytá tvár a na fotoaparáte čierne rúcho s dierkou pre objektív.

Ak reprodukujete lesklý plagát a svieti na vás slnko, môžete sa na plagáte lesknúť. Vzniknú tak svetlé fľaky, ktoré na reprodukcii nemajú čo hľadať. Pri fotení si to nemusíte ani všimnúť, až pri prezeraní fotiek zaplačete nad výsledkom.

Správne usporiadanie vecí by malo vyzerať tak, že napríklad na plagát svieti slnko z okna a vy ste v tme.

Nesprávne usporiadanie by vyzeralo opačne – plagát je na stene v tieni a na protiľahlú stenu svieti slnko.

Odlesky sa väčšinou retušujú tak ťažko, že sa tomu ani nechcem venovať. Ak sa vám to stane, nafoťte radšej plagát znova.

Blesk

Vstavaný blesk sa pri fotení lesklého plagátu nedá použiť tak, že by ste zároveň dodržali aj pravidlo kolmosti..

Na plagáte by ste nevideli nič, len odlesk blesku. Na tomto obrázku je plagát, ktorý ani nie je na veľmi lesklom papieri.

Tento je lesklejší.

Ak sa bleskom fotiť musí…

Ak je tma a vy musíte fotiť bleskom (napríklad sa plagát nedá odniesť na svetlo) musíte ho fotiť zboku.

Aj pomerne silný bočný pohľad so širokouhlým objektívom prinesie lesky. Ak máte zoom, pritiahnite ho na maximum a foťte zboku. Čo najmenej zboku, len aby ste sa zbavili odleskov blesku.

S teleobjektívom sa leskov zbavíte zhruba v takomto bočnom pohľade.

Pri veľmi lesklých a mierne pokrčených plagátoch vás však odlesky zaženú ešte viac nabok:

Ale pri dobrej vôli by sa to retušovať dalo.

Ak môžete, snažte sa ale fotiť plagát tak, aby aspoň jedna strana bola rovnobežná s okrajom. Ak sa dá vybrať, nech je to radšej tá dlhšia – úbytok svetla blesku bude menej viditeľný.

Zapíšte si rozmer

Ak viete, že plagát budete fotiť a následne reštituovať, zapíšte si jeho rozmery, poťažmo si ho raz odfotografujte aj z kolmej polohy. Získate proporcie, ako má vyzerať pomer strán, pretože keď ho ponaťahujete, aby bol rovný a pravouhlý, stratí sa spravidla skutočný pomer strán. Namiesto hádania, ako asi má vyzerať môžete zadať správny rozmer, podľa zápasu.

Nakoniec vyretušujete

Keď je plagát odfotený, čaká vás na ňom ešte dosť práce. Retuši sa nevyhnete, pretože to čo má byť biele je sivé, čierne farby sú tmavosivé, nerovná plocha plagátu môže byť tu tmavšia a tam svetlejšia… To všetko sa dá pri troche trpezlivosti retušou odstrániť.

Starý plagát môže byť zažltnutý a potrhaný. Orežte ho, aby nemal okraje a pohrajte sa v retušérskom programe…

Ak je plagát kreslený, môžete ho ľahko dokonca aj rekonštruovať.

Horšie sa rekonštruujú fotky s plynulým motívom. V obrázku je stmavenie dolu pod pohárom – plagát nebol rovný a to je tieň v mieste, ako sa začínal pomaly skrúcať.

Plynulá sivá plocha nie je tak plynulá, ako by mala byť. Na reprodukciu v domácich podmienkach to však nie je až tak zlé.

Skúšajte

Nebojte sa experimentovať, nafotografujte si viac záberov z rôznych uhlov, raz s bleskom, inokedy bez. Aspoň jeden záber sa, snáď, podarí.

Pozrite si aj tieto články: