Čím viac je aparát určený pre laikov, tým menej zblízka sa dá fotiť.…
Filtre (softvérové)
Digitálny obraz je možné vo fotoeditore filtrovať. V tejto sérii článkov si ukážeme, čo všetko sa s fotkou dá spraviť. Ako ju vylepšiť, alebo celkom zničiť.
Filtrami rozumieme softvérové nástroje na úpravu obrazu. Dodávajú sa buď ako zásuvné moduly (plug-ins) do lepších editorov fotografií, alebo aj ako samostatné produkty.
Ich účinok môže byť neuveriteľne rozsiahly – stmavenie obrazu, zosvetlenie, zmena kontrastu, alebo farebnosti. Niektoré vyhladia vrásky na tvári, iné spravia fotke rámček. Ďalšie odstránia zlé pozadie a iné zmenia farebnosť na takú, že fotka vyzerá, akoby bola fotená za horúceho letného dňa…
Dnes sú k dispozícii tisícky filtrov. Ak do Google dáte hľadať slová ako napríklad „photoshop filter download“, dostanete tisícky stránok mnohé o filtroch pojednávajú, iné ich poskytujú. Absolútna väčšina z voľne dostupných filtrov sú však len drobné pokusy o splnenie nejakej konkrétnej úlohy, prakticky nepoužiteľné.
Potom sú k dispozícii filtre komerčné. Za pomerne veľké peniaze môžete kúpiť slabý a zbytočný nástroj, alebo aj veľmi výkonný. Nie je jednoduché zorientovať sa v tejto oblasti.
Preto vám skúsim predstaviť aspoň niektoré – podľa môjho názoru – zaujímavé filtre, ktoré sa dajú využiť v bežnej fotografickej praxi. Tento výber bude veľmi ovplyvnený mojím osobným názorom.
Za zmysluplné považujem predovšetkým filtre, ktoré „nevidno“.
Také, ktoré fotku nenápadne opravia, vylepšia, zaostria. Divák, ktorý sa nevyzná vôbec nezistí, že obraz bol nejako filtrovaný, alebo manipulovaný. Neuznávam filtre, ktoré obraz rôzne deštruujú, mozaikujú, či inak devastujú. Takým sa budem venovať len okrajovo.
Filtre, ktoré tu budem popisovať sa dajú spravidla získať v demoverziách. Demoverzie majú spravidla rôzne nepríjemné obmedzenia – buď vpečaťujú do obrázkov nápisy, alebo umožnia spracovať len malý počet záberov. Alebo majú obmedzenú životnosť. Preto s tým v prípade komerčných filtrov počítajte – firmy, ktoré tieto programy vyrábajú ich robia pre zisk. Mnohé sú tak drahé, že domov sa ich kúpiť neoplatí…
Pôvodne som sa chcel venovať iba filtrom šíreným bezplatne, ale myslím, že by to nebolo fér.
Dosť slov, poďme na niekoľko ukážok na záver úvodu.
Začnime takýmto, neupraveným obrázkom. Čo sa s ním dá spraviť?
Zvýrazniť farebnosť.
Zmeniť farebnosť.
Zrušiť podrobnosti.
Zahmliť.
Vybodkovať.
Predstierať, že je to fotka z televízie.
Alebo pohľad cez sklo.
Alebo reprodukcia starej fotky.
Alebo akési farebné delírium.
A tak by sa dalo pokračovať poriadne dlho.
Úpravy farebnosti, zaostrenia, čo odstránenie šumu – to sú úlohy, pred ktorými budete stáť veľmi často. Také filtre sú preto podľa mňa dôležité.
Zriedkakedy, alebo nikdy však budete potrebovať pohľad cez sklo, či simuláciu starej fotky. Okrem toho sú k dispozícii množstvá filtrov, ktoré vyrábajú rôzne rámčeky, vyrábajú z fotiek tlačítka a podobne…