Na túto tému si sám netrúfam. Preto som sa o zlatom reze pozhováral s človekom, ktorý o tom čosi vie… Čo to je zlatý rez?…
Nažehľujeme fotky na tričká
Ak máte počítač a možnosť vytlačiť napríklad na bublinkovej tlačiarni obrázok alebo nápis, na získanie trička s obrázkom vám chýbajú asi už len dve veci. Nažehľovacie papiere a odvaha. To prvé sa dá kúpiť v každom lepšom počítačovom obchode a k tomu druhému vám snáď dopomôže tento článok. Vopred sa tešte – zvládne to aj chlap vyzbrojený žehličkou a minimom skúseností. (Smoliari si pripravia aj hasiaci prístroj, alebo zveria fázu žehlenia polovičke, matke a podobne.)
Čo na to treba?
- Špeciálne papiere na nažehľovanie vhodné pre vašu tlačiareň. (Nemusia byť nutne tej istej značky, aj keď výrobca bude tvrdiť, že áno, aby zarobil. Ak máte bublinkovú, musia byť určené pre ňu, je jedno ktorú. Cena jedného listu formátu kancelárskeho papiera sa pohybuje okolo 80 až 100 korún.) Ak chcete potlačiť jedno tričko, neoplatí sa kupovať celý balík špeciálnych papierov. V mnohých kopírovacích službách ho zvyknú mať a ochotne vám predajú aj jeden list papiera.
- Tričko (tričká), na ktoré sa bude nažehľovať. (Tričko nemusí byť nové, ale vzhľadom na to, že nažehlenička aj niečo vydrží, oplatí sa radšej voliť nové. Na hrúbke nezáleží, farba by mala byť biela alebo veľmi svetlá. Volil by som kvalitné tričká z bavlny, alebo s veľkou prevahou bavlny, pretože ich bude treba potrápiť vyššou teplotou. Preto sa radšej vyhnite syntetickým tričkám. Spoznáte ich podľa nápisu Acryl, Acrylic, PE, Polyester a podobne.)
- Žehličku
- Elektriku
- Miesto, kde sa bude žehliť (ideálne žehliaca doska, ale ak nie je, stačí stôl a nejaké rovné plachty na ňom, ktorým teplota žehlenia nevadí.).
- Počítač a tlačiareň.
Postup
Najskôr si zvolíte, čo chcete na tričko vlastne dať. Môže to byť nápis, kresba, či obrázok z digitálneho fotoaparátu, alebo sken fotky.
Pre tričká detí môže byť motívom napríklad ich vlastná kresba pastelkami. Do táborov alebo na seminár o komunikácii zas môže prísť vhod portrét alebo meno. Menšie firmy môžu takto získať tričko s potlačou firemným logom – pri odbere pár kusov to vyjde určite lacnejšie ako riadna sieťotlač.
Na počítači v obrázkovom editore si pripravte motív. Nezabudnite, že výsledok bude nakoniec stranovo obrátený, a tak ho dajte vytlačiť v zrkadlovom obrátení.
Po vytlačení na nažehľovací papier obstrihnite motív tak, že okolo obrázka bude niečo cez pol centimetra okraja.
Obstrihnutý motív položíme na tričko obrázkom dolu.
Nahrejeme žehličku na maximum a začneme s nažehľovaním. V žiadnom prípade sa žehličkou nepokúšajte hýbať po obrázku! Kolmo zhora priložte žehličku na prvý „krížik“ predtlačený na nažehľovacom papieri. Pritlačenú žehličku bez pohybu držte na mieste asi 2 sekundy a zdvihnite ju kolmo hore. Posuňte ju nad ďalší „krížik“ (naň ukazuje modrá šípka) a zas ju pritlačte na 2 sekundy. Týmto spôsobom prejdite v smere modrej šípky postupne po všetkých „krížikoch“ prvej, potom druhej a ďalších čiar vždy v jednom smere. To isté zopakujte v smere červenej šípky, potom zelenej a nakoniec žltej.
Animácia ukazuje jasnejšie, o čo ide.
Žehlenie trvá niekoľko minút. Jeho cieľom je roztaviť nažehľovaciu hmotu tak, aby sa „chytila“ na vláknach trička. Farbivo, ktorým je obrázok vytlačený sa tak dostane medzi tričko a priehľadnú, pružnú fóliu.
Po skončení žehlenia nechajte obrázok bez pohybu chladnúť aspoň dve minúty.
Potom jemne chyťte niektorý roh a opatrne začnite odtrhávať papier od trička. Ak je všetko v poriadku, nažehlená vrstva už teraz drží lepšie na tričku ako na papieri a papier sa preto celkom ľahko odlúpne.
Stiahnutie papiera ide ľahko, no i tak je dobré trhať pomaly a veľmi trpezlivo.
Už na prvý pokus získate bezchybný a neporušený obrázok.
Hotovo! Tričko si môžete obliecť alebo pripraviť na použitie.
< /p>
Pred prvým praním bude ešte trocha vidieť miesta, pokiaľ presne siaha nažehlený obrázok – rozhranie som označil šípkami a mierne zvýraznil.
Zväčšený detail. Po prvom, najviac druhom praní už prakticky nebude vidieť, že ide o nažehlený útvar.
Trvanlivosť
Každého zaujíma hlavne trvanlivosť takého obrázka na tričku, ktoré sa bežne nosí a perie.
Na to mám konkrétnu ukážku. V roku 1995 som si vyrobil tričká s motívom Beavisa a Buttheada. Boli tlačené z čiernobielej lejzrovky a nažehľovalo sa to xerokópiou na nažehľovaciu fóliu. Tričko sa bežne používalo a pralo a dnes, po šiestich rokoch, vyzerá obrázok takto:
Tričko je vyťahané a aj obrázok už stratil hodne z pôvodnej sýtosti.
Zväčšený pohľad na výpadky farbiva.
Veľký detail.
Tričko s motívom papagája je teda v najbližšom (najmenej) roku ohrozené skôr tým, že naň vyobrazovaný papúch doplní ešte niečo zelené a abstraktné, než by sa obrázok zničil.
Po opraní síce mierne zosivie, ale ak ho prežehlíte, získa späť svoju sýtosť. Určite sa dá počítať s desiatkami praní bez výraznej straty kvality. Pod praním rozumiem čľapkanicu v práčke do 40 stupňov, nie nejaké vyváranie. Farby z takéhoto trička nezafarbia ostatné veci v práčke, ale prvé pranie by som dal radšej sólové, alebo v rukách. Preventívne…
Revízia apríl 2002:
Ak to nažehlíte zle, môžete sa tešiť aj na to, že vám kúsky obrázku „zlezú“. Na tričku z obrázku sme trochu zanedbali jednu časť, pri praní začínajú zliezať kúsky… Pri spätnej analýze podľa fotiek z pracovného postupu je to časť, ktorá zjavne nebola príliš dlho zahrievaná.
Revízia august 2003:
Hneď, ako som minulý rok zistil, že sú zle nažehlené kusy, písal som iniciatívne revíziu. Neskôr som si však uvedomil, že nažehlenie bolo v poriadku, chyba bola na mojej strane.
Zvyknem nosiť tašku na pleci a tá ten obrázok poškodila.
A takto vyzerá asi po dvadsiatich praniach, vzhľadom na poškodenia už to tričko nepoužívam. Vypadnuté kúsky sú spôsobené taškou – často v nej býva ťažší nákup.