Najlepšie HDR aplikácie v teste

Otestoval som najznámejšie a asi aj najlepšie aplikácie. Tu sú výsledky a podrobný článok.

Aktualizácia: recenziu som doplnil o aplikáciu HDR³

Technológii HDR som sa už v minulosti venoval. Pamätníci si spomenú na článok, ako spájať bracketingové fotografie do jednej. Dosť oštara. Neskôr som napísal článok o tom, čo sú to HDR fotografie, tam nájdete základy, aj návody ako na to. Píše sa rok 2014 a táto technológia je stálebližšia pre bežné použitie.

Dnes sa pozrieme na to, ako HDR môžete robiť na iPhone. Mnohé informácie platia aj pre android, tam tieto programy nájdete tiež. Ak máte androidový fotoaparát, ktorý dáva použiteľné výsledky, dá sa s tým pracovať. Aj zlý fotoaparát môže HDR aplikácia v niečom vylepšiť, takže sa oplatí aspoň to vyskúšať. Avšak počítajte s tým, že ak je fotoaparát zlý, výsledky nebudú nikdy uspokojivé.

Tento test som vykonával trocha „za chodu“. Začal som dvoma aplikáciami a potom som dokupoval ďalšie, pretože ma to začalo zaujímať. Poznáte to – začalo to byť osobné. :-) Preto aj ilustrácie v druhej časti článku budú pestré. Niektoré porovnávajú proti sebe menej aplikácií, ďalšie zas iné aplikácie. Verím, že to nebude na škodu veci. Predsa len, radšej vidieť viac obrázkov, ako čítať veľa slov.

Výsledky testu predradím hneď na úvod:

Víťaz neexistuje.

  • Ak budete porovnávať len jednu fotografiu spracovanú vo všetkých aplikáciách, nie je ľahké vybrať, ktorý program to zvládol najlepšie. Je v hre aj vkus.
  • Ak nafotíte viac motívov všetkými aplikáciami (to som práve testoval celý týždeň) tak zistíte, že na niektoré scény sa hodí jedna aplikácia a na iné motívy druhá…

Preto výsledok testu nepoteší tých, ktorí majú radi čiernobiely výsledok. Aj mňa to dosť naštvalo. Môj osobný favorit Pro HDR totiž skončil tam, kde ostatní – presne v strede.

Na test som vybral nasledovné appky

Viem, výber mohol byť širší. Bránili mu dve veci. V prvom rade som lakomý kupovať len kvôli recenzii menej známe aplikácie, ak už výsledky v reklame nie sú presvedčivé. Po druhé, doba testu snímania jedného setu je nečakane dlhá. Preto v teste boli len niektoré aplikácie. Ak máte lepšiu skúsenosť s inými, prosím, dajte v diskusii svoje tipy. Nabudúce ich môžeme otestovať. 

  • Fotoaparát vstavaný v iOS 7. (V cene) Má zabudovanú funkciu HDR.
  • True HDR (1,99$) Testovaná posledná verzia z roku 2013. Odhadujem, že ide najobľúbenejšiu a najznámejšiu aplikáciu. Verzia pre Android.
  • Pro HDR (1,99$) Testovaná posledná verzia z roku 2013. Odhadujem, že ide o druhú najobľúbenejšiu aplikáciu. Verzia pre Android.
  • Vivid HDR (1,99$) Testovaná posledná verzia z roku 2014. Ide o menej známu aplikáciu.
  • HDR Fusion (1,99$) Testovaná posledná verzia z roku 2012. Odhadujem, že je to málo známa aplikácia. Neviem o verzii pre Android.
  • Top Camera (2,99) Testoval som free verziu a počas testu som ju vylúčil. Nie je to špeciálna HDR aplikácia a nemá príliš zaujímavé výsledky. Funkcie fotoaparátu som nehodnotil.
  • HDR³ (1,99$) pracuje s troma zábermi. Lákavé. V testoch je to však skôr pohroma, než dobrý výstup. Bez statívu prakticky nepoužiteľné.

Ďalšie aplikácie, ktoré som zatiaľ netestoval, ale patria určite do pozornosti, ak HDR robíte vážnejšie. Hodnotenie majú slušné.

  • HDR By Lucky Clan (1,99$)

Nenaleťte na sladké reči aplikáciám, ktoré nie sú HDR, ale simulujú ho tým, že jeden záber pomocou tone mappingu "rozšíria".

  • HDR FX Pro (2,99$) zlé výsledky
  • Simply HDR ($0.99) veľmi zlé výsledky

Začnime cenou. Fotograf pravdepodobne nebude príliš rozmýšľať. To je zároveň aj záverečné odporúčanie tejto recenzie: Kúpte si tri aplikácie (viac nižšie). Zacvakáte 5,97 dolára, čo je málo cez 4 eurá (v čase písania článku). Dostanete tak to najlepšie z HDR. Fototechnika, doplnky sú oveľa, oveľa drahšie. Keďže každá aplikácia má aj svoje výhody aj nevýhody, môže byť užitočné proste fotografovať viacerými a to podľa toho, aký výsledok požadujete.

Skôr, než pristúpim k testu, rád by som najskôr povedal pár slov o problémoch s HDR v mobiloch. Ak vás to nebaví, posuňte sa nižšie na kapitolku "ako som testoval".

Problém s konceptom HDR v mobile

Prvá zastávka v úvahách sa môže týkať hlavného konfliktu. HDR nasadzujeme, ak chceme špičkovú kvalitu a maximálne efektný obrázok. Tu je problém v tom, že mobilný telefón prináša skôr kompromisný fotoaparát, než nejakú kvalitu.

Konkrétne iPhone máva trocha problém pri práci v protisvetle. (Testoval som na iPhone 4s, viem, že pätorka je lepšia, ale nemám ju poruke.) Okrem optiky často chýba zoom, či širokáč. Niektoré scény proste mobilom nezvládnete.

HDR často používame pri snímaní práve takých scén, kde kvalita optiky určí, či odfotíte dobrý, alebo nepoužiteľný obrázok. Preto veľa efektných motívov, ako je západ Slnka a podobných bude vopred odsúdená na rôzne fľaky v obraze.

Príklad pokusu o záber takmer v protisvetle. Optika bola čistá, napriek tomu je záber nepoužiteľný. Samozrejme, bolo by najjednoduchšie odkázať vás na zrkadlovky. Chcete kvalitu? Plaťte a noste obrovské batohy.

No na druhej strane technológia HDR môže veľmi významne zlepšiť obrázky aj z mizerných fotoaparátov. Vysoký kontrast, málo farieb – to sú časté problémy mobilov a aplikácia to vyrieši pomerne úspešne.

Preto akokoľvek sa na to pozeráme, tieto aplikácie majú v mobile svoje miesto. S trochou skúseností a praxe nafotíte slušné obrázky. Viem, je veľa fotografov, ktorí majú radšej farebne neutrálne obrázky. HDR je postavené na efekt. Takže nie každému sa bude páčiť. No na druhej strane sa dá spraviť aj obrázok, ktorý nie je postavený na efekt, ale len rozširuje technické možnosti fotoaparátu.

Aplikácia v mobile umožňuje, že svoj HDR záber spravíte za niekoľko (desiatok) sekúnd. To je stále oveľa menej, ako keby ste najskôr fotografovali 3 expozície a neskôr v kvalitnom programe také zábery poctivo spájali. Iste, výsledky by boli lepšie, ale s tým sa málokto chce trápiť. No mobilom to „cvaknete“ hneď. Prípadné technické chybičky sa dajú ospravedlniť „veď je to len z mobilu“. Rýchlosť je argument, pre ktorý sú tieto appky populárne. Ja sám som neraz nafotil trojice záberov krajiniek. Nikdy som ich nespojil. Načo? Budem sa s tým trápiť hodinu? Mám aj lepší program. Asi tak uvažujeme mnohí.

HDR zábery v sekvencii

Druhý koncepčný problém je konzistencia. Ak fotografujete na dovolenke, asi striedate normálne fotky a fotky s vysokým dynamickým rozsahom. V takej sérii fotografií môže pôsobiť rušivo, ak niektoré obrázky majú normálnu farebnosť a kontrast a niektoré sú ako z katalógu.

Už pred fotografovaním preto premyslite, čo budete snímať a ako. Ak výstupom bude séria fotiek na Facebook, tak HDR verzie radím ladiť len veľmi málo na efekt. Vďaka tomu kolekcia fotiek bude pôsobiť jednotne. Naopak, ak máte kolekciu pestrofarebných obrázkov, potom je treba hýriť farbami.

Portrét v HDR

Touto technológiou sa dá získať aj technicky zaujímavé portréty. Žiaľ, to si ukážeme neskôr, znamená to, že portrétovaný musí niekedy aj 10 sekúnd zostať celkom bez pohybu. Ak ale máte trpezlivých ľudí okolo seba, potom máte reálne šance.

Pri portréte v HDR ale platí: hrubá sila. Snímajte viacero verzií záberov, na prvý pokus sa to málokedy vydarí.

Tip: môže byť výhodnejšie fotografovať pomocou bracketingu (veľmi svetlá, veľmi tmavá a jedna normálna fotka) a tie tri zábery neskôr v HDR appke spojiť. No tento postup je časovo náročnejší.

Bežná fotka z prechádzky. Ani som nevedel, že mi z hlavy rastie lampa a z ruky hydrant. Ako bežná momentka je to v poriadku. Oblaky sú však vypadnuté.

Silné protisvetlo, aplikácia Pro HDR.

Aplikácia True HDR. Trocha iný algoritmus spracovania.

Reportáž si neodfotíte

Keďže táto technológia spája dve, alebo viac fotografií, je tu problém. Nedá sa fotiť scény, v ktorých sa veci hýbu. Na také vymoženosti už treba foťáky asi tak 10 krát drahšie, ako ifón.

Pokiaľ potrebujete simulovať HDR a fotiť pohyblivé scény, na to sú iné nástroje a o nich si povieme nabudúce. Výsledky však z princípu nemôžu byť tak dobré. ToneMapping síce vie vytiahnuť z fotografie veľa, ale nedostane sa za limit dynamického rozsahu fotoaparátu.

Vstavaný fotoaparát však umožňuje snímať zábery v miernom HDR a to bez nárokov na pohyb. Inými slovami aj reportáž môžete týmto nástrojom snímať v HDR. Efekt je síce len mierny, ale je tam.

Statív

Tieto fotky sa snímajú tak, že aplikácia odfotí dva až tri obrázky za sebou. (Ak tri, jeden je len kontrolný, nepoužije sa.) Do obrázku sa potom spojí tmavá a svetlá fotka. Ideálne by preto bolo pracovať so statívom. To však nebýva tak jednoduché. Mobil máme pri sebe, statív ani nie. Či s tým?

Stačí ak budete mobil stabilizovať. Nie je to dokonalé a obrázky asi nebudú vždy celkom dokonale ostré. Aplikácie sa pokúšajú mierne pohnuté obrázky spojiť. Výsledok býva rôzny.

Pri fotení teda vždy fixujte ruky s fotoaparátom buď o pevnú zem (cez kolená) alebo sa pridržte tyče, rohu, alebo iného pevného predmetu.

Ak viete mobil položiť, aplikácie majú aj samospúšť. To je výhodné, tým môžete nechať mobil ustáliť. Expozície potom budú presné a obrázok ostrý.

Čiernobiele fotografie

Ak pri editácii fotografií stiahnete saturáciu obrázka na nulu, získate často pôsobivé čiernobiele zábery. Nemám rád zbavovať sa farby – na to je vždy čas aj neskôr doma vo fotoeditore. Ale ak chcete zdieľať dramatickú čiernobielu náladovku, potom vám ktorákoľvek z uvedených aplikácií určite spraví radosť. Vivid HDR má na čiernobiele obrázky dokonca aj špeciálny profil.

Príklad čiernobieleho záberu z aplikácie Pro HDR.

Nočné fotografie

Nočné scény sú extrémne kontrastný motív. Prvé, čo mi napadlo, že práve tu by sa HDR dalo využiť naozaj efektívne.

Žiaľ, zhruba v tomto svetelnom toku sa končí voľná zábava a ďalej už nasleduje tma. Ani jedna z testovaných aplikácií nie je na nočnú fotografiu pripravená. Jedine zobrať už hotové nočné fotky a tie "prefúknuť" cez HDR proces. To už však bude téma pre iný článok.

Spájanie tmy a svetla: kde je stred?

Už sa chystám skončiť tento úvod, ale ešte by som chcel spomenúť jeden dosť vážny problém, ktorý majú všetky tieto aplikácie.

Pracujú s tmavou a svetlou fotografiou.

Z takejto dvojice sa potom zostavuje budúci obrázok. Problémom je to, že skladáme výborne exponované svetlé aj tmavé oblasti. No stredné časti sa môžu skladať len z preexponovanej, alebo podexponovanej fotky. To sa môže podpísať na tom, že ak je na zábere veľmi vysoký kontrast, potom stredné oblasti – napríklad tváre – môžu mať čudnú farebnosť.

Toľko dlhý úvod a teraz už poďme testovať.

Ako som testoval

Rozhodol som sa pre test v automatickom režime. Predpokladám, že väčšinou ho budete využívať. K manuálnemu nastaveniu sa vyjadrím, ale nepôjdem do hĺbky, to by sa dala napísať aj kniha na tú tému. Každá aplikácia navyše umožňuje mnoho nastavení kontrastu, jasu, farebnosti, vyváženia farieb. Aj algoritmov, ako má pracovať. Preto nie je možné postaviť ich "proti sebe", to by recenzia mohla mať aj 200 fotiek.

Úplne ignorujem rôzne "vymoženosti" aplikácií ako sú filtre. Ak si niekto chce fotku zničiť, stačí používať Instagram, netreba na to aplikáciu.

Preto som to trocha zjednodušil a snažil som sa predložiť vám podľa možnosti typické výsledky, aké asi dostanete aj vy.

Rýchlosť: čísla sú merané na iPhone 4S. Na novších modeloch budú lepšie. Na androide to bude ešte pestrejšie.

V teste sú dve položky – možnosť otvoriť záber a možnosť vybrať zábery v adresári. Rozdiel je v tom, že možnosť otvoriť raz nafotený záber znamená, že aplikácia si pamätá čo fotila a má archív. Možnosť odfotiť iný záber znamená, že do iPhonu prepašujete iné fotky a tie nejakým dáte spracovať do HDR.

Vstavaný fotoaparát v režime HDR

Tento fotoaparát máte v iPhone od výrobcu. Nedovolí takmer nič nastaviť, ale práve HDR tam je. Fotky sú normálne, v HDR režime je zmenšený kontrast a to dynamicky. Na bežných scénach sa HDR takmer nedá zbadať, v silnom kontraste príjemne rozšíri popis scény. Absolútna výhoda je, že nemusíte fotiť dvojice záberov. Dá sa teda snímať aj reportáž, čo ani s jednou z aplikácií nie je možné, pretože skladajú dvojice záberov.

Kvalita fotiek je limitovaná tým, že fotoaparát nevie nič, len automatiku. Situácie, ktoré vyžadujú špeciálne nastavenie sa nedajú fotiť.

  • Rýchlosť: Prakticky okamžitá. Jediné čo zaberie čas je následný výpočet a ukladanie fotky.
  • Najrýchlejší čas od odfotenia po uložený snímok:  za3 sekundy sa dá sa cvaknúť ďalší záber.
  • Kvalita: HDR efekt je len naznačený. Na prvý pohľad si nemusíte všimnúť, že obrázok je v tomto režime.
  • Možnosť snímať bez statívu: áno, na 100%.
  • Možnosť neskôr sa vrátiť a obrázok znova ručne doladiť: nie.
  • Ukladanie originálnych fotiek bez HDR efektu: áno, voliteľné. Default zapnuté.
  • Možnosť otvoriť a upraviť existujúci záber: nie.
  • Výhoda: Môžete fotiť aj momentky. V cene.
  • Nevýhody: Nezvládne vyšší kontrast, žiadne možnosti nastavenia.

Pro HDR

Snímky pôsobia zvyčajne prirodzene. V oblohe je často viac modrej farby, ako zatienenia maskovaním. No niektoré obrázky nečakane dopadnú otrasne. Je to ako aprílové počasie. Chvíľu je pekne, chvíľu ako v predpeklí.

Farebnosť štandardne dáva skôr efektnú, často nie reálnu. To sa dá nastavením zmeniť na triezvejšie farby. Má tendenciu farby oblohy zvýrazniť a nie maskovať tmavou maskou. Vďaka tomu sú obrázky svieže, alebo až cukríkové, ak pridáte saturáciu.

Užívateľské rozhranie je jednoduché. Hneď vidíte výsledok. Nepríjemné je, že cez deň sa vám ťažko bude odhadovať správne nastavenie. Neskôr sa však môžete k obrázku vrátiť a znova ho editovať. Môžete teda hneď, alebo neskôr vyrobiť viacero verzií záberu s rôznym nastavením.

  • Rýchlosť: Katastrofa. Pohroma. Koniec. Po stlačení spúšte analyzuje scénu 10 sekúnd. Potom cvakne prvý záber a po ďalšej 1 a pol sekunde nasleduje druhý záber. Prvý hotový obrázok uložíte zhruba 10 sekúnd po odfotení. To je žalostné. Západ Slnka vám síce neubzikne, ale veľa motívov sa fotí naozaj dosť nepohodlne. Najmä ľudia. Aj keď ich viem riadiť „pripravte sa, teraz nehýbať…“, je to pomalé.
  • Najrýchlejší čas od odfotenia po uložený snímok: 28 sekúnd, ale bez ručných úprav obrázka, beriem, to čo ponúkne defaultne. Za minútu teda cvaknete 3 zábery, ak dokážete klikať presne. V reálnom prostredí budete radi, ak cvaknete jeden za minútu aj so spracovaním. To už je pri západe Slnka s rýchlymi oblakmi trocha problém.
  • Kvalita: HDR zábery sú pekné. Nastavenie je jednoduché a jasné. Produkuje to obrázky prevažne jasné a živé. Maskovanie niekedy nie je vidieť, občas cítiť, že svetlé časti obrazu sú stmavené, aby ich bolo vidieť.
  • Možnosť snímať bez statívu: Mierne pohnuté fotky sa program pokúsi spojiť. Nie je úspešný na 100%. V obraze budú miesta so zdvojenou kresbou, iné budú ostré. Výraznejšie pohnuté nespojí.
  • Možnosť neskôr sa vrátiť a obrázok znova ručne doladiť: áno.
  • Možnosť otvoriť a editovať jednotlivý obrázok na spôsob tonemapping: áno.
  • Možnosť otvoriť a upraviť existujúci záber: áno.
  • Ukladanie originálnych fotiek bez HDR efektu: áno, voliteľné. Defaultne je to vypnuté.
  • Výhody: Veľa nastavení. Väčšina obrázkov je ladená takpovediac v optimistickom podaní.
  • Nevýhody: Rýchlosť. Presnejšie pomalosť. Nečakané výsledky – niektoré scény spacká.
  • Manuálny režim: Určíte najsvetlejšie a najtmavšie miesto obrázka. Potom exponujete. Význam to bude mať len v niektorých situáciách, automatika spravidla určí expozíciu správne.

True HDR

Je to asi najpopulárnejšia HDR aplikácia. Právom. Výsledky má dôstojné. Farebnosť je podstatne viac posunutá k realistickým farbám. V teste mi vychádzali dosť chladne ladené zábery, často smerom do modra. Obrázky sú farbami menej stavané na efekt, viac smerujú k dramatickému podaniu.

V nastaveniach môžete nastaviť či chcete fotiť v normálnom režime, alebo enhanced. Výsledky uvidíte na ukážkových fotkách z testu.

Ovládanie programu je veľmi podobné ako u predošného.

  • Rýchlosť: Pomalé, ale inak. Po stlačení spúšte je prvý obrázok cvaknutý 2,5 sekundy. Prvý záber síce padne takmer okamžite. Je to však len merací, pomocný obrázok, ktorý sa nepoužije. Na základe tejto expozície sa potom nastaví aparát a sníma ďalšie dva zábery. Druhý za dve sekundy a tretí za ďalšie dve sekundy. Takže začiatkom piatej sekundy môžete vydýchnuť. Nasleduje spojenie fotiek. To musíte potvrdiť. Nasleduje výpočet. 16 sekúnd. Obrázok nakoniec ukladá 7 sekúnd.
  • Najrýchlejší čas od odfotenia po uložený snímok: 32 sekúnd. Za minútu teda cvaknete 2 zábery.
  • Kvalita: Podľa nastavenia. Obrázky z tejto appky v defaultnom nastavení vychádzajú trocha pochmúrnejšie, dramatickejšie. Ak máte radi svieže farby, predvoľte si Enhanced režim. Málinko sa spomalí práca, takže cyklus medzi fotografiami sa posunie až na 40 sekúnd. V tomto režime sú maskované plochy menej výrazné. Sú menšie, ale stále prítomné. Je ťažké vybrať, ktorý režim je lepší.
  • Možnosť snímať bez statívu: podobne ako v predošlej aplikácii. Mierne posuny ruky s fotoaparátom zarovná, výraznejšie nie.
  • Možnosť neskôr sa vrátiť a obrázok znova ručne doladiť: áno.
  • Možnosť otvoriť a editovať jednotlivý obrázok na spôsob tonemapping: áno.
  • Možnosť otvoriť a upraviť existujúci záber: áno.
  • Ukladanie originálnych fotiek bez HDR efektu: áno, voliteľné. Defaultne je to vypnuté.
  • Výhody: Farebne menej krikľavé obrázky, pôsobia skôr dôstojnejšie a konzervatívnejšie.
  • Nevýhody: Rýchosť. Niektoré fotky prekvapia artefaktami v obraze, iné sú efektné. Chladné podanie.
  • Manuálny režim: Určíte najsvetlejšie miesto, odfotíte záber. Určíte najtmavšie miesto, odfotíte druhý. Bez pevného statívu je táto funkcia takmer nepoužiteľná.

Vivid HDR

Asi najproblematickejšia aplikácia z trojice. Ak chcete šetriť, túto si nekupujte. Príjemné je, že ponúka prednastavené profily, alebo možnosť ručného nastavenia obrázka. Ručné nastavenie je trocha ťažkopádne, ale dá sa zvyknúť.

Efektné prostredie. Pohiblivá lišta ukáže rozdiel medzi pôvodným a efektovým záberom. Dolu môžete vyberať z prednastavených profilov, alebo si zvolíte paletku a nastavíte farby ručne.

  • Rýchlosť: Zhruba 2 sekundy kým začne fotiť. Nasledujú rôzne rýchle 3 zábery medzi ktorými je medzera podľa nálady programu, zvyčajne sekundu až dve.
  • Najrýchlejší čas od odfotenia po uložený snímok: 20 sekúnd.
  • Kvalita: Niektoré zábery sú pekné, no často sa stretnete s čudným výsledkom. Divné farby. Niekedy sú zliate ako zo zlej reprodukcie, inokedy svieže a živé. Farebnosť je skôr realistická, aplikácia nevnáša do záberov priveľa efektu.
  • Možnosť snímať bez statívu: Podobne, ako predošlé aplikácie. Malé pohyby ruky vie kompenzovať.
  • Možnosť neskôr sa vrátiť a obrázok znova ručne doladiť: áno.
  • Možnosť otvoriť a upraviť existujúci záber: nie. (vie iba svoje fotky)
  • Možnosť otvoriť a editovať jednotlivý obrázok na spôsob tonemapping: nie.
  • Ukladanie originálnych fotiek bez HDR efektu: áno, voliteľné. Defaultne je to zapnuté.
  • Vie ukladať zábery v TIFF.
  • Manuálny režim: nie.
  • Výhody: Trocha svižnejšia práca. Ak sa vydarí, dáva pekné obrázky.
  • Nevýhody: Pomalé. Neodhadnete, či sa fotka vydarí a potom môžete byť sklamaní z výsledkom. Nevie otvárať iné obrázky, len svoje. 

Top Fusion

Nakoniec som si nechal aplikáciu, ktorá sa vám môže hodiť. Tento nástroj síce produkuje HDR zábery, tie sú však v podstate celkom nepoužiteľné. Mechanicky spojí 2 fotky a vznikne mdlý fľak. Prečo o tejto aplikácii vôbec hovorím?

Pretože ju môžete využiť, ako mimoriadne rýchly nástroj na snímanie suroviny. V automatickom režime je rýchla a pomerne presná. V manuálnom režime je veľmi presná a dosť rýchla.

  • Rýchlosť: Od stlačenia po prvý snímok 1,6 sekundy. Druhý záber ide po pol sekunde, následne 5 sekúnd ukladanie. Nasleduje 46 sekundové spracovávanie snímky (vtedy je mobil v podstate mŕtvy) a ukladanie okolo 6 sekúnd.
  • Najrýchlejší čas od odfotenia po uložený snímok: 8 až 9 sekúnd. Za minútu teda máte nádej na 9 záberov. To je bezkonkurenčná rýchlosť. Aj dôvod túto aplikáciu používať.
  • Kvalita: HDR neposudzujem. Niektoré zábery sa dajú použiť, ale každý by potreboval ešte zažiť masáž v editore. Zato ako nástroj na získanie suroviny je to dobrá vecička.
  • Manuálny režim: Umožní presne určiť, ktoré oblasti scény chcete označiť za svetlo a tmu. Väčšinou ich ale vie určiť veľmi presne aj automaticky.
  • Výhody: Rýchlosť.
  • Nevýhody: Na výrobu dobrého obrázku musíte ísť do inej aplikácie.

HDR3

Túto aplikáciu spomeniem preto, že vie fotiť trojobrázky. To by teoreticky malo priniesť značné navýšenie kvality farebnosti. Je pravda, že obrázky v praxi majú citeľne menšie chyby v maskovaní a o niečo lepšiu farebnosť. V bežnom nasadení však rozdiely oproti dvojobrázkovým aplkikáciám nie sú významné.

Naproti tomu sú tu dve ťažké nevýhody. Rýchlosť je ďaleko za hranicou trpezlivosti. No a aplikácia nevie dobre spájať fotky. Načo sú mi pekné farby, ak výsledok je neostrý? Nosiť pevný statív a zaistiť bezvetrie sa nedá vždy.

  • Rýchlosť: Od stlačenia po prvú snímku 1,6 sekundy, potom po sekunde druhá a po sekunde tretia snímka.
  • Najrýchlejší čas od odfotenia po uložený snímok: 60 sekúnd.
  • Kvalita: Menej chýb maskovania, pekné farby. Platí to len pri dokonale stabilizovaných záberoch.
  • Možnosť snímať bez statívu: Nie, nestačí ani oprieť sa o pevnú oporu ako je lampa, alebo múrik.
  • Možnosť neskôr sa vrátiť a obrázok znova ručne doladiť: Nie.
  • Možnosť otvoriť a upraviť existujúci záber: Nie.
  • Možnosť otvoriť a editovať jednotlivý obrázok na spôsob tonemapping: Nie.
  • Ukladanie originálnych fotiek bez HDR efektu: Áno.
  • Výhody: Lepšie podanie farieb zvlášť pri extrémne kontrastných motívoch. Tu je výhoda prítomnosti kresby v strednej škále.
  • Nevýhody: Bez statívu ani ranu. Extrémne pomalá. Rôzne formy vinetácie po bokoch obrazu, alebo často zhora. Sú na veľkom percente fotiek.

Aplikáciu si môžete vyskúšať aj zadarmo. Nedajte sa však navnadiť, ako ja. V malom rozlíšení, aké dáva free verzia si totiž ľahko nevšimnete neostrosti. Po zakúpení môže nasledovať rozčarovanie.

Keďže s touto aplikáciou som nafotil menej záberov, tu sú aspoň rýchle porovnania.

Extrémny kontrast aplikácia ako Pro HDR zvládajú len s maskovaním. Obrázok s dobre exponovaným slnkom je všade inde tmavý. Obrázok, kde je v poriadku strom zas neobsahuje ani podrobnosti o oblohe. Tu práve chýba popis strednej tonality, napríklad hornej časti oblohy.

HDR3 túto úlohu svláda z podstatne lepším prehľadom. Všimnite si vinetáciu vľavo hore a biely "fľak" celkom vľavo v strede. Podobné artefakty sú na snímkach tejto aplikácie bežné.

Iný príklad. Pro HDR prichádza s viditeľne maskovaným stromom hore. Obloha je viditeľne maskovaná.

HDR3 má príjemne vyrovnanú farebnosť. V hornej časti obrazu sú zase nejaké rušivé rámy.

 

True HDR má problémy zvládnuť takto vysoký kontrast.

HDR3 má podstatne lepšie podané farby. Okraje sú biele vľavo aj hore. Statív by nestačil. Bolo by potrebné vynadať stromu, aby prestal trepať listami. Tu má dvojobrázková aplikácia výhodu – spája často len jeden obrázok. Na mnohých miestach je len tmavý, alebo len svetlý záber a spojiť stačí oblasti, ktoré sa prekrývajú. HDR3 však spája na väčšine plochy aspoň dve vrstvy. Preto je ťažké dosiahnuť plnú ostrosť. Buďme realisti – expozícia prebieha 3 sekundy. To je dosť dlhý čas.

Čo teda máte kúpiť, ako fotiť?

K HDR odporúčam pristupovať dvoma možnými stratégiami.

  1. Jednoduchšie: kúpte si True HDR, alebo Pro HDR. Jeden aj druhý dávajú pekné výsledky. Môžete nastaviť, aby ukladali aj originálne fotky a potom máte k dispozícii aj surovinu. Nafotíte scénu jednou aplikáciou. Ak výsledok nie je uspokojivý, otvoríte fotky v druhej aplikácii a skúsite, či ich nespojí lepšie.
  2. Zložitejšie: pre bežné fotenie postupujte podľa predošlého bodu. Ste na výlete a chcete niečo cvaknúť. No ak máte náročnejší motív, alebo je treba hrať aj o čas, kúpte si Fusion HDR. Tým fotografujte. Neskôr môžete fotky spojiť v niektorom nástroji a vytvoríte najlepšie výsledky. Viem, je to trocha zložitejší prístup, ale považujem ho za optimálny.

Poďme teda KONEČNE porovnať aj naozajstné obrázky. Zámerne som to trocha odďaloval. Záberov máme veľa a kým ste čítali recenziu, akurát sa vám všetky natiahli.

Ako zvládnu snímanie bez statívu?

Testoval som aj schopnosť týchto aplikácií zložiť fotky z pohnutých záberov. Predsa len, statív nenosíme všade. No a tam kde je statív už môžeme fotiť aj onakvejším foťákom. Snímal som z ruky a veľmi jemne som mobilom hýbal.

Pro HDR skladá obrázky veľmi dobre. Väčšina obrázka je úplne ostrá, len niektoré oblasti sú trocha zdvojené. Na okrajoch to býva asi horšie.

True HDR sa mi zdá, že zvláda túto úlohu ešte o stupeň lepšie.

Ak si pozeráte fotky za sebou, tak HDR zábery sú spravidla vďaka prepočtom a prekrytiu deformované. Tieto aplikácie posúvajú a naťahujú obrázky nielen mechanicky, ako keby to boli fólie. Dochádza aj k jemným deformáciám obrazu, takže sa snažia kompenzovať čo najviac sa dá.

HDR3 túto úlohu nezvláda vôbec. Ale aspoň farby má naozaj najrealistickejšie :-)

Apple vstavaný mobil. Typická scéna, na ktorú už bežný fotoaparát nestačí. Buď uvidíme tmu pod mostom, alebo oblaky.

Vstavaná funkcia vo fotoaparáte iPhone. Citeľne lepšie, ale na túto scénu to nestačí.

Pro HDR obraz rozjasňuje, pridáva letný nádych. Vypadnuté oblaky v hornej časti obrázka by sa dali v nastaveniach ešte zvýrazniť zmiernením kontrastu.

True HDR v normálnom režime. Maskovanie veľkých plôch môže zvýrazniť dramatickú atmosféru. Áno, stromy vpravo sú pohnuté, fúkal nárazový vietor a nestačilo ani opierať s o stĺp. Takáto chyba sa v teréne ľahko prehliadne a až doma zistíte, že je nafotené zle…

True HDR v enhanced režime. V tomto režime je oveľa jemnejšie maskovanie svetelných rozdielov. Vytvára však iné artefakty, to lepšie uvidíte na ďalších fotkách.

Farebnosť na obidvoch záberoch je realistická. Je na dlhšiu diskusiu, či majú byť tieto fotografie farebne korektné, alebo či aj farebnosť má byť expandovaná podobne, ako kontrast. Ja si myslím, že áno a to aj za cenu mierneho preháňania farieb. Profesionálni fotografi (to ja nie som) však zvyčajne budú za menej krikľavú farebnosť. Majú skúsenosti a dôvod: kikirikí fotky sú efektné na monitore. Na papieri však taká fotka môže vyzerať veľmi zle. Žiarivé farby sú na papier neprenášateľné.

Vivid HDR si s týmto obrázkom poradil statočne. Dokázal zachovať dramatičnosť scény a zároveň realizmus farieb.

Top Camera nie je HDR aplikáciou, ale okoštoval som aj ich medicínu. Dáva jediný výsledok, ktorý sa nedá nijako nastaviť. Výsledky sú nepresvedčivé a aplikáciu som z testu vypustil.

Poďme na nevďačnú scénu.

Kontrast, aký sa nedá normálne odfotiť. Tento záber je robený vstavaným aparátom.

HDR vo vstavanom fotoaparáte. Mám chuť hovoriť až o dych vyrážajúco dobrej kvalite. Zatiaľ čo na väčšine fotiek vstavaný fotoaparát prináša v HDR režime len zanedbateľné navýšenie kvality, tu je výsledok nečakane viditeľný a solídny.

Pro HDR do obrazu vnáša viditeľné artefakty. Tmavá maska je rušivá.

True HDR v enhanced režime vnáša artefakty oveľa jemnejšie. Obrázok trocha aj orezáva.

Vivid HDR dáva najmenej tušiť, že ide o maskovanie. Nečakane dobrý výsledok.

Top Camera.

Ďalší variant podmostovského záberu.

Normálny fotoaparát.

Vstavaná funkcia HDR.

Pro HDR prináša nepríjemne výrazné maskovanie. Niečo podobné sa nám stávalo, keď sme "nadržiavali" najhustejšie miesta z negatívu pod zväčšovákom.

True HDR v enhanced režime. Trocha rádioaktívna farebnosť, ale kresba slušná.

Vivid HDR nie celkom zlý výsledok. Chladnejšia farba, to by sa dalo dotiahnuť. V zábere však nie sú takmer žiadne artefakty.

Top Camera. Značne viditeľné maskovanie.

Záber, ktorý prakticky nepotrebuje príliš rozšíriť dynamický rozsah.

Vstavané HDR. Mäkkšie podanie obrázku možno dokonca uberá švih, zato však všetko je prekreslené.

Pro HDR prichádza s optimistickou farebnosťou a veľmi dobre maskovanými oblasťami.

True HDR v enhanced režime. Takmer to isté, čo predošlý záber. Dosiahol som to tak, že som poriadne vyťal farby.

Vivid HDR v režime pre živé farby.

Vivid HDR v režime naturalistického podania.

Top Camera. Nie je to zlý výsledok, ale pripadá mi dosť mdlý. Ani farby, ani kontrast. V aplikácii sa obrázok nedá upraviť. Vyrobí čo vie a uloží.

Poďme na značne náročnú úlohu.

Normálny fotoaparát. Laky na nechty osvetlené lampou zhora a zblízka.

Vstavané HDR. Aj tu je efekt výraznejší. Zjavne ten nástroj reaguje na kontrast a podľa toho pridáva efekt výrazne, alebo málo.

Pro HDR. Dobré zvládnutie extrémneho kontrastu. Maskovanie ani nevidieť.

True HDR. Tu sú artefakty dosť výrazné, až by som povedal rušivé.

Vivid HDR. Nie zlý výsledok, ale trocha vysoký kontrast s vypadnutými podrobnosťami vo svetlách.

Top Camera je na tom podobne, aj keď to nie je celkom zlé.

Originálny záber. Takýto obrázok je bežný motív, v ktorom sa nezobrazí veľa detailov v stromoch.

Pro HDR. Za prst v obraze (vľavo celkom hore) sa ospravedlňujem. Svieža farebnosť, mierne je vidieť maskovanie. Scéna je viac efektná, ako farebne realistická. Niečo také však od HDR fotiek zvyčajne očakávam. Efekt.

True HDR. Trocha chladnejšie podanie, to sa dá zmeniť v nastaveniach. Predsa len ukladanie obrázkov sa riadi "za chodu" a niekedy sa to neodhadne. Farebnosť je bližšia realite, ale zábery z tejto appky zvyčajne tiahnu smerom k modrej.

Vivid HDR. Tvrdšie podanie, zato pomerne realistické.

Ďalší záber už bude vo väčšej tme.

Bratislavská Kuchajda. Vždy si spomeniem, že to je možno čechizmus a či by sa správne nemala volať pitvajda. Jedna vykuchaná ryba tam bola aj pri fotení a hostili sa na nej kačiatka. Takže niečo takéto vám ťukne vstavaný foťák na iPhone. Akože nič moč.

Pro HDR otvára kontrast možno až príliš. Stromy vľavo sú prisvetlé, hory vpravo by zniesli viac svetla. Ale je to z mobilu. Nie zlé.

True HDR oproti tomu pôsobí ako studený psí ňufák. Scéna je tmavšia, ale vyvážená. Aj tu platí: inak poťahovať nastavovátka, obrázok by sa mohol značne zmeniť. Preto je nejaké porovnanie týchto aplikácií dosť problematické. 

Vivid HDR. Prijateľný výsledok, najmenej badať maskovanie.

Presuňme sa k slnečnej scéne, kde časť obrazu je v tieni. Viem, je to stále zhruba to isté, ale opakovaným snímaním rôznych scén sa ľahšie odhalí typické správanie sa aplikácií.

Originálny záber.

Pro HDR. Trocha rozprávkový nádych, ale príjemná farebnosť.

True HDR prichádza s dramatickejším príbehom. Niektoré časti obrazu pripomínajú kolorovanú čiernobielu fotografiu.

Vivid HDR prekvapivo boduje na celej čiare. Neskúsený divák by asi ani neuvažoval o tom, že sa díva na obrázok s pomerne náročným kontrastom.

Poďme na iný nevďačný motív. Nechajme my pekne zapadať Slnko tak, aby pred ním bola ulica v tieni.

Originálny záber by aj v koši zavadzal.

Pro HDR. Prehnane vidieť maskovanie. Farebnosť je trocha zmätočná. Stromy vľavo ťahajú do fialova, pravá časť scény je slušná. Auto je rozmazané – na jednom zábere totiž nebolo. Typický problém týchto obrázkov.

True HDR prichádza s atmosférou, ktorá sa blíži tomu, čo si zo scény aj pamätám.

Vivid HDR prináša efektnejšiu verziu scény. Vo farbách je čosi zliate. Nechcem ale kuvikať.

Poďme na ďalšiu klasiku. Mraky a pod nimi scéna.

Originálny záber je ďalší z obrázkov, pri ktorom človek začína myslieť ekologicky. Nie je škoda tých planetárnych zdrojov na výrobu prístroja, ktorý potom zachytí TAKTO zbytočný záber?

Pro HDR vyprodukoval vyváženú scénu. Kontrast som mal pridať, je to trocha mdlé.

True HDR prichádza s ťažkou hysterickou reakciou. Dramatizuje oblaky, až si človek kladie otázku, čo som spravil zle. Vyzerá to, že z tých miernych baránkov nad Slnkom zaliatou Zemou sa strnhe tornádo kataklyzmatických rozmerov. Proste kráter medzi Varšavou a Rímom.

Vivid HDR tiež dosť preháňa. Ale chceli sme efektné appky, tak ich máme. Na to sú.

A teraz budem hnusný. Videli ste už okno? Okom vnímame aj to čo je vo vnútri aj to čo je von.

Originálny záber dáva tušiť, že iPhone tak, ako každý bežný foťák, nevidí to, čo oko. Ako si naši kandidáti poradia s týmto orieškom? Koľko vylomených zubov nám bude hrkotať pod nohami?

Pro HDR. Fľaky. Maska nie je dosť jemná, aby zobrazila čo je v okne a vytvára veľa artefaktov. Kýbel.

True HDR. Toto je o niečo lepšie. Aspoň trocha z okna vidieť.

Vivid HDR je plochý, ale zas najmenej vidieť maskovanie.

Už som bol spomenul, že je ťažké tieto aplikácie porovnávať, každá to ráta inak. Zatiaľ som testoval poctivo – každá aplikácia bola použitá pre celý cyklus – fotenie aj spracovanie.

Čo tak predhodiť im rovnaké dve fotky? Ako si s nimi poradia? Po dosť otravnom obchádzaní nezmyselnej vraj logiky systému iOS sa mi podarilo vložiť dva veľké obrázky s riadneho foťáku.

Svetlú a tmavú. Ako si jednotlivé aplikácie poradia?

Pro HDR ponúklo vcelku vyvážený záber. Trocha tmavší, to sa dá nastaviť v ťahátkach.

True HDR prichádza s ďalším dielkom zo svojho modrého obdobia. Aj keď ľahko cítiť maskovanie, záber je pôsobivý.

Fusion HDR umožňuje spojiť dve fotky do mierne mdlého ale vyrovnaného záberu. Jediná možnosť je uložiť a dovidenia. Spojí dva zábery. My ho použijeme skôr na fotenie, ako na výrobu finálnych záberov.

Poďme ešte do depa.

Záber bežným foťákom v iPhone.

Vstavaná funkcia HDR vo foťáku.

Pro HDR ukazuje presne to, čo sa mi na týchto záberoch páči. Efekt, pestrofarebné optimistické podanie. Nie je to síce pravda (za chvíľu už pršalo) ale dobre to vyzerá.

True HDR je o niečo konzervatívnejšie. Artefakty okolo stĺpov zamrzia. ale dá sa to rozdýchať.

Vivid HDR prináša podivuhodne spečené farby napríklad na streche vlaku. Tento jav sa v tomto programe objavuje častejšie a ak teda hľadáte dôvod, prečo tento program nekupovať, už ste ho našli.

Fusion HDR prináša strohé zliatie dvoch obrázkov do jedného. Mdlé, ale úplné. Záber neskôr môžete spracovať podľa svojho gusta.

Teraz poďme trocha do kopca. Výlet na Kolibu pekne aj s predohrou, čiže peši až na vrchol.

Bežný fotoaparát.

Bežné HDR vstavané v bežnom fotoaparáte. Rozhodne je toho vidieť viac.

Pro HDR. Vydarený, neutrálny záber. Farebnosť je optimistickejšia, než bolo na scéne pred búrkou.

True HDR. Znova rušivé artefakty okolo káblov. V jemnom režime ich robí často. V dramatickom viac maskuje krajinu ako sme videli na snímkach vyššie.

Vivid HDR. Aj tu sú farby zliate, pôsobí to ako reprodukcia z knihy.

Fusion HDR. Spľacnuté fotky do mdlého, ale popisného obrázku.

Záver

S mobilom vo vrecku nafotíte dnes pekné fotky. Po využití týchto aplikácií môžete vytvárať efektné zábery, alebo kompenzovať technologické limity fotoaparátu. To, ako bude váš výsledný záber vyzerať závisí sčasti na aplikácii, ktorú používate. Druhá časť je už na vás – kontrast, jas, farebnosť môžu značne zmeniť výsledok.

Vďaka tomu, že hotová fotografia je vo vašom mobile zhruba za 20 až 40 sekúnd, je atraktívne týmto spôsobom fotiť. Môžete tak zdieľať svoje zážitky s druhými. Predsa len, aj keď je to trocha hra na efekt, na takej fotke často vidieť viac, než by bolo na bežnom zábere. Práve to opodstatňuje význam tejto technológie.

Vďaka HDR sa vám podarí zobraziť niečo také, ako ste videli na reálnej scéne. Ľudské oko totiž naživo vníma veľa podrobností aj vo veľmi vysokom kontraste. Tieto aplikácie za bagateľ vám umožnia obísť to, čo foťáky zatiaľ nedokážu.

Pozrite si aj tieto články: