Ako fotiť na diskotéke

Ak fotíte na diskotéke, často vás môžu výsledné obrázky sklamať.

Namiesto čistej a farebne vernej fotky doma nájdete nejaké divné modrosivé fľaky, závoj, alebo bodky.

Niečo takéto.

Na vine je prach a cigaretový dym v ovzduší, ktorý voľným okom často nevnímame, ale ak sa osvetlí bleskom, vidno ho, ako silnú „hmlu“.

Ak si predstavíte, ako vznikal tento obrázok, viete aj povedať, kde mal fotoaparát blesk – vľavo hore nad objektívom.

Asi takto to vyzeralo pri fotení. Aparát bol držaný na výšku, preto som obrázok pre názornosť natočil tak, ako by ho „videl“ fotoaparát v základnej polohe.

Okrem závoja nájdete v obraze často aj rôzne veľké bodky. Je to prach.

Vyzerá takto.

Niektoré zrniečka som zdôraznil šípkami.

Bodky sú rôzne veľké preto, že prach sa nachádza blízko pri objektíve. Tam už obraz nie je zaostrený a tak sa malé, prudko osvetlené prachové zrniečko na film premietne, ako veľký  priehľadný krúžok. Čím bližšie je toto zrnko ku objektívu, tým väčšia neostrosť a tým väčšie bude.

Rôzne závoje a fľaky v obraze tiež neznamenajú prítomnosť duchov na diskotéke.

Môžu vyzerať napríklad takto.

Šípkami som zvýraznil kúdoľ cigaretového dymu, ako sa premiešava s čistým vzduchom, ktorý je na obrázku zaznamenaný, ako nezávojovaná časť fotky. Pretože je to práve cigaretový dym, čo spôsobí tieto fľaky. V lepšom prípade je to dym zo stroja – ako efekt.

Čo proti tomu?

Samozrejme ideálnym riešením by bolo dať blesk čo najďalej od objektívu fotoaparátu. To ale je možné, ak máte veľkú zrkadlovku, nie kompakt. A na zábavu si človek berie skôr kompakt, ako brašnu plnú fototechniky – aj keby ju mal.

Takže?

Ak budete fotiť bleskom, vyhýbajte sa foteniu priamo na tanečnom parkete. Tam je stále zvírený prach, fotky väčšinou dopadnú práve takto.

Vylákajte kamarátov, aby sa išli dať odfotiť kus stranou, ku východu, tam máte väčšiu šancu, že fotky budú čisté.

Môžete skúsiť fotiť s pomalou synchronizáciou blesku, niekedy je skrytá pod názvom profilu „nočný portrét“. Vtedy sa síce fotí blaskom, ale na zábere budú aj pestrejšie farby stvetla diskotéky. Netvrdím, že tie fotky budú kvalitnejšie – ale pravdepodobne budú zaujímavejšie a prachové čiastočky nebudú natoľko biť do očí.

Tak skoro sa asi na nejakú diskotéku nevypoťkám, pretože keď vidím ten prach a dym, svrbí ma v pľúcach astma.

Takže ukážkové snímky zatiaľ nemám, ale skúsim niečo získať. Aj tie z príkladu mi prišli majlom…

Celkový záber

Odporúčam vám tiež urobiť – aspoň na skúšku – niekoľko celkových záberov sály, ale bez blesku. Najlepšie, ak sa s fotoaparátom niekde opriete, lebo expozícia bude asi dlhšia.

Ľudí síce asi vidieť veľmi nebude, ale budete mať záber, ako to zhruba vyzeralo v akcii. Práve týmto spôsobom sa vám podarí zachytiť pestrú farebnosť diskotéky.

Neraz práve ten záber môže mať neskôr aj väčšiu cenu, pretože odfotiť kamarátov bleskom, ako tancujú sa dá hocikde. Bez dymu a kvalitne.

Zmierte sa s tým

A keďže je reč o probléme, ktorý sa nedá odstrániť, možno by stálo za úvahu brať fotky, aké sú – dym, prach, akokoľvek sú rušivé – patria ku snímke z diskotéky.

Ak máte dobrú náladu a chcete si ju cvaknúť, ako spomienku, foťte veselo aj v dyme. Čo na tom, že fotky nebudú celkom dokonalé? V danej situácii to lepšie nejde.

Komentáre k článku: Ako fotiť na diskotéke

 1. Compa 9. januára 2004

  Tak toto sa mi ešte v živote nestalo, aby mi zavadzal nejaký prach, btw. ja osobne na diskotéke fotím aj „akčné fotky“ (čo mi tu trocha chýba) to znamená z dlhšími časmi, aby boli trochu rozmazané. Alebo s takými 8sec. tie vyzerajú štílovo, zachytia ostro len miestnosť a uprostred rozmazanú farebnú guču…

 2. shaman 22. marca 2004

  v pohode ale . . . lol

 3. inty/gregi.net 22. júna 2004

  mam dost velke skusenosti s fotakovanim na clubovej akcii:
  – fotit treba na zaciatku akcie, vtedy ludia nie su este tak unaveny – sviezi …
  – ak mozete pouzivajte sirokouhlu predsadku + externy blesk (ked je vela ludi a chcete niekoho odfotit, musite od neho na vacsiu vzdialenost a ked je na dico viac ludi – ihned sa urobi priestor, kam vam zacnu chodit vsetci ludia …
  – nefotit ak je hmla, ak uz musite fotte 2x – s bleskom a slow flash
  – ak dostanete ‚nadhernu‘ hmlu vo fotkach – dasa na 80% odstranit pohranim sa s urovnami vo photoshope alebo Ctrl-L v Acdsee.
  – slow flash – vacsinou nevyjde, treba viac fotiek,ale ak vyjde – tak celkom chutna, plna farieb a foteny objekt je ostry + motion blur okolo neho
  – ak sa da treba povedat osvetlovacovi alebo pockat na stroboskop a urobit viac fotiek s 1/30sec expoziciou- niektore budu cierne fotky ale
  tie ktore vyjdu budu perfekne a hmla tiez nebude viditelna
  – ak pouzivate blesk, tak treba trosku pridat farebnost snimku (aspon olympus)

 4. Posterusak 7. augusta 2011

  cawte aj fotim cas 1/40,50 slona 3.5-4 a blesk uplne dohora vysunuta dosticka + TLL rerim

Pridajte komentár: