Digitálne aparáty sú pomalé. Predovšetkým tie lacnejšie. Zapnutie Taký digitálny aparát je ako zakliata princezná, ktorú treba najskôr priviesť k životu.…
Zvuky fotoaparátu
Skôr, než začnem valiť špinu na zvuky digitálnych fotoaparátov, rád by som podotkol dve veci:
- Fotoaparáty sa po tejto stránke od seba dosť líšia. Niektorý vydáva zvuky priam smiešne, iný pomerne dôstojné.
- Názor dvoch ľudí na jeden zvuk prístroja a jeho význam sa môže výrazne líšiť, a pritom obidva názory môžu mať svoje platné opodstatnenie.
Takže, teraz si môžem dovoliť odporúčať, aby ste si zvuky fotoaparátov vypli, ale viete, že nemusíte.
Prečo vôbec zvuky?
Digitálne fotoaparáty majú takmer nehlučný chod. Uzávierka „cvakne“ takmer nehlučne a nič iné už fotoaparát po zvukovej stránke nespraví. (Zobrazenie práve odfotografovaného záberu majú niektoré fotoaparáty vypnuté, aby boli rýchlejšie.) Naproti tomu filmový fotoaparát po cvaknutí ešte zabzučí motorčekom, aby previnul film. Fotograf teda jasne počuje, že obrázok bol odfotografovaný. Väčšie fotoaparáty majú aj moment expozície hlučnejší.
Práve začiatočník môže mať s celkom tichým fotoaparátom problém.
Odfotil? Neodfotil?
S takými otázkami sa žije ťažko a preto výrobcovia zaradili do fotoaparátov jednoduchý zvukový systém, ktorý dokáže ozvučiť moment expozície umelým cvaknutím, pípnutím, či iným zvukom. (Za milý nápad považujem niektoré fotoaparáty, ktoré v momente expozície brechajú, čvirikajú a inak zabávajú. Digitálny fotoaparát v rodinnej fotografii[*] je určený často práve na pobavenie.
[* Rodinou nemyslím mafiu :-) ])
Ak vám pripadá, že zvuky fotoaparátu vám prinášajú úžitok, rozhodne ich nevypínajte. Na to tam sú.
Prečo nie zvuky?
Po krátkom období získavania skúseností s novým fotoaparátom sa však dá ľahko naučiť počuť aj ono takmer nehlučné cvaknutie. Ak si na to zvyknete, spolu s inými prejavmi prístroja bezpečne zistíte, že obrázok sa odfotografoval.
Potom vám odporúčam, aby váš prístroj bol stále ticho.
Dôvod je doslova výnimočný – len výnimočne sa stane, že zvuky naozaj vážne prekážajú, no práve kvôli týmto výnimkám sa oplatí vzdať sa ich natrvalo.
Pri fotografovaní v tichom prostredí (divadlo, prednáška, kostol, pohreb…) môžu byť rôzne kvíkania veľmi rušivé, až nevhodné.
Iste, poviete si, žiaden problém, pred akciou si predsa zvuky vypnem.
Ale človek nikdy nevie, čo sa stane za chvíľu. Ani neviete ako, a sedíte na predstavení v divadle. Ako počas akcie vypnete zvuky, keď prístroj už po zapnutí zamečí ako lapená kozička a po každom pohybe kurzorom v menu grgne?
To, že fotoaparát vydáva zvuky, si často celkom prestanete všímať. Na akcii vám ani nemusí napadnúť, že v tichu prednáškovej sály bude rušiť už aj len samotné zapnutie fotoaparátu. Všetci sa obzrú a vy ste možno vďaka tomu práve dofotografovali – ešte sa ani nevysunul objektív. Nespomeniete si vždy, že zvuky treba pred vstupom do niektorej miestnosti vypnúť. Tak, ako si niekedy nevypnete mobilný telefón v kine.
Preto práve z dôvodu výnimočných situácií, kedy by fotografovanie s hlučným prístrojom mohlo rušiť či dokonca až pohoršiť, odporúčam zvuky úplne vypnúť. Všetky.
Kedy áno zvuky?
Sú však situácie, kedy sa zvukové efekty hodí použiť.
Napríklad pri sérii záberov samospúšťou. Vtedy je dobré, ak fotoaparát žblnkne, kedy presne nastala expozícia – ak ste nefotografovali s bleskom, pomôže to.
Hodí sa ich zapnúť, ak svoj fotoaparát požičiate niekomu, kto nemá žiadne skúsenosti. Vtedy môže ozvučenie prísť vhod.
Záver
Odporúčam vypnúť zvuky vždy, keď na ich zapnutie nemáte nejaký vážny dôvod.
Ak si zvyknete, že váš fotoaparát je ticho, nakrátko zapnuté zvuky vás budú rušiť a pravdepodobne ich nezabudnete vypnúť.
Nikdy neviete, kedy vám zvuky môžu spôsobiť maličký „trapas“ a prilákajú na vás zbytočne pozornosť. Môže prísť niekto z ochranky a ďalšie fotografovanie vám znemožní…
A práve v mene prevencie je dobré, ak si zvyknete, že váš prístroj je celkom tichý.