ImageAlign

Vopred upozorňujem, že hovoríme o pomerne drahom nástroji za 129 dolárov a nie som presvedčený o tom, že výkon programu zodpovedá cene.

Demoverzia sa dá stiahnuť z adresy http://www.imagealign.com/ (Stránka na download je tu: http://www.imagealign.com/demo_download.asp)

Umožňuje nastaviť všetky základné parametre natočenia fotografie. Užívateľské rozhranie je totožné pri filtri, aj pri programe – program nerobí nič navyše.

Súdkovité, alebo poduškovité skreslenie

Prvé dva ťahátka regulujú a likvidujú intenzitu skreslenia objektívu. Vzájomnou kombináciou sa dá dosiahnuť takmer úplné odstránenie súdkovitého skreslenia.

Rotácia

Ďalší ovládač slúži na otáčanie fotografie.

Reštitúcia

Na odstránenie perspektívneho skreslenia slúži nástroj na horizontálne a vertikálne perspektívne skreslenie.

Zošikmenie

Ak by bolo potrebné fotografiu "zošikmiť", čo sa hodí predovšetkým pri reprodukciách, na to sú posledné dva nastavovacie prvky.

Pomocná sieť

Pre lepšiu kontrolu účinkov sa dá na obraz premietnuť aj sieť vodiacich línií, pomocou ktorej môžete okamžite kontrolovať, či sú budovy, alebo steny zvislé.

Práca s programom

Práca v praxi, žiaľ, nie je tak jednoduchá, ako by sa zdalo. Program trpí klasickou chorobou myslenia programátorov. Dajú k dispozícii malé okno s ešte menším "kukátkom" na náhľad. Okno sa nedá zväčšiť a pracovný náhľad je proste veľmi maličký. Obrázok, ktorý slúži, ako kontrolný náhľad je pomerne nekvalitný a preto je potrebná opakovaná kontrola v pracovnom náhľade, ktorý je síce väčší, ale nie dostatočne veľký. Piplanie sa v miniatúrnom okne nie je príjemné a dokonca sa nedá dosiahnuť ani úplná dokonalosť pri práci – to nakoniec vidíte aj na priložených ukážkach. Odstrániť však všetky deformácie naozaj dokonale vôbec nie je tak jednoduchý problém, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Jedinou výhodou, ktorá však je zásadná, je to, že výsledok práce filtra ošetrí fotografiu jediným krokom, takže retušér vopred vidí, čo bude na výslednej fotografii.

Samozrejmosťou je možnosť uložiť si profily a tak napríklad na súdkovité skreslenie môžete vyvolať raz vytvorený profil a potom už stačí doladiť len ostatné parametre.

Príklady

V praxi sa dá použiť vždy, keď chcete fotografiu vyliečiť z klasických chýb.

Bežná rodinná fotografia. Mierne súdkovité skreslenie, šikmo odfotografovaný záber, vertikálne objekty (steny, okná) sa perspektívne zbiehajú.

Po korekcii týchto problémov filtrom stačí fotografiu orezať.

Teraz sú zvislé steny naozaj zvislé.

Samozrejme, najčastejším nasadením tohto filtra budú fotografie architektúry.

Záber pred korekciou.

Po korekcii.

Ešte jedna ukážka pred…

…a po korekcii. Tu som zámerne vyrovnal všetky horizontálne línie – je to nelogické, ale na ukážku, čo sa z fotky dá dostať…

A ešte jedna.

Po úprave.

Záver

Tento filter neponúka nič, čo by sa nedalo dosiahnuť aj ručnou úpravou fotografie. Jeho nasadenie sa teda oplatí predovšetkým pre tých, ktorí sériu úprav nevedia spraviť ručne – taká akcia predsa len vyžaduje isté skúsenosti a odhad. V tomto programe sa vám podarí regulovať všetky parametre naraz a vidieť tak ich vzájomné účinky. Vo chvíli, keď ste s výsledkom spokojní, môžete filter aplikovať a fotografia je hotová.

Komentáre k článku: ImageAlign

  1. sleeper 29. marca 2005

    Co tak pouzit PTLens?

  2. Miro Veselý 29. marca 2005

    sleeper: mrknem na to, spravím článok. vyzerá zaujímavo, dík za tip.

  3. sleeper 29. marca 2005

    este jedna vec. pri foteni vysokych budov z perspektivy nie je dobre narovnavat perspektivu uplne. oko je na to citlive a hned vidi manipulaciu.

  4. Miro Veselý 29. marca 2005

    sleeper: Hej, to už je vec citu. Vertikály sú dobré, ak sú presné, horizontály sú neprirodzené, tia by mali mať perspektívu. Inak ten PTfilter nezrecenzujem, kladie odpor :-)

  5. sleeper 29. marca 2005

    Miro Veselý: no ja by som mal vyhrady k tym vertikalam. ak fotim z blizka vysoku budovu a narovnam ju plne na rovnobezne vyzera ako by sa rozsirovala. bije to do oci. mate pravdu. je to otazka citu.

    PTLens mi raz hodil nejaku chybu ale po restarte photoshopu to uz bolo ok. som s nim velmi spokojny. Ma profily fotakov, je aj plugin a je zadara.

  6. sleeper 29. marca 2005

    Inac som si uvedomil az pri minulom prispevku ze som odkaz nam dal k blbemu clanku. Perspektivu narovnavam v zoneri. Ale na sudkovite skreslenie je ten PTLens velmi dobry

  7. sleeper 29. marca 2005

    a vlaste nie. pomylili ma tie panelaky a uprava ich linii

  8. Peter 30. marca 2005

    Sudkovite skreslenie v Olympus CAMEDIA Master, restitucia v Zoneri a ostatne v Corel Photopaint. Dobre nie? :-)) Zatial som nenasiel jeden program v ktorom by sa POHODLNE dala robit komplexna retus.

  9. Lubo 30. marca 2005

    Oskusal som ten PTLens v PS7 a je to asi najlepsie co som doteraz skusal (pokial to obsahuje profil fotaku, ktory pouzivate). Miro rozbehaj to, oplati sa :-)

    TO PETER: Akoze nenasiel? – Sudkovite skreslenie Photoshop, restitucia Photoshop a ostatne Photoshop ;-) Kde je problem? Ak v cene, tak verzia Photoshop Elements.

  10. MAHO 30. marca 2005

    To Lubo:
    Presne tak :-)
    A este by som dodal, ze PTLens je vlastne taka mala „jednofotkova“ panorama nad PanoTools (pre Mira: Panotools kniznice bude treba pre chod toho PTLensu, neviem, ake poradie, ja mam PanoTools s PT Assemblerom a PT Lensom spolu…. :-) )
    Cisto teoreticky – parametre na vyrovnanie sudkovitosti by mali ist nastavit aj „rucne“ – t.j. poskladanim nejakej dobrej (t.j. s veeelmi malou chybou v paralaxe) panoramy a okopirovanim tych a,b,c,…. optimalizovanych premennych z PT Assemblera do suboru profilov v PT Lens…..

  11. MAHO 30. marca 2005

    To ALL:
    na taketo korekcie stoji za to pozriet stranku
    http://www.dxopro.com/
    myslim ze je tam aj demo…. (ale moj fotak to nepodporuje… – je to uz profi nastroj pre DSLR)

  12. Miro Veselý 31. marca 2005

    MAHO: Myslím, že PTLens chce nejaké piano dll, či tak nejak. Problém je, že inštalácia je netriviálna a keď som nakoniec skúšal v akcii, nevzalo mi to EXIF dosť veľkého počtu foťákov, hoc boli v programe podporované. Nevyriešil som to. Nerád píšem články na riešenia, kde je veľa premenných, neosvedčilo sa mi to. Potom sa mi čitatelia právom sťažujú, že u nich to nefunguje, sú namrzení.

  13. Mavko 1. apríla 2005

    je pravda ze na minikompaktiky velka podpora v tom PTlens neni, ale ked to clovek rozbeha, je to vyborne..

Pridajte komentár: