Ovládač ku grafickej karte Modernejšie grafické karty s tým problém mať nebudú, horšie to je so starými a lacnými počítačmi.…
Kalibrácia monitoru
Kalibrácia monitoru – úvod
Monitor nie je jediné zariadenie, ktoré ovplyvňuje to, ako sa vám v počítači zobrazia vaše fotografie. Môžete mať výborný monitor a pritom celkom zlé výsledky. A naopak, aj slabší monitor sa niekedy podarí z počítača riadiť tak, aby zobrazil obstojný obraz.
Dobrý monitor na retuš máte, ak vidíte všetkých 5 štvorcov, hlavne v hornom a spodnom rade. Vtedy máte istotu, že aj v tmách aj vo svetlách sa zobrazuje obrazová informácia. Všetky sivé štvorce musíte zároveň vidieť v neutrálnej farbe.
Naozaj kvalitná kalibrácia monitoru nie je možná bez špeciálneho vybavenia, ktoré je veľmi drahé. Špeciálna sonda a softvér sú v profesionálnej praxi nevyhnutné. V domácich podmienkach sa však dá uspokojiť aj s menej náročnými riešeniami.
Nastavovanie pomocou sondy popíšem až potom, čo dostanem niektoré z existujúcich riešení na recenziu.
Zatiaľ sa teda pozrime na to, čo sa dá dosiahnuť odhadometricky.
Nie je to síce dokonalé, ale na veľa situácií to postačí.
Ak máte pocit, že váš monitor nie je v poriadku, skúste si tieto obrázky ísť radšej pozrieť, ako vyzerajú na inom monitore. Ak nemáte známych, skúste internetovú kaviareň. Ukážky problémov zlého zobrazenia na tejto stránke totiž na zlom monitore nie sú často vôbec viditeľné.
Ak „zlú“, aj „dobrú“ ukážku na týchto stránkach vidíte skoro ako rovnaké fotky, pravdepodobne váš monitor už pomaly dosluhuje a je čas myslieť na jeho penziu.
Ak nemáte na monitore dokonalý obraz – netreba si kvôli tomu vytrhať všetky vlasy, ani monitor zahodiť. Stačí, že o tom viete. Ak vidíte zle tieto kalibračné obrazce, vidíte s rovnakou chybou aj všetky fotky. To nevadí, ak si chcete občas niečo pozrieť… Ale počítajte s tým.
Zlá správa
Nastavenie monitoru je veľmi zložitá vec, ak v tejto problematike nie ste celkom doma, odporúčam vám čítať pozorne všetky kapitolky tohto článku.
Iný internet a iná retuš
Pozor na to, že v niektorých konfiguráciách môžete dosiahnuť odlišné zobrazenie pri prezeraní fotiek na internete a v retušovacom programe. Dokonca aj v prípade, že si jednu fotku prezeráte v rôznych programoch, môže sa líšiť jej vzhľad.
Počítajte s tým.
Je to preto, že v retušovacom programe môžete mať nastavené, aby zobrazenie simulovalo výsledok, ako by fotka dopadla po vytlačení na papier, alebo po zhotovení fotky.
Farebná teplota monitoru
Pozrite do návodu na monitor.
Týmto prvkom sa dá prispôsobiť zobrazenie monitoru osvetleniu v miestnostii.
Teoreticky…
…by bolo ideálne dosiahnuť stav, kedy neutrálne sivá farba monitoru je totožná s neutrálne sivou plochou umiestnenou pri monitore.
Ak máte denné osvetlenie, prepli by ste zobrazenie monitoru na denné svetlo. Ak svietite žiarovkou, prispôsobili by ste tomu monitor a výsledky by boli konzistentné.
V praxi to však nie je tak jednoduché.
Prakticky…
…býva výhodné nastaviť monitor na teplotu 6500K.
To je hodnota, ktorá je blízka dennému svetlu.
Oveľa bližšie dennému svetlu je síce teplota 5000K, ale obraz je už viditeľne žltý a mnohým ľuďom to dosť prekáža. Nevýhodou je aj to, že pri nastavení 5000K má už obraz nižší rozsah jasov.
Podľa ICC profilu
Nastavenie farebnej teploty však prispôsobte takému číslu, pre aké je vyrobený ICC profil.
Ak tam ešte nie je, pokúste sa tam dostať ICC profil vášho monitoru.
(V niektorých prípadoch si Windows sám nájde typ monitoru a nainštaluje všetko tak, ako treba.
ICC profil sa môže volať rôzne, uistite sa však, že tam máte ten, ktorý je určený pre váš monitor.
Kde zobrať ICC profil monitoru a čo to je?
Každý monitor je trochu iný. Lepší výrobcovia monitorov ku každému druhu monitoru vyrábajú aj takzvané ICC profily.
ICC profil je malý počítačový súbor, ktorý obsahuje informácie o tom, ako má poslať počítač obraz do monitoru, aby bol výsledok čo najlepší
Ak tento súbor nenájdete na inštalačnom CD, nakuknite na stránku výrobcu monitoru.
Ak súbor s popisom monitoru nájdete, stiahnite si ho a nainštalujte.
Inštalácia je jednoduchá. Stačí v menu s farebnými profilmi zvoliť tlačítko pridať a profil monitoru je pripravený na použitie.
Kvalita ICC profilu dodávaného výrobcom
Akokoľvek by sa výrobca snažil, každý monitor je trochu iný. Nie o veľa, ale trochu. Preto aj presnosť ICC profilu nemôže byť tak dokonalá, ako by sa nám všetkým páčilo.
Aj to je dôvod, prečo sa na internete nedajú nájsť hotové profily pre rôzne zariadenia.
Profil, ktorý vedie k perfektným výsledkom pri novom monitore už nemusí podať tak dobrý výsledok po niekoľkých mesiacoch, keď monitor z dôvodu starnutia mierne zmení parametre…
Ak ste majiteľmi lacných monitorov, s veľkou pravdepodobnosťou žiadny ICC profil nikde nenájdete. Čo ak ICC profil nemám? Ak ICC profil k vášmu monitoru nemáte, použite tlačítko pridať a pridajte profil pre farebný priestor sRGB.
Tento nájdete v každom Windows.
Kontrola, či treba kalibrovať monitor
Je možné, že váš monitor je nastavený správne. V takom prípade netreba nič kalibrovať. Mali by ste vidieť všetky štvorce na tomto obrázku a to v sivej farbe. To je kontrola zobrazenia na internete.
Na týchto stránkach v hornej časti je takýto útvar – pomocou neho na prvý pohľad vidíte, či máte monitor nastavený správne.
Čo máte vidieť na tomto obrazci?
- jemné rozdiely medzi štvorcami predovšetkým v najtmavšej aj najsvetlejšej oblasti. Ak v najsvetlejšom štvorci vidíte tmavší a naopak – v najtmavšom štvorci vidíte o chlp svetlejší, váš monitor má výborne nastavený rozsah
- celý objekt musí mať presne neutrálnu farbu, nesmie byť „trochu domodra“, alebo „trochu do inej farby
Ak váš monitor tieto kritériá spĺňa, môžete si spokojne prezerať fotky, zrejme ich vidíte celkom presne tak, ako ich máte vidieť.
Tieto pásy by ste mali vidieť, ako prakticky celkom úplne plynulé prechody od čiernej do bielej.
Ukážka nesprávneho zobrazenia:
Viditeľná posterizácia – namiesto plynulého prechodu sú v poltónoch „schodíky“, čiže skoky.
Masívna posterizácia, na prezeranie fotografií celkom nevhodné nastavenie.
Bežná fotka – mali by ste ju vidieť „normálne“. Neutrálne pozadie by malo byť prakticky bez farebného nádychu a diskrétne detaily by ste mali vidieť aj v najtmavších častiach obrazu.
Podobne by ste mali vidieť fotky aj vo svojom retušovacom programe.
Gamma
Vyjadruje sa číselne, napríklad v hodnote 2,2, alebo 1,8 a podobne.
Graficky sa znázorňuje pomocou krivky.
Gamma bez korekcií znamená, že obraz nebude nijak upravený. Gama bez korekcií sa označuje číslom 1 a rovnou čiarou grafu.
Ak treba obraz zosvetliť, určíte o koľko.
Krivka, ktorá zodpovedá svetlosti znamená o koľko sa kde zosvetľovalo. Vľavo dole sa krivka nemení – je to oblasť úplnej tmy – tá sa nastavením gamma nezmení. Rovnako sa nezmení ani najsvetlejšie miesto.
Zato v tmavých oblastiach je úprava značná.
Presne naopak je to v prípade, že treba obraz stmaviť.
Číslo, ktoré označuje gamma si nemusíte vždy všímať – mohlo by vás popliesť. Napríklad na paneli nastavenia grafickej karty je gamma nastavená na hodnotu 1. Znamená, že žiadnu korekciu ste nezapli.
V tomto dialógu je gamma nastavená na 1. Aj tak ostane.
Rovnako v niektorých prehliadačoch fotiek znamená gamma 1 nastavenie bez korekcí, bez zmien.
Gamma na monitore
Veľa monitorov má možnosť nastaviť hodnotu gamma.
Nahliadnite do návodu, či sa to týka aj vášho monitoru. Ak áno, odporúča sa nastaviť hodnota 2,2.
Tu sa už s číslom 1 väčšinou nestretnete.
Ak sa s tým budete hrať, možno vás bude zvádzať nastaviť nižšie číslo – napríklad 1,8. Pri ňom je obraz oveľa svetlejší a s jasnejšími tieňmi. Nie je treba to nastaviť na monitore – na to tu máme softvér.
Dôvodom prečo sa na monitore odporúča nastaviť práve gamma 2,2 je to, že pre svetlejšie zobrazenie už monitor musí obraz výraznejšie upraviť. To môže viesť ku stratám v kvalite.
Gamma v kalibračnom programe
V programe, ktorý sa stará o správu farieb budete mať okrem iného áj voľnu nastavenia gamma na monitore. Aj tu nastavte rovnaké číslo, ako je na monitore, teda 2,2.
Gamma v programe na prezeranie fotiek
V prehliadači fotiek býva často možnosť nastaviť hodnotu gamma.
V tomto prípade napríklad prehliadač fotiek predpokladá možnosť, že v počítači sa o správu farieb stará špeciálny nástroj. Vtedy gamma korekciu nezapnete. Ak by ste ju zapli, bude podobne, ako pri grafickej karte znamenať číslo 1 hodnotu „bez úpravy gamma“.
Uistite sa, že si neničíte obraz
Správne by mal byť obraz prenášaný s čo najmenším počtom úprav.
Ako odstrašujúci príklad by mohla poslúžiť situácia, kedy by niekto napríklad v programe na správu monitoru nastavil obraz svetlejší, potom by to v kalibračnom programe kompenzoval stmavením obrazu. Ale v prehliadači by mal nechtiac nastavené zosvetlenie a to by musel „zachrániť“ pomocou vyššieho gamma na monitore.
Kvalita takto masírovaného obrazu by bola mizerná. Zbytočne.