Focus Magic – zaostrovanie

Tento program sa snaží o nemožné – dostať z nezaostrenej fotografie maximum a spôsobiť, aby vyzerala, ako keby bola ostrá, alebo aspoň ostrejšia.

Taká úloha vôbec nie je jednoduchá – softvér totiž musí z neexistujúcich informácií zostaviť zmysluplný obraz. Navyše je poriadne skomplikovaná šumom digitálneho fotoaparátu, ktorý je svojou veľkosťou spravidla v „konkurenčnom vzťahu“ k podrobnostiam. Inými slovami zaostriť detaily znamená zároveň aj zvýrazniť šum a artefakty JPG kompresie.

Tento program sa snaží o to, aby zaostril obraz a nič iné. A výsledky stoja za pozornosť.

Program pracuje ako sólová aplikácia alebo ako plug-in pre Photoshop, či ostatné programy s kompatibilným rozhraním.

Nastavenia pri doostrení

Nezaostrené fotografie môžete spracovávať pomocou týchto ovládacích prvkov:

  • Pri zaostrovaní neostrej fotografie môžete určiť, aký je zdroj fotografie – digitálny alebo klasický fotoaparát, videokamera. Tým sa mierne mení spôsob spracovania snímky.
  • V ďalšom kroku musíte určiť, aká je veľkosť miery zneostrenia v pixloch – program sa pokúša o auto detekciu a zvykne ponúknuť rozumnú hodnotu. Ak sa vám toto číslo nezdá, môžete ho upraviť. Na obrázku som z navrhnutého čísla 1 zámerne spravil 6. Výsledkom je nepoužiteľný stupeň doostrenia.
  • Nasleduje rozhodnutie, akou mierou chcete obrázok doostriť. 100% spravidla vedie len k jemnému a primeranému doostreniu, ktoré takmer nie je badateľné.
  • Nakoniec určíte, či chcete, aby sa pri ostrení program snažil odstrániť šum, či škrabance.

Nastavenia pri eliminácii pohybovej neostrosti

Pohybovo neostré fotografie môžete spracovávať pomocou týchto ovládacích prvkov:

Popíšem len rozdiely oproti predchádzajúcemu oknu programu.

  • Uhol, v akom je obrázok pohybovo neostrý.
  • Miera pohybového rozmazania – maximum je 20 pixelov.

Odstránenie interferencií

Program ďalej umožňuje odstrániť z fotografie raster – napríklad pri snímkach, ktoré ste skenovali z tlačenej predlohy. Tento filter je efektívny a dobre pripraví obrázok na jeho následné doostrenie.

Následne sa dá zvoliť aj zaostrenie reprodukovanej predlohy, pri ktorom sa program snaží nájsť ostrosť v obrázku, ale čo najmenej pritom zaostriť pôvodný raster.

Táto funkcia sa netýka digitálnej fotografie, preto ju netestujem podrobne, podáva však dobré výsledky už na prvý pokus .

Zväčšenie rozmerov

Program umožňuje fotografiu zväčšiť 2 alebo 4 krát. Je to podobné ako digitálny zoom. Pri zväčšovaní sa program snaží o čo najprecíznejší výsledok zväčšenia. Rozdiel oproti bežným technikám interpolácie určite postrehnete.

Je síce len diskrétny, ale viditeľný. V prípade, že chcete z fotiek vytlačiť maximum a to na väčšie zväčšeniny, je to dobrá cesta ku kvalitnej fotke.

Rozostrenie

K dispozícii je aj nástroj, ktorý simuluje zneostrenie obrázka pri fotografovaní.

Výsledky

Výsledky sú lepšie, ako by ste dosiahli bežne dostupnými nástrojmi, ktoré sú v každom foto editore.

Ukážky, ktoré uvádzam sú vo veľkosti 1:1 z fotografie snímanej bežným štvormegapixelovým prístrojom.

Doostrenie ostrej fotografie

Doostrovať ostrú fotografiu v bežnom programe často vedie k zvýrazneniu šumu a kompresných artefaktov, čo má spravidla viditeľne vážnejšie dôsledky, ako efekt z celkového zaostrenia.

S týmto filtrom však dosiahnete citeľné zaostrenie fotografie.

Na objektoch celkom jednoznačne stúpne ostrosť.

Na kontrastných objektoch je doostrenie viditeľné najvýraznejšie.

Reprodukcia fotografie.

Doostrenie mierne neostrej fotografie

Tu môžete očakávať doostrenie, ktoré fotografiu dostane do stavu, že vyzerá ako takmer plnohodnotne ostrá.

Artefakty doostrenia sú len mierne.

Kontrastné objekty z reálneho sveta (napríklad číslo 500) zaostrí pekne, pri interpretácii čiarkového testu má však rovnaké problémy ako digitálny fotoaparát.

Doostrenie fotografie je veľmi dobré.

Doostrenie veľmi neostrej fotografie

Tu už zázraky neočakávajte.

Obrázok však bude pôsobiť jednoznačne ostrejšie ako bez úpravy.

Čiarky a kontrastné objekty. Program si nevymýšľa – zasiahne len tam, kde má čo vypočítať.

Reprodukcia fotografie.

Mierna pohybová neostrosť

Pohybové zneostrenie o dĺžke niekoľko málo pixelov tento program dokáže ošetriť až pozoruhodne dobre – nečakal som, čo všetko je možné z fľaku vyčítať…

Zložený obrázok je síce málinko „pokrčený“, ale zodpovedá skutočnosti.

Pri kontrastnom objekte je dokonca takmer čitateľný aj nápis 500 – neuveriteľné.

Fotka.

Výrazná pohybová neostrosť

Pohybová neostrosť okolo 20 pixelov je už takmer neovládateľná, no program z fotky vylúpne aspoň hrubé náznaky skutočných objektov.

Nie všetky objekty sú dokonalé, ale výsledok je jednoznačne ostrejší.

Čiarkový test.

Fotka.

Program a jeho vlastnosti

K dispozícii je skúšobná verzia, ktorá vám umožní spracovať dôstojných 10 obrázkov. Ak teda chcete program použiť len raz, nemusíte si ho kúpiť – program do obrázkov nevkladá žiadne reklamné informácie.

Mne sa na ovládaní nepáči jeden z klasických programátorských neduhov – okno je malé a nedá sa zmeniť jeho veľkosť.

Náhľad
je takmer mikroskopický – na obrázkoch ho vidíte 1:1. Je jasné prečo – výpočet po každej zmene by trval príliš dlho… Mne by sa však páčilo mať možnosť spracovávanú oblasť zväčšiť a vidieť detailne, ako vyzerá zásah.

Uplatnenie nastaveného filtra na celú fotku beží relatívne pomaly – počítajte s desiatkami sekúnd pri štvormegapixelovej fotke a počítači s 2 gigahertzovým procesorom. Výpočet je síce pomalý, ale výsledok za to stojí.

Program stiahnete z adresy www.focusmagic.cz

Záver

Zaujímavý nástroj, ktorý stojí za úvahu, ak máte radi celkom ostré fotografie a obrázky si zvyknete doostrovať. S týmto nástrojom získate ostrosť s malou viditeľnosťou faktu, že obrázok bol mierne doostrený.

Ponúkané funkcie síce nie sú zadarmo, ale vzhľadom na to, čo program dokáže, stojí minimálne za vyskúšanie. Výrobca nechce, aby ste kupovali mačku vo vreci podľa reklamných fotiek. Vyskúšajte si to na svojich obrázkoch a sami uvidíte, či vám za to stojí, kúpiť si ho.

Pri skúšaní radím opatrne – neodklepnite možnosť spracovať obrázok, ak si nie ste istí, že nastavenie je presne také, ako ste chceli. Demoverzia spracuje spolu len 10 obrázkov. Potom si môžete ďalej skúšať nastavenia, ale už nie spracovaváť fotografie.

Komentáre k článku: Focus Magic – zaostrovanie

  1. MAHO 17. júna 2004

    Program som skusal,
    hlavne na „vyliecenie“ pohybovej neostrosti (ci uz pohybu fotaku, alebo objektu) je IMHO dost dobry :-) – tak ako aj Miro spomenul.
    Este k tomu naroku na vykon – velmi vyrazne sa odvija od hlavneho parametru, s ktorym program pracuje – a sice s „priemerom neostrosti“ (je to priblizne priemer kruhu, ktory urobi rozostreny bod, ktory by mal optimalne byt v rovine ostrosti, t.j. optimalne by mal mat 1 pixel, pri pohybovej neostrosti obdobne je to dlzka stopy bodoveho zdroja).
    Krajne hodnoty su od 1 po 20 a do hodnot 4-5 (mierne zneostrena fotka) je program velmi svizny, pri maxime – 20 bodov, je to uz naozaj dost pomale – program toho musi ovela viac dopocitavat.

  2. goran 17. júna 2004

    MAHO & MV: mam Photoshop 7, je to podla vasho subjektivno-objektivneho nazoru lepsi doostrovac? Oplati sa priplatit za plug-in alebo nechat aktulany stav? Dik.

  3. Roman Korcek 17. júna 2004

    goran,
    vsak vyskusaj, desat pouziti je zadarmo…

    Roman

  4. MAHO 17. júna 2004

    To Goran:
    No, ten FocusMagic mi pripada predsalen trochu lepsi ako klasicka Unsharp Mask.
    Hlavne ta moznost korekcie jemnej pohybovej neostrosti je naozaj velmi dobra.
    Ale mozno nejaky PS Guru vie cisto v PS urobit ovela viac a kvalitnejsie.

  5. Miro Veselý 18. júna 2004

    goran: ten filter je neporovnateľne lepší, ako bežné doostrovacie nástroje vo fotokôlni 7 či 8. Najväčší rozdiel uvidíte na šume. klasické ostriace filtre sú neselektívne a zaostria aj šum. Tieto špeciálne nástroje (fokus magik, fokal blade a podobné) sú tu práve preto, že rovnaký problém riešia inak. videl som už zopár týchto filtrov, ale recenzovaný nástroj patrí bezpochyby ku špičke. pritom má nečakane diétnu cenu.

  6. Miro Veselý 18. júna 2004

    MAHO: tipujem, že asi ani guru. ak y som uvažoval, ako dosiahnuť podobný efekt, napadá ma len zložitá séria rôznych operácií s nepredvídateľným výsledkom. fotku by bolo treba v prvom rade zbaviť šumu a artefaktov JPG, potom sa začne dať špekulovať, čo ďalej…

Pridajte komentár: