Video – návody na filmovanie

Digitálne fotoaparáty donedávna mali možnosť snímať video len veľmi obmedzenú. Sekvencie pár sekúnd, rozlíšenie veľkosti poštovej známky, zvuk ako z kanála. To sa však zmenilo. Dnes sa video stáva bežnou súčasťou života. Aj bežné fotoaparáty umožňujú snímať prvotriedne video – zrkadlovky dokonca v kvalite, ktorá s prehľadom môže ísť do televízie. Preto sa môžeme venovať aj téme, ako pracovať s videom. Nielen s videom z digitálneho fotoaparátu, ale aj s inými technológiami.

V tomto článku sa rýchlo pozrieme na prehľad, ako je to s videom, čo voliť. Bude to všeobecný článok, niektoré veci nemusia platiť univerzálne.

Rozdiely medzi kamerou a fotoaparátom

Asi najvýznamnejší rozdiel je najkratší expozičný čas. Ak točíte video kamerou, táto je často vybavená aj na filmovanie v prítmí, či dokonca tme. Dosahuje sa to rôznymi spôsobmi. Svetelným objektívom, vyššou citlivosťou snímaču, možnosťou voliť dlhší expozičný čas. Jednoducho digitálna kamera je na to pripravená.

Proti tomu veľké množstvo digitálnych fotoaparátov bude mať v prítmí problémy. Snímanie videa je pridaná funkcia. Snímač často na videozáznam používa rovnaký signál, ako na okamžitú kontrolu obrazu. Tam nie je tak vysoká kvalita, často je zaťažený chybami ako vyšší šum, či blooming. Čo však je problém je to, že snímač sa nedostane pod expozičný čas 1/25 sekundy. To je totiž bežná frekvencia videozáznamu. Z toho potom vyplýva, že všetko, čo je v prítmí budete mať tmavé.

Veľa fotoaparátov má rôzne limity.

  • Často je to maximum 20 minút záznamu (či iný časový limit) a vypína. To je nepríjemné, ak chcete zaznamenať prednášku. Kamera by vás nezradila.
  • Fotoaparáty majú energiu optimalizovanú na fotografovanie. Ak budete snímať FullHD video, môžete zistiť, že po 10 či 20 minútach snímania ste bez energie. Fotoaparát je pri filmovaní často doslova horúci. Kamera je naproti tomu nastavená tak, aby väčšie dátové toky s prehľadom zvládla.
  • Fotoaparát má väčšinou zlú ergonómiu pre prácu s videom. Pri práci s kamerou robíte iný druh pohybov – švenky, zmeny výšky, jazdy. Na tieto činnosti sa hodí mať ruku s kamerou v trocha inej polohe, než pri práci s fotoaparátom. Pri filmovaní videa s fotoaparátom bude výsledok často viac roztrasený.

Tieto ťažkosti však nechcem povýšiť na pokyn, aby ste si kúpili kameru. Naopak. Ak váš fotoaparát sníma slušne, nie je veľa dôvodov so sebou nosiť aj kameru.

Aký je účel videa?

Táto otázka je pre vás kľúčová. Ak totiž plánujete vyrábať rodinné video, či točiť nejaké výkriky na Youtube, bohate vám stačí digitálny fotoaparát, či dokonca webkamera. Pre bežné použitie a rodinné video nie je technická kvalita rozhodujúca.

Viem, je rozdiel natočiť si oslavu kompaktným fotoaparátom a kamerou za 1000 eur. Obraz aj zvuk bude o pár tried lepší z kamery. Tmavšie scény z krčmy fotoaparát možno ani nezachytí. Otázka však znie inak: budete ochotní na dovolenky, oslavy a výlety nosiť fotoaparát aj videokameru? Bude vás baviť všetko fotiť a filmovať paralelne dvoma zariadeniami?

Problém následného spracovania videozáznamu

Pretože akonáhle točíte profi kamerou, tak to nestačí! Tou natočíte surovinu, na ktorú sa nedá veľmi pozerať. Chce to strih, úpravy zvuku, obrazový postprocessing. Možno titulky. Potom dáte obrazu z kamery ten správny spád a zmysel. Otázka stojí tak, či máte čas týždeň po večeroch strihať trojminútové video z dovolenky.

Ak ho totiž natočíte mobilom, nikto neskúma kvalitu, ani strih. Proste tu je surovina a rob si s ňou čo chceš. Pri rodinnom videu často ide viac o to dokumentovať, ako o kvalitu. A v tom je malý digitálny fotoaparát čo mobilný telefón akosi viac poruke, ako skvelá kamera bezpečne ukrytá v puzdre a brašni – doma v zamknutej poličke.

Takže ak uvažujete o tom, ako točiť domáce video, prikláňam sa skôr ku točeniu v provizórnych podmienkach, ale čo najpestrejšie. Radšej filmujte tým čo máte poruke. Nemusí to byť profi kamera. Aj tak sa na rodinné video pozriete niekoľko málo krát za život. Tú tisícku namiesto do kamery vrazte do dovlolenky a natočte si to mobilným telefónom.

Video kamerou nekončí, ale len začína

Skôr, než ma začnete kameňovať, dovoľte ešte poznámku. Viem, je kacírske ak vám namiesto slušnej kamery radím filmovať pomaly mobilom. Ale uvažujme: prečo chcem skvelú kameru? Lebo chcem prvotriedne video. Čo znamená mať prvotriedne video? Okrem scenáru, réžie a strihu ešte aj zvuk a svetlo. Ku kamere teda treba pre solídny výsledok dokúpiť (a nosiť a používať)

  • Rôzne osvetľovacie telesá, odrazné dosky.
  • Statív a ak sa dá tak aj nejaký steadicam nástroj. (Nie, samotný stabilizátor obrazu v kamere naozaj nestačí, ak hovoríme o kvalite.)
  • Riešenie na snímanie zvuku. Bezdrôtový mikrofón a často nástroje na rýchlu synchronizáciu obrazu a zvuku.

Až s takto zaisteným technickým vybavením sa dá hovoriť o slušnej kvalite videa. No a kladiem si otázku, či pre bežné použitie má cenu platiť toľko hračiek a robiť všetku tú prácu.

Ak je účel videa ambiciózny

Iné pravidlá hry platia, ak plánujete točiť video pre poloprofesionálne použitie. Potom sa dá uvažovať o práci s videozáznamom z drahších fotoaparátov. Aj tak ale skôr či neskôr skončíte pri drahšej kamere. Ako som však už naznačil, práca s videom na vyššej úrovni už je značne multidisciplinárna. Podávame divákovi dielo ako celok. Nie je to ako fotografia – kde je tatický obraz a divák si môže robiť čo chce.

Video znamená exponovať diváka našou prácou v čase. Ovplyvňovať jeho zmysly a vnímanie. Už nestačí len obraz, musí prísť na rad aj zvuk. Často je treba pracovať s ruchmi a hudbou. To všetko robia z videa prácu vhodnú pre tím špecialistov. Tejto oblasti sa nevenujem.

V ďalších článkoch sa však budem občas venovať téme domáceho spracovania videozáznamov. Ako ich točiť, ako vylepšiť a iné tipy. Možno vám prídu vhod.

Pozrite si aj tieto články: