Terč IT8, Q60 – kalibračné obrázky

Ak skenujete a chcete dosiahnuť čo možno najvernejšiu farebnosť snímania predlôh, musíte skener kalibrovať. Na to sa používajú rôzne obrazce z ktorých asi najznámejšími sú terče IT8, alebo Q60. Pod rôznymi názvami sa skrýva pomerne podobný obrázok plný pestrofarebných štvorčekov a prípadne s obrázkom. Vyzerá takto:

Tento obrázok má od výrobcu presne odmerané farby všetkých políčok a dodáva sa s výsledkom týchto meraní.

Po naskenovaní (alebo odfotení) toho obrázku je možné v špeciálnom programe na výrobu ICC profilov naskenovaný obrázok porovnať s nameranými hodnotami. Program vypočíta, aké veľké odchýlky od ideálneho zobrazenia na fotke sú a vytvorí malý súbor, ktorý sa volá ICC profil.

ICC profil potom môžete použiť pre korekciu ostatných fotiek získaných z toho istého skenera a budú mať oveľa vernejšie farby.

Napríklad skener „nevidí“ správne svetlomodrú a namiesto nej zobrazí oveľa svetlejšiu. ICC profil spôsobí nápravu tejto chyby.

Pre fotografické aparáty sa tieto tabuľky používajú ťažšie, pretože sú vyhotovené na lesklom papieri a taký terč nie je tak jednoduché vyfotografovať v domácom prostredí. Na fotografovanie je výhodnejšie používať špeciálny terč, GretagMacbeth ColorChecker, ktorý je skoro dokonale matný a odfotíte ho hravo v takmer akomkoľvek prostredí. (Aj cena tomu zodpovedá.)

Pri niektorých recenziách však tabuľku IT8 budem používať na porovnanie, ako farby fotoaparát zaznamenáva a ako mali správne vyzerať. Obsahuje dobre zvolené farby, ktoré obsahujú nielen základné farby, ale aj rôzne lomené farby a odtiene, ktoré prezradia, ako sa fotoaparátu darí ich reprodukcia.

Príklad:

Takto sa dá znázorniť porovnanie IT8 tabuľky fotoaparátom a teoreticky vypočítanými hodnotami. Políčka sú rozdelené šikmo na dve polovice, pričom pravá spodná časť políčka znázorňuje ideálnu farbu, ako sa dá znázorniť v sRGB farebnom priestore. Ľavá horná časť políčka ukazuje, ako túto farbu zaznamenal fotoaparát. Čím väčší rozdiel je medzi políčkami, tým horšie.

Bežný fotoaparát nedokáže zaznamenať naozaj zhodné farby – s tým sa nedá nič robiť, zaujíma nás ale, ako sa k jednotlivým farbám dokáže priblížiť. Na ukážke napríklad vidíte výsledok, aký uvidíte často: fotoaparát zobrazuje belasé a purpurové farby podstatne svetlejšie. Prakticky všetky plôšky telovej farby sú o „chlp“ svetlejšie, ako by mali byť. Tiež zobrazenie sivých plošiek prezrádza, že fotoaparát má vyšší kontrast – svetlé sú svetlejšie a tmavé tmavšie, než by sa patrilo.

Taký výsledok na bežných fotkách neprekáža, ale je dobré o ňom vedieť, ak chceme prístroj poznať naozaj dôkladne a do detailov.

Tí, čo ste takúto, alebo podobnú tabuľku dostali ku skeneru, neporovnávajte ju, prosím, farebne s tou, ktorú vidíte na týchto stránkach. Meracie tabuľky IT8 sa vyrábajú v mnohých verziách a každá má trochu iné farby. Dôležitým je referenčný súbor, ktorý hovorí o skutočných farbách tohto cieľa.

Koho by zaujímali presné farby tabuľky IT8, ktorú začínam v recenziách používať od apríla 2004, referenčný súbor nájdete na webe firmy Danes-Picta pod názvom 2003.04.RF27KOUN.txt. (Bez špeciálneho programu, ako napríklad ColorLab a podobne však ten referenčný súbor nie je na nič použíteľný.

Na záver ukážka

Fotoaparát nasníma záber takto. Všimnite si jemné sfarbenie do červena a veľmi jasné farby svetlomodrú a purpurovú.

Po odmeraní vyzerá korigovaný obrázok takto. Zmiernil sa jemný červený nádych a príliš svetlo reprodukované farby stmavli.

Ak rovnakým prístrojom odfotíte bežnú scénu, ktorá má aspoň trochu podobné parametre osvetlenia, ako pri fotení terča IT8, výsledkom bude…

…korigovaný obrázok, ktorý odstráni mnoho chýb farebného zobrazenia fotoaparátu. Predovšetkým sa veľmi zmierni kontrast a mnohé farby získajú vernejší odtieň.

O kalibrácii fotoaparátov však už iný článok.

Pozrite si aj tieto články: