Rybie oko pre iPhone

Rybie oko (fish eye) je označenie širokouhlého objektívu, ktorý zaberá uhol okolo 180 stupňov. Na jednom zábere potom môžete zachytiť naraz všetko, čo vidíte „pred sebou“.

Kvalitný objektív typu rybie oko je hodne drahý špás. Ak nie ste profesionálny fotograf, je len málo situácií, kedy takúto optiku môžete využiť tak, že by sa vám náklady na to vrátili.

O to viac ma potešilo, keď som objavil na ebay a Amazon veľa ponúk týchto objektívov pre iPhone a mnoho iných modelov mobilných telefónov. Cena je viac, než diétna a poštovné nezriedka zadarmo. Riskol som to a objednal som dve sady.

Dnes ich podrobím testu.

Typické zábery cez fisheye. Extrémne perspektívne skreslenie vytvára karikatúry – fotografia vznikla držaním objektívu asi 4 centimetre od nosu.

Tieto objektíviky však nebudem testovať tak, ako by si to zaslúžil „normálny“ objektív. Hovoríme totiž skôr o hračkách, než o optike! Preto aj moja „prísnosť“ v posúdení kvality bude zodpovedať cene. Predsa len tieto objektívy stoja zhruba stonásobne menej, než najlacnejšie profesionálne modely.

Je to za neveľký peniaz a z ebay / Amazonu vám to pošlú za 5 až 10 dní. Voľte anglickú alebo nemeckú verziu a máte to bez cla. Hoc v týchto nízkych cenách by sa clo neplatilo ani mimo Európu.

Čo som testoval? Dva produkty.

Sadu, ktorá sa skladá z týchto komponentov:

  • širokouhlá predsádka (0,67×),
  • rybie oko (180°) a
  • jedna makropredsádka

stojí to do 7 eur. (Slovom sedem eur). Hľadajte pod názvami ako „Fish Eye Lens + Wide Angle Lens + Macro Lens 3-in-1 Kit for iPhone“. Alebo podobným výrazivom.

Jeden objektív rybie oko (235 stupňov) – tan je už oveľa drahší. Ale udrel som sa po peňaženke. Otcu-materi za prepytujem plných 8 eury. (Slovom osem eur). Hľadajte pod názvom „Super Universal Fish Eye Lens 235 Degree Clip For iPone“. A podobne.

Podobných objektívikov je na trhu viacero, líšia sa cenou, farbou :-) a tipujem (nemám overené) že kvalitou budú tiež dosť podobné.

Porovnávací test na zahriatie

Začnem tým, čo aj mňa zaujímalo ako celkom prvé. Porovnanie, čo sa zmení, ak pred mobil predrazím toto sklo. Aký bude rozdiel?

Záber cez iPhone tak ako je.

Širokouhlá predsádka ×0,67

Rybie oko 180°.

Rybie oko 235°.

Teraz sa prepnime na predný aparát. Technická kvalita síce utrpí, ale poďme my cvaknúť jeden poctivý selfie.

Pekne, ako sa patrí. Ruky pred seba a čo dá iPhone.

Predsádka.

180°.

235°.

Už z týchto ukážok zrejme začínate tušiť, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Áno.

Problémy sú vážne

Skôr než si ukážeme ďalšie výsledky testov, povedzme si o problémoch.

  1. Akákoľvek doplnková optika vždy zhorší vlastnosti celého optického systému. Preto nemôžete čakať žiletkovo ostré fotky, alebo nulovú farebnú aberáciu. Naopak, neostrosť bude prítomná asi vždy.
  2. Na mobilný telefón sa tieto objektíviky pripájajú provizórne. Nie je možné dodtžať presnú optickú os. Stačí rýchlejší pohyb telefónom a objektívik sa môže posunúť a získate značne zhoršenú kvalitu obrázkov. Zhorší sa ostrosť, často je prítomná veľká vinetácia. (Okraje obrázku nie sú vykreslené). Tip – optická os sa dá najpresnejšie overiť pohľadom spredu. Je vidieť či objektív je v strede objektívu.
  3. Ak hovoríme o iPhone, tak ten držať bez ochranného obalu je nepohodlné a riskantné. Žiaľ, s väčšinou obalov sa mobil zväčší. Nedá sa na obal priložiť objektívik a tak fotiť. Obrázky by boli neostré. Pre každé fotenie treba teda iPhone vyzliecť donaha tak, že mu vidieť celé jablko.

Tak čo? Ste ochotní zmieriť sa s týmito problémami? Potom vám kúpa takých sklíčok určite spôsobí veľa radosti a asi aj veľkej zábavy. Ale skôr, než začnete jasať, prečítajte si test.

Ešte jeden tip: video

Tu sa zastavím len telegraficky. Video je vždy zaťažené miernym trasením obrazu. Často aj tým, že aby bol dobrý zvuk, filmujeme zblízka. Predraziť širokouhlú predsádku významne (zdanlivo) zníži pohybobý nepokoj na videu. Snímanie za chôdze, alebo za jazdy bude preto plynulejšie.

Test objektívu rybie oko (235°)

Toto bol môj horúci favorit. Páči sa mi, že jeho klip je univerzálny. Pricvaknete ho teda takmer k akémukoľvek mobilu. Okamžite. V praxi ma sklamalo niekoľko nedoriešených vecí a problémov.

  • Najväčším sklamaním je, že tento objektív nemá záber 235°. So zaťatými zubami nameriate 180° a ak si domyslíte po okrajoch, že tie neostré fľaky je obraz, tak MOŽNO zachytí 190°. Obrázkom som ilustroval orientačný „rozhľad“ objektívu. Pekné, príťažlivé, efektné. Ale údaj 235° je od výrobcu zavádzaním.
  • Klip ľahko kĺže a teda skĺzne kam nechcete. Aj keď nastavíte optickú os čo najpresnejšie (teda od oka, inak sa nedá) po pár pohyboch sa optika často posunie a už fotíte nakrivo a mnoho obrázkov je na časti obrazového poľa neostrých. V ukážkach som zámerne vyberal aj horšie zábery. Nechcem vás navnadiť na perfektné fotky. Ukazujem reálne. Tento objektívik jednoducho fotí často neostro.
  • Objektívik nemá vyriešené skladovanie. Dodáva sa vo vrecku a ľahko sa z neho vytratí plastové držadlo.
  • Obávam sa, že plastové držadlo sa ľahko a rýchlo poškodí a tým objektívik začne byť nepoužiteľný. Rukou sa držať nedá, videli by ste ju v obraze.
  • Ak držíte mobil tak, že vám trčia prsty, budú v zábere. Mobil treba držať tesne a to mierne zvyšuje riziko pádu. Keďže fotíte bez obalu, nebolo by to asi radostné zvítanie sa s podložkou.

Inak sa mu nedá nič vytknúť. :-) Len neviem, či niečo zostalo. Asi len zábava. Zaberá vskutku široký uhol a môžete nacvakať veľa zábavných fotiek.

Detail plastového uchytenia.

Zadný kryt sa nedodáva, to mi trocha kazí radosť.

V praktickom teste vidíte, že pokus nasnímať papier A4 zo vzdialenosti niekoľko málo centimetrov ukazuje, že naozaj hovoríme o rozhľade ľahko cez 180°.

Je možné, že pri teste by sa možno po bokoch naozaj zobrazili aj veci s 235° rozhľadom, ale vidíte, že už aj 160° umiestnené veci sú len neostré a skreslené.

V praktickom nasadení však týmto sklom môžete nacvakať myslím že celkom vďačné zábery.

 

Niečo takéto.

 

Alebo takéto. Určite odporúčam opatrnosť. Niektorí ľudia sú vzťahovační a domýšľaví. Alebo aj hlúpi. Tých nefoťte. Nemusia to zvládnuť, budú to považovať za výsmech, môžu sa uraziť, alebo ich to proste len zraní.

Iný príklad hypertrofovanej perspektívy.

Na snímanie architektúry sa fisheye akosi nehodí.

Selfie v posilke. Povinnosť každého majiteľa telefónu. Áno, dal som to aj na instagram. To sa musí.

Príroda. Tu je veľmi pekne vidieť silnú neostrosť na boku.

Okrem neostrosti tu pekne trčia prsty, bežne totiž nemusím dávať pozor na to, že by boli v zábere.

Jazero na studničke železného typu.

Ruka nad hlavu. Viem si predstaviť fotiť tak partiu známych, mohlo by to byť osviežujúce.

Alebo iný selfie. Pomerne ostrý, kým sa za chvíľku objektív neposunul.

Takže to bol test samotného objektíviku.

Teraz sa presuňme ku sade dvoch širokáčov a jednej makro predsádky.

Začnime tým, ako sa to pripevňuje.

Na iPhone nalepíte pliešok s magnetom. Objektív je zo spodnej šasti chránený magnetickou krytkou a zpredu plastovým kondómom. Vydrží aj vrecko s kľúčmi a mincami.

Objektív sa nacvakne na magnet a drží primerane. Nápad veľmi dobrý. Nevýhoda: kamaráti si asi tiež budú objektívik chcieť vyskúšať, no to nie je možné. Iba pridržať objektív prstami – to sa dá, ale len dosť ťažkopádne.

Test širokouhlá predsádka (0,67×)

Táto predsádka mierne rozšíri ohnisko.

iPhone vám dáva asi takýto rozhľad.

Po nasadení predsádky sa takto rozšíri výhľad.

Záber papiera A4 z niekoľkých centimetrov. Vidíme silné súdkovité skreslenie a značnú stratu ostrosti po bokoch. Tá v exteriéri nie je až tak výrazná. Tu sa pod to podpisuje hĺbka ostrosti.

Bežný iPhone.

Predsádka. Obraz trpí vinetáciou, ale v podstate je ostrý. (Nehovorím, že úplne.)

Tento objektív mierne rozšíri ohnisko vášho iPhone. Je to tá praktická maličkosť, ktorá ak je poruke, raz za čas proste poteší.

Test rybie oko (180°)

Pristúpme k stupňovej lži číslo dva. Objektív nemá 180°. Mameral som značne menej. 

Takto som to vizualizoval. Nemám poruke uhlomer, tak nechcem odhadovať, ale tipujem to tak na 100°. To nie je zlé. Ale ak by som si objednal v krčme dvanástku a doniesli by desinu, asi by ma nepotešili. 

Záber papiera z niekoľkých centimetrov. Obávam sa, že keby sme hovorili o 180° rybavom oku, mali by sme vidieť aj okolie stola.

Záber v prírode.

Na žartovné detaily tento objektív celkom neposlúži. Má síce silnú perspektívnu deformáciu, ale nie tak, aby úplne karikoval.

Celkovo sa o tejto sade dá povedať jedno dobré. Má o niečo lepšiu ostrosť. Súvisí to asi aj s upevnením.

Nafasujete kovové magnetické krúžky a tie nalepíte na iPhone. Objektívik potom pricvaknete magneticky a drží pomerne presne tam, kde by sme ho chceli mať.

Test makropredsádka

Makropredsádku vyrobíte odšróbobaním rozptylky zo širokouhlej predsádky. Tá potom umožní snímať z tesnej blízkosti.

Skreslenie má tento prvok pomerne várazné, vankúšové. Na živých fotografiách ho až tak nevidieť. Na zábere je najväčšie možné priblíženie.

Toto je záber z iPhone, bližšie už nezaostrí.

Po nasadení makropredsádky. Technicky to za veľa nestojí. Ale na takéto fotky by sa určite dali lákať likes a srdiečka na sociálnych sieťach.

Výhody a záver testu

Jednoznačne som za to, takúto drobnú hračku si kúpiť. Asi ju nepoužijete často, ale môže sa hodiť pre rôzne efektné obrázky.

  1. Aj keď má veľa problémov s neostrými obrázkami, najviac sa mi páči objektív s 235° uhlom záberu. Skreslenie je naozaj vypuklé a šialené. Presne o to pri rybacom oku ide. Pre expresívne a bláznivé zábery je to presne ten pravý kandidát.
  2. Potom nasleduje sada objektívikov. Vzhľadom na charakter upevnenia sú praktické a podávajú lepšiu obrazovú kvalitu. Rybacie oko však nie je rybacie. Dovolí síce tiež robiť expresívne zábery, ale o niečo menej „vypuklé“. Má aj menej skresľujúci širokouhlý objektív, ktorý sa občas môže hodiť. Makropredsádka je vec, ktorú mať raz za čas poruke je veľmi príjemné.

V praxi sa nedá počítať s tým, že by ste fotografie z týchto rybacích ôk použili profesionálne. Na to asi bude problémom priveľké skreslenie – stred je popísaný, okraje značne stlačené, neostré a zaťažené farebnou aberáciou. Nie je to teda krajinársky, či portrétny objektív. Na druhej strane veľa fotografov dnes zámerne roznazáva časti obrázkov. Iní ich navyše priamo ničia pred odhodením na Instagram. Pre nich sú tieto objektíviky ideálne.

Na druhej strane vám dáva do rúk možnosť odfotiť pôsobivé karikatúry svojich miláčikov – či už ľudských, alebo zvieracích.

Preto ich nosiť niekde v ruksaku v bočnom vrecku, či inde poruke nebude problém. Priznám sa, hneď po napísaní tejto recenzie som plánoval tie šmejdy hneď predať. Tak som uvažoval, keď cez PayPal odchádzala platba. Ale teraz ich už z ruky nedám. Potešilo ma už niekoľko pekných fotiek. A nech sú aj trocha neostré.

 

Pozrite si aj tieto články: