Alien Skin Image Doctor
Firma Alienskin vyvíja softvérové filtre na úpravu fotografií. Z množstva rôznych filtrov by som vás rád upozornil na jeden, ktorého využitie je v digitálnej fotografii často opodstatnené.
O využiteľnosti píšem preto, že tento výrobca ponúka aj série filtrov z oblasti efektov, ktorých využitie je len sporadické a treba ním (ako každým efektom) šetriť. Navyše tento program stojí 100 dolárov, čo nie je zanedbateľná položka. Našťastie si ho môžete odskúšať na ploche poctivých 30 dní. A poďme k popisu.
JPEG Cleaner
Tento filter je pre digitálneho fotografa, ktorý publikuje na webe priam ideálny. Pôvodným zámerom filtra však je niečo celkom iné a tak začnem tým, na čo je určený. Je určený na záchranu fotiek zničených JPEG kompresorom.
Ak máte JPG obrázok, napríklad z internetu, často je poriadne poničený kompresiou. Na internete sme na to zvyknutí, ale ak by ste si taký obrázok chceli vytlačiť, artefakty budú veľmi viditeľné. Zväčším ich.
4× zväčšené. JPG rozkladá obraz na štvorčeky. Môžu prekážať až natoľko, že fotka je nepoužiteľná.
Nasledujúce obrázky sé 2× zväčšené, aby ste dobre videli rozdiely.
JPEG Cleaner analyzuje pôvodnú JPG fotku a pokúsi sa štvorčeky zlikvidovať tak, aby zostal plynulý obraz:
To sa mu úspešne darí, ale za cenu mierneho rozostrenia obrazu. Mieru rozostrenia môžete určiť vy – menej poškodený obrázok bude neostrý menej. Odstránením štvorčekov však liečba fotky nemusí skončiť – na obrázku sú stále artefakty, na ktoré ukazuje šípka.
Na záber môžete nasadiť aj vyhladzovací filter – podobné veci zjednotí, kontrastné prechody nezmení. Na zväčšenom zábere je účinok tohto filtra drastický – pre názornosť som to prehnal.
Aby fotka nepôsobila plochým dojmom, filter ešte do nej môže vniesť umelý šum.
Ten spôsobí pocit väčšej ostrosti záberu.
Dôrazné varovanie: V žiadnom prípade nepoužívajte funkciu šumu pre fotky na internet, výrazne by ste zväčšili objem dát vašich fotiek a znížili ich kvalitu. Viac na tému šírky pásma na obrázkoch pre internet v samostatnom článku JPG a šírka pásma.
Je jasné, že takto dokonalú fotku (to je originál) nemôžete dosiahnuť z fotky zničenej kompresiou JPG:
JPG fotka z originálnej.
Pred zásahom a po zásahu, zväčšené 4×
Odšumí
Ak týmto filtrom "prefúknete" normálnu digitálnu fotografiu, rozdiel v obrazovej kvalite bude zanedbateľný, ale výrazne sa potlačí šum.
Fotky na internet
Ak chcete efektívne znížiť dátovú náročnosť fotiek na internete, jedna z možných ciest vedie cez likvidáciu detailov, ktoré nie sú dôležité.
To znamená likvidáciu šumu a drobných podrobností.
Tento obrázok je krásne ostrý, ale má veľkosť 27 kilo. Ak ho zbavíte detailov…
…na internet to spravidla stačí. Veľkosť 20 kilo pri rovnakej kompresii. Ak obrázok má len ilustratívny význam, môžete tak ušetriť veľa priestoru.
Pre ilustráciu toho, ako filter vlastne likviduje podrobnosti jeden extrémny príklad. Veľkosť 14 a pol kila.
Scratch Remover
Ďalší z filtrov z balíka Image Doctor je odstraňovač škrabancov.
Je to niečo, ako automatická výplň. Označíte na fotke miesto, ktoré považujete za škrabanec a program ho vyplní niečim z blízkeho okolia. Pri detailnom pohľade to síce trocha vidieť, ale ak škrabance nie sú priveľké, nikto si to asi nevšimne.
Automatická retuš. Trvá pár sekúnd. Ak je ale obrázok veľmi veľký a oblasť retuše veľká, môže trvať aj niekoľko minút!
Spot Lifter
Odstraňovač svetiel využijete podobným spôsobom, ako pri odstraňovaní menších chýb. Je určený na likvidáciu nežiaducich svetelných zdrojov, ktoré na fotke vyrušujú. Označíte, čo na fotke nechcete mať a program to zruší.
Odstránenie reklám z budovy trvalo asi 10 sekúnd. Jasná vec – je to vidieť, ale ak detail, ktorý chcete odstrániť nie je tak veľký, program ho odstráni celkom spoľahlivo.
Smart Fill
Funkcia rýchleho vyplnenia označenej oblasti na fotke "niečím". Často potrebujete z fotky odstrániť nejakú oblasť, ktorá prekáža. Napríklad nápis na múre, alebo tieň fotografa.
Odretušovať tento tieň zhruba za 30 sekúnd? Nie je problém. Označte tieň a stlačte filter.
Automaticky sa miesto, kde bol tieň vyplní objektmi z okolia tieňa.
Ak máte fúzy, môžete si popod ne zašomrať niečo na tému, že tie podvaly sú dosť rozrušené. A na koľajnici že zostal tieň. Ja si však myslím, že po asi ôsmych sekundách retuše to nie je zas až tak zlý výsledok.
Ešte sa s tým nejakých 20 sekúnd môžete pohrať a fotka môže ísť "von". Podvaly sú síce "pokrčené", ale čo už, na ilustračnej snímke ich nebude nikto skúmať. Nepôsobia tak rušivo, ako tieň.
Ale ak chcete, po nejakej polhodinke práce sa tam tie podvaly dajú vyrobiť ručnou retušou.
Využitie
Funkcie automatických výplní využijete ľahko – program pomerne účinne odstraňuje predmety, ktoré na snímke nechcete mať. Algoritmus je navrhnutý veľmi zaujímavo a tak sa vďaka nemu môžete pustiť aj d
o prác, ktoré by pri ručnej retuši zabrali oveľa viac času.
Ak chcete odstrániť z trička logo, program automatickou retušou prejde väčšiu časť cesty, ktorú musíte spraviť, aby ste sa dostali k výsledku.
Stačí označiť oblasť, ktorú na obrázku nechcete. (Radšej trochu tesnejšie, tu som pre názornosť zobral aj z materiálu, ktorý likvidovať netreba…)
Po jednom kliknutí ste blízko výsledku. Zvyšná práca je už len zahladzovacia – na členitejších materiáloch (múr, tráva, asfalt…) žiadne ručné zahladenie nie je potrebné. Takto plynulý materiál je však na retuš mimoriadne náročný. Ľudské oko je neuveriteľne citlivé na jemné narušenia plynulosti… Skôr prehliadne, že sú rozbité podvaly…
Rýchlosť
Programu by som vytkol veľkú pomalosť práce – keby som nevedel, aké zložité operácie musí vykonávať. Ak pracujete na malej oblasti fotky, práca je bezproblémová, ale ak spracovávate veľmi veľkú plochu, výpočet môže trvať aj desiatky sekúnd.
Funkcia JPEG Repair v bežnom nastavení trvá na trojmegapixelovej fotke asi 25 sekúnd.
To predurčuje využívanie tohto filtra skôr na automatické spracovanie. Na sériu fotiek spravidla aj tak uplatňujeme vždy rovnaké filtre. Vytvorte si teda akciu, ktorej súčasťou bude aj očista pomocou JPEG Repair, potom nejaké zmenšenia… Tú spustite na všetky fotky v adresári a máte pol hodinku voľno.
Počítač v čase výpočtov nepoužijete na nič iné, procesor je vyťažený prakticky nadoraz.
Záver
Tento filter považujem za jeden z najvýznamnejších filtrov, na prípravu fotiek na internet.
Žiaľ, nedokáže spracovať 16 bitové fotky, ale tak v súčasnosti pracuje absolútna väčšina softvérových filtrov (rok 2004).
Pomáha však aj pri retuši objektov, ktoré na snímke nechcete – nemusíte ich odstraňovať ručne. Pomocou automatiky si ľahko pozriete fotku "na nečisto", či odstránenie požadovanej oblasti bude vyzerať lepšie. Ak áno, stačí, ak retuš ručne trochu dovylepšujete.
Stiahnuť si ho môžete zo stránky výrobcu: Alienskin