Fotografovanie húb je zaujímavá činnosť, na ktorej si fotograf v mnohom môže overiť, ako zvláda techniku snímania a nakoľko sa dokáže odpútať od svojej pozemskej existencie.…
CD/DVD s fotkami v stolovom DVD prehrávači
Na prvý pohľad je to predsa tak prosté. Poviete si možno: Väčšina stolových prehrávačov už predsa vie vypálené CD s fotkami prehrať. Čo na tom kto chce riešiť?
Ale ak si to hovoríte, buď máte šťastie, alebo ste to ešte neskúšali.
Ako na to?
Niet univerzálnej odpovede. Nedá sa napísať jeden odsek textu, ako to máte spraviť, aby ste nemali problémy.
Sú rôzne cesty, a nepríjemným faktom je, že na jednom stolovom prehrávači vaše CD zahrá, ako má, ale na inom sa ani nenačíta.
Tento problém sa nedá riešiť univerzálne a preto mi ostáva jediné: radím vám, aby ste skúšali. Ak sa vám jedna cesta neosvedčí, skúste inú. A ak nebude fungovať ani tá, potom vám asi dokáže poradiť málokto.
Prezerať si digitálne fotografie na TV je činnosť problémová a mnoho z nás od nej radšej celkom odstúpi, než by sme zápasili s technológiami a produkovali nepodarené CD, z ktorých niektoré obrázky námatkovo „nefungujú“, alebo „fungujú“, ale len niekde.
Zhrniem preto aspoň základné informácie o cestách, ako na to. Ak sa do toho pustíte, musíte skúšať.
Dve možnosti: video alebo obrázky
Začnime tým, že fotografie možno na CD alebo DVD umiestniť v zásade dvoma spôsobmi.
Ako videofilm
V príslušnom programe, čiže napríklad v lepších vypaľovacích programoch, sa dá vytvoriť video zo série obrázkov.
Taký program prevedie vaše fotky na video, v ktorom je pevne určené, ako dlho má byť ten-ktorý obrázok premietaný. Toto video môžete doplniť aj komentárom alebo hudbou.
Výhodou takéhoto riešenia je, že máte plnú kontrolu nad réžiou. Určíte poradie aj čas trvania obrázkov. Možno tak vytvoríte zaujímavú reláciu, ku ktorej sa môžete posadiť a v pokoji si ju prehliadnuť.
Nevýhodou je čas prípravy. Vyrobiť komentár, navrhnúť vhodné časy, ako dlho má byť fotografia zobrazená, trvá dosť dlho. Na to v dnešnej uponáhľanej dobe málokedy zostáva čas. Takú reláciu si navyše nakoniec bude pozerať len málokto. Zostáva otázka: Načo sa trápiť?
K tvorbe komponovaných videorelácií sa v tomto článku už nebudem vracať, je to téma na samostatnú knihu.
Ako jednotlivé obrázky
Druhou cestou je umiestniť obrázky priamo na CD a réžiu zveriť diaľkovému ovládaču, či prehrávaču, ktorý v režime „slideshow“ bude ukazovať obrázky v dohodnutých časových intervaloch.
Výhodou tejto cesty je jednoduchá príprava materiálu. Pri dobrom prehrávači dokonca netreba pripravovať vôbec nič, ak dokáže čítať bežné pálené CD / DVD.
Nevýhodou je, že komentár k obrázkom býva prakticky nemožný a ak je na CD priveľa fotografií, môže byť problém nájsť konkrétnu sériu.
V ďalšom texte preberiem najdôležitejšie problémy prezerania fotografií.
Dlhé názvy
Z rôznych dôvodov je vhodné, aby fotografie a adresáre mali podľa možnosti čo najkratšie názvy.
Nie všetky prehrávače dokážu zobraziť celý dlhý názov. Ak budete mať fotografie pomenované napríklad takto:
- Fotografie z dovolenky na Marse
- Fotografie vážky pri jazere
- Septembrový výlet do prírody
môže sa stať že zaplačete, ak vám prehrávač zobrazí niečo takéto:
- Fotograf
- Fotograf
- Septembr
Preto radšej názvy skráťte na minimum.
Diakritika v názvoch
Striktne sa vyhýbajte diakritickým znamienkam v názvoch súborov.
Táto rada sa týka všetkých názvov, aj v počítači, ale pre na tento účel pripravené CD či DVD to platí dvojnásobne.
To, že sa názov „šašo.jpg“ môže zobraziť nezmyselne by asi tak nevadilo, horšie je, že taký súbor (adresár) sa v niektorých prehrávačoch nemusí podariť vôbec načítať, alebo stroj oznámi chybu na celom disku…
Rozmer fotografií
Nie všetky prehrávače si poradia napríklad s 8 megapixelovou fotografiou.
Môže sa stať, že ju vôbec neprehrajú.
Veľké obrázky sú nevýhodné aj preto, že spomaľujú načítanie obrázku. Obrázok sa pred poslaním na televízor musí zmenšiť a to trvá nejaký čas…
Preto je dobrým nápadom, ak obrázky špeciálne pre účel prezentácie zmenšíte na malé rozmery. Načítajú sa určite a rýchlo.
Aký to má byť rozmer, to je téma na poctivú, dynamickú hádku. Prečo?
Zoom
Niektoré prehrávače umožňujú obraz priblížiť počas prezerania fotografie.
Ak túto funkciu využívate, alebo si myslíte, že ju využívať budete, zmenšite fotografie na väčší rozmer, než je rozlíšenie PAL.
Aký rozmer to v takom prípade má byť? To bude lepšie zistiť až v praxi, podľa schopností vášho prehrávača.
Rozlíšenie
Ak nepredpokladáte zoomovanie, môžete obrázky zmenšiť na rozmer, aký sa používa v televíznej norme PAL. Nahliadnite však do návodu na použitie prehrávača, aký rozmer fotografií potrebuje.
Norma TV vysielania PAL má rozmer 768 × 576 pixelov.
DVD filmy majú rozmer 720 x 576. Ten bude veľmi pravdepodobne vhodným rozmerom aj pre vaše fotky.
Orez
Tvorivého fotografa nasledujúci odsek nepoteší.
Televízny prijímač väčšinou orezáva asi 5% zo všetkých okrajov fotografie. Ak svoje fotografie zmenšíte na presný rozmer PAL, neuvidíte ich okraje. Pritom je ľahostajné, či ich zmenšíte vy, alebo až prehrávač.
V PAL sa vysiela napríklad takýto monoskop.
V televízore však z neho uvidíte v najlepšom prípade toto. Veľa televízorov odreže z okrajov ešte oveľa viac.
Ak chcete na televízore vidieť celú fotografiu, mali by ste pred jej vypálením vykonať asi takýto zásah:
Rámček zaistí, že okraje uvidíte aj po orezaní.
Koľko máte počítať, že televízor z okrajov odreže? Každý trocha inak. Skúste si to a uvidíte.
Niektoré obrázky nevidieť
Nie každý JPG obrázok bude zapísaný korektne.
Počítačové programy si často dokážu poradiť aj s obrázkami, ktoré nie sú celkom v poriadku. Možno ste obrázok „bezstratovo otočili“ a program, ktorým ste zásah vykonali, nezapísal celkom korektnú informáciu o tejto akcii.
Alebo sú obrázky väčšie ako najväčšia povolená veľkosť pre daný prehrávač.
Obrázky sú stranovo zdeformované
Niektoré primitívnejšie prehrávače môžu zmenšiť obrázky bez zachovania proporcií a pomeru strán.
S tým sa nedá robiť nič, len obrázky pripraviť znova, inak. Alebo kúpiť iný prehrávač.
Kvalita utrpí. Vždy.
Pripravte sa na fakt, že prezentácia fotografií na TV bude vždy podstatne menej kvalitná, než na počítači.
Televízny obraz má rozlíšenie ani nie pol megapixelu a toto nízke rozlíšenie sa na kvalite prejaví. Tie detaily fotografie, ktoré sa dajú vidieť na papierových fotkách alebo na monitore počítača, na TV nebudú.
Ak obrázky zmenšíte vy, a kvalitne, straty budú často oveľa miernejšie, ako v prípade, že zmenšenie obrázkov zveríte prehrávaču. Ten môže obrázky zmenšiť rýchlo a nekvalitne, čo ešte viac zhorší záži
tok z fotografií…
Záver
Ja sa prikláňam k tomu, že ak váš stolový prehrávač dokáže čítať bežné CD alebo DVD s fotografiami tak, ako vyšli z fotoaparátu, je to fajn, a oplatí sa o možnosti takého prezentovania fotografií napríklad návšteve uvažovať.
Ak ale treba vyrábať špeciálne formáty fotografií, dopĺňať rámčeky a inak špekulovať ako na to, stojí to za vážnu úvahu, či námaha spojená s procesom tvorby takého CD / DVD vôbec stojí za to.
- Môže sa stať, že pripravíte CD a po hodinách práce si ho nikto nebude ochotný celé prehliadnuť.
- Alebo to CD víťazoslávne venujete známym a namiesto vďaky sa vám dostane len oznam, že DVD „nehrá“ a záverom sa dozviete, že ste babrák.
Tak. Pre toto všetko sa nedá povedať jednoduchý návod typu „stiahnite si toto a všetko sa vyrieši“.
Ľutujem.
V súčasnosti predstavuje pálenie fotografií na CD, alebo DVD asi ten najlepší spôsob archivácie dát.
Napálené fotky sa dajú darovať všetkým zúčastneným. Je to lacnejšie a rýchlejšie, než dávať vyrábať zložitý rozpis, obiehať známych, potom laboratóriá a nakoniec od nich mámiť korunky. CD disky sú lacné…
Niektoré DVD prehrávače disk s fotkami dokážu prehrať aj priamo v televízore – budete si môcť nerušene pozrieť fotky z dovolenky v obývačke s návštevou.
Na túto činnosť sa však nedá použiť každý DVD prehrávač. Najmä tie staršie nedokážu prehrať pálené CD, môžu mať problém prečítať dlhé názvy súborov a podobne, no ak to ide, môže byť prezeranie fotografií na televízore pohodlným a príjemným zážitkom.
Software
Na vypálenie CD, alebo DVD sa bežne k vypaľovačkám dodáva aj vhodný softvér.
- Odporúčam nastaviť vypaľovanie CD diskov na „Mode 2 /XA“. Vypaľovacie programy mávajú väčšinou nastavený „Mode 1“. Režim Mode 2 /XA však produkuje CD disky, ktoré sú čitateľné aj v starších mechanikách a preto jeho použitím zvýšite šancu, že svoje fotky uvidíte aj v DVD prehrávači.
- Pri DVD diskoch je lepšie voliť formát DVD ISO, než UDF. UDF nemusia niektoré stolové DVD prehrávače načítať a potom máte smolu…
Pre staršie prehrávače býva výhodné fotografie pomenovať krátkym názvom súboru, ktorý má maximálne 8 znakov v názve. (To sa týka aj názvov adresárov.) Mali by ste sa vyhnúť použitiu slovenských diakritických znamienok, adresár „Čučoriedky 2004“ vám niektoré stolové DVD prehrávače nemusia „zobrať“.
Veľkosť fotografií
Hoc aj je pohodlné dať na DVD originálne fotografie, môže to viesť ku dvom vážnym problémom:
- Viac megapixelové obrázky sa budú príliš dlho načítať. To pri prezeraní fotografií nemusí byť príliš vážnou prekážkou, ale ak sa chcete rýchlo presunúť ďalej, niektorý prehrávač to môže odmietnuť… No ak sa každá fotografia zobrazuje lenivo a pomaly, je to otrava.
- Mnoho prehrávačov má pri zobrazení fotografií obmedzenie – napríklad najväčší obrázok, aký vie poslať na televízny výstup môže byť maximálne päť megapixelový. (Tento údaj sa môže líšiť podľa druhu DVD prehrávača).
Z toho vyplýva odporúčanie: Pre prezeranie fotografií na televízore použite zmenšené verzie fotografií. Ich listovanie bude veľmi operatívne.
Zaberú málo miesta a v počítači sa dajú ľahko pripraviť.
Tip: Na CD / DVD vypáľte dáta normálne a ich zmenšenú verziu, vhodnú na prehliadanie v DVD umiestnite do osobitného adresára. Dátová veľkosť zmenšením bude zanedbateľná, efekt z prehliadky fotiek na televízore môže byť silný.
Kvalita fotografií zobrazených na televízore
DVD musí fotografiu pred zobrazením na televízor zmenšiť. Toto zmenšenie vykoná rýchlo a nemusí to byť práve najkvalitnejšie resamplovanie. Pre najlepšiu kvalitu by ste mali obrázky na televízor zmenšiť vy a to tak, aby ich video mohlo poslať na DVD priamo a bez nejakých úprav. DVD filmy majú rozmer 720 x 576, tento rozmer často býva aj cieľovým rozmerom pre fotografie určené na prehliadanie v DVD – ak ich nechcete resamplovať.
Je tu však jeden háčik.
Mnoho DVD prehrávačov umožňuje fotografie zväčšiť. Ak chcete, aby zväčšenie bolo primerane kvalitné, zmenšite obrázky určené na televízor na väčší rozmer, napríklad so šírkou 1024 pixelov. Tým získate primerane rýchlo sa načítajúce obrázky, aj možnosť trocha ich zväčšiť…
Videorelácie
Z fotiek sa dajú vyrobiť aj relácie. Séria fotiek, napríklad s komentárom a hudbou…
Na túto činnosť budete potrebovať software, ktorý dokáže z fotografií vyrobiť VCD, alebo DVD. Spomeňme aspoň Cyberlink Power Director Pro, alebo Memories Discs Creator od HP.
Možno to však dokáže aj váš program na vypaľovanie CD.
Tejto problematike som sa už venoval v samostatnom, podrobnom článku CD / DVD s fotkami v stolovom prehrávači.
Istota nie je…
Aj keď všetko pripravíte tak, ako treba, môže sa stať, že vaše CD, či DVD sa v prehrávači nepodarí prehrať. Potom smola.