Digitálna fotografia. Fenomén 21 storočia. Valec, ktorý už začal svoju víťaznú cestu do sveta fotografie.…
Virtual Painter
Asi pred rokom sa ma jeden z čitateľov digi-foto pýtal, či existuje nejaký filter, ktorý by z fotky spravil kresbu podobnú ako animovaný film – čierne kontúry, jednofarebné plochy. Nevedel som. Za pár dní mi však poslal linku, že našiel podobný filter, ktorý sa volá Virtual Painter a jeho výsledky boli ohromujúce.
Nedávno sa objavila aj štvrtá verzia tohto nástroja a tak je čas, aby som vás naň upozornil.
Stiahnuť sa dá zo stránky Jasc Software. Demoverzia vás bude trápiť nápisom DEMO umiestneným vo fotografiách, ale to sa dá obísť. (Ak fotografia bude mať dlhší spodný okraj, ktorý potom odstrihnete. Tak vznikli aj ukážky na tejto stránke.)
Začnime tým, čím filter nie je.
Nie je to umelec
Nečakajte, že ak hocijakú fotografiu zmeníte na olejomaľbu, automaticky sa zmení na skvelé dielo!
Ak chcete filter tvorivo využiť, odporúčam vám, aby ste na vstupe používali také fotografie, ktoré sa už svojím charakterom blížia danej maliarskej technike.
Preto neodporúčam spracovávať momentky – na prvý pohľad každý divák odhalí, že toto nie je žiadna maľba, ale len upravená fotografia.
Napríklad takáto fotografia je jasný autoportrét fotografovaný vlastnou rukou.
Márna bude snaha vytvoriť ilúziu, že je to olejomaľba, keď je to jasná fotografia – perspektívou a aj mizernou kompozíciou.
Ako podklad použite radšej motív, ktorý by sa dal zaznamenať aj v prípade, že by ste namiesto fotoaparátu použili maliarsky stojan a pár hodín na plátno ťapkali farby. (Nehovorím, že táto fotografia je tou správnou, proste mi padla pod ruku.)
Ilúzia olejomaľby na plátne je fantastická – na takto malých ukážkach to veľmi nevidieť, ale ak sa s filtrom pracuje na väčší formát, výsledky sú úžasné.
Filter umožní automaticky vytvoriť zaujímavé deformácie obrazu, ktoré budú až nepríjemne dôveryhodné – predovšetkým, ak sa umením neživíte.
Význam, využitie
V žiadnom prípade nechcem vzbudiť pocit, že týmto filtrom nahradíte ruku, oko a myseľ umelca.
Ani omylom a ani náhodou nie.
Na druhej strane, nie vždy je umelec poruke a nie vždy je v našej peňaženke dostatok peňazí na to, aby ste si nejakú výtvarnú prácu či techniku objednali.
V mnohých nasadeniach je kresba, maľba len ilustratívna, má vytvoriť pocit, náladu a nie je čas, či peniaz, na to, aby sme povolali umelca. Sú ilustrácie, ktoré nikto nebude bližšie skúmať.
Výkon takéhoto filtra spolu s citlivou voľnou motívu môže poslúžiť v mnohých nasadeniach – pri ilustrovaní webov, kníh, firemných materiálov.
Milá ilustrácia môže výrazne oživiť mnoho textov.
Práve využitím takéhoto filtra sa vám môže podariť upraviť rôznorodé ilustrácie do jednotnej formy – voľbou technológie.
Príklady
Rad možností, ktoré vám tento filter dáva do rúk, je široký.
Môžete definovať parametre, z akých sa bude obraz skladať. Určíte, na akom materiáli je obraz namaľovaný (papier, drevo, plátno…) a akým materiálom je namaľovaný (vodové farby, olejové farby, pastel…).
V ďalších nastaveniach volíte mieru, s akou filter pôvodnú fotografiu zdeformuje – či chcete viac podrobností v obraze, alebo chcete zvýrazniť techniku – fľaky rozpíjajúcej sa farby, pastózne natretá olejová farba.
Bežná fotografia.
Jej interpretácia maľby na textil.
Silnejšia abstrakcia.
Olejová maľba – tu som program nastavil až na príliš jemné spracovanie detailov budovy. Sú tak precízne, že dávajú tušiť umelý vznik obrázka.
S rovnakým výsledkom môžete spracovať aj portrét.
Na ilustrácie bude asi výhodné, ak pozadie z obrázka odstránite (alebo mu dáte nejakú farbu).
Potom už stačí len skúšať, ktorá z dostupných techník by vyhovovala vášmu zámeru.
Pointilizácia.
Pastel. Vo veľkom detaile by bola viditeľná precízne vypracovaná štruktúra materiálu.
Olej.
Pastózne olejové farby. Tu už je nastavenie podrobností pomerne hrubé, takže len oči sú tak precízne, že dávajú tušiť fotografiu.
Kresba.
Kresba na výkrese.
Záver
Tento filter dokáže vytvoriť presvedčivé obrázky.
Musíte mu však na spracovanie predložiť dôveryhodné predlohy. Ak to dokážete, môžete si vytvoriť napríklad maľované obrazy samých seba na spôsob kráľovských portrétov – stačí tmavé pozadie, dostatočne spupná póza a tento filter. Veľká fotografia na matnom papieri v dôveryhodnom ráme môže byť vydareným žartom, či spôsobom, ako si ozdobiť byt, ak nemáte iný nápad.
V ilustračnej praxi však tento filter nájde asi hlavné uplatnenie.
Tip na záver
Ak by ste sa pre tento filter nadchli a chceli ho použiť na ilustrácie, odporúčam vám, aby ste si dali veľký pozor na jednotný štýl.
Keď sa rozhodnete napríklad pre techniku pastelky, zotrvajte pri pastelkách vo všetkých ilustráciách webu či časopisu. Nehodí sa voliť na jednej stránke akvarel, na druhej olej a na tretej nejaký impressionistický nádych.