Obraz za sklom bez blesku

Ak máte k dispozícii umelé svetlo, nie je potrebné hýbať fotoaparátom. Postavte ho presne pred obraz.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Základnou chybou je, ak ste osvetlení aj vy, nebodaj silnejšie, ako fotografovaný obraz. Takýto záber sa prakticky nedá vyretušovať. Možno sa podarí zmierniť odrazy, alebo ich zamaskovať retušou, ale takáto fotografia je viac-menej zničená.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ak môžete, nasmerujte lampy priamo na obraz. Najlepšie tak, aby na vás nesvietili vôbec. Už takáto pozícia postačí, aby vás takmer nebolo vidieť.

Záleží aj na motíve, ktorý fotografujete. Ak je to tmavá, plynulá scéna, bude vidno aj najmenšie odlesky. Ak zložitá a strakatá krajina, odlesky sa stratia.

Plachta

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ak máte veľký tmavý kus kartónu, alebo záves, „pozerajte“ na reprodukovaný obrázok len cez úzku škárku. Prakticky sa tak úplne stratia odlesky.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Ak máte možnosť osvetliť obraz umelým svetlom, ideálne je použiť symetrické rozloženie svetiel.

Musia to však byť rovnaké svietidlá. Nie jedna žiarivka a jedna žiarovka. Každý druh svetla má trochu inú farebnosť a reprodukovaný obraz by mohol mať na rôznych miestach rôzne farebné závoje.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Nakoniec pripomínam, že pri reprodukcii obrázka nemusíte snímať aj rám. Spravidla je to zbytočné a tak zaplňte plochu takmer nadoraz reprodukovaným obrazom. Tak, aby mal trochu okraje.

Všimnite si zároveň, že posledný obrázok má mierne svetlejšiu ľavú časť. Svietil som len jedným svetlom zboku. Nie je to dokonalé, ale v amatérskych podmienkach a na bežné použitie to stačí.

Komentáre k článku: Obraz za sklom bez blesku

  1. Oskar 23. apríla 2004

    Vse jsem si vytisknul, to mi jiste pomuze, takze
    diky za informace. Zdravi Oskar

Pridajte komentár: