Ak to s panoramatickými fotografiami myslíte vážne, veľmi si uľahčíte život, ak siahnete po špecializovanom programe na túto činnosť určenom.…
Ako fotografovať v hmle?
Dajte si budík na piatu hodinu ráno. Áno, toto nie je preklep. Hovorím o piatej hodine rannej. Keď budík zazvoní, otvorte jedno oko a skontrolujte, či vonku náhodou nie je hmla!
Ak áno, oplatí sa vám vstať tak skoro z teplej postele. Vezmite statív a fotoaparát.
Ak máte, oblečte si skafander, ak nemáte, aspoň sa poriadne naobliekajte. Pri fotení nie je asi nič horšie, ak vám je zima a namiesto nad kompozíciou rozmýšľate, kedy už budete v teple.
Aj tie najobyčajnejšie zábery v hmle vyzerajú celkom inak. Ak vás pri fotení nebodaj zastihne svitanie – dodá fotografiám zaujímavý modrý nádych.
Obrázky sú fotené fotoaparátom Olympus MJU 400, následne sú veľmi mierne upravené v editore, predovšetkým som zvýraznil farebnosť.
Nočný záber fotografovaný v režime „nočná scéna“. V tomto režime fotoaparáty exponujú dlhším časom, takže snímky sú jasnejšie. Často býva v tomto režime zapnutá aj redukcia šumu – to sa hodí.
Niektoré výjavy však vyjdú zaujímavo aj v bežnom režime „normal“. Tmavé miesta budú tmavšie a môžu zvýrazniť kontrast. To sa niekedy môže hodiť na zdôraznenie pocitu „osamelosti“, alebo „ticha“.
Zatiaľ čo svitanie voľným okom ešte skoro ani nevnímame, na fotografii pri použití dlhého času už fotky vyzerajú takmer, ako keby ste fotili za bieleho dňa. Kombináciou rôznych farebných vlastností svetiel budú fotky zaujímavo sfarbené.
Hmla dodá snímkam zaujímavú náladu. Nielenže sú vzdialené objekty menej výrazné – zaujímavé sú aj rôznofarebné svetelné fľaky, ktoré produkuje pouličné osvetlenie.
Ak skrátite expozíciu, dosiahnete „tajuplnejšie“ zábery, z ktorých priam ide zima.
Aj celkom bežný pohľad na ulicu je v takomto osvetlení zaujímavý.
Ako svitanie postupuje, pouličné svetlá sa vypínajú. Farebnosť nočných fotografií je preč a na obrázkoch zostáva sychravý chlad.
Mesto v hmle už nevyzerá tak atraktívne…
Na fotenie hmly by rozhodne bola lepšou návšteva lesa. Kontrast medzi predmetmi v popredí a zle viditeľnými objektmi z pozadia je veľmi zaujímavý.