Retuš sa nemusí vždy podariť. Niečo zbabrete a nechtiac to uložíte. Alebo počas práce vypnú prúd a zostane vám iba nejaká rozpracovaná medziverzia.…
Prepis 8mm filmov na dvd
Tí skôr narodení si ešte možno pamätáte, že ešte koncom 80. rokov sme všetko filmovali pomocou kamier filmujúcich na 8mm film. Názov znamenal, že film mal šírku 8 milimetrov. Tieto filmy sa dodávali v kotúčikoch do kamery. Po „nabití“ ste mohli filmovať niekoľko minút. Potom sa potme kotúčik s filmom vymenil na druhú stranu a filmovalo sa ďalej… Pár týždňov v laboratóriu a prišiel vám hotový film. Vytiahli ste premietačku, zatemnili byt a mohli pozerať blikajúce a roztrasené pár sekundové zábery. To všetko je dnes preč. Éra 8 milimetrových filmov skončila.
Tip: Prečítajte si návod na strihanie videa.
Mnohí z vás majú asi doma zopár starých kotúčikov. Na nich možno uvidíte seba v kočíku a svojich rodičov zamlada. Ak vám nezvlhli a nesplesneli, možno by ste si ich radi pozreli. Ako však taký materiál prepísať na DVD? 8mm filmy sú príliš malé, na spracovanie riadnym skenerom sa nehodia. Obrázok je po zväčšení veľmi nekvalitný, zrnitý, neostrý. Hlavne bez pohybu je to slabé.
Premietanie a následné filmovanie 8mm filmov kamerou
Najjednoduchšie, čo môžete spraviť je zobrať kameru. Premietať film a zároveň to celé filmovať. Kto ste videli ako dopadajú pirátske filmy z kina, viete, aké problémy vás čakajú. Vzhľadom na to, že 8mm filmy sú technicky málo kvalitné a premietačky tiež, bude výsledok ešte žalostnejší. Skúšal som.
- Premietačka 8mm filmov má väčšinou obrazovú frekvenciu 16, 18, alebo 24 políčiek za sekundu. Tie lepšie umožnia plynule nastaviť rýchlosť medzu 16 – 24 obrázkov za sekundu. Kamera, alebo digitálny fotoaparát ide na 25 alebo občas na 30 obrázkov za sekundu. To spôsobí nepríjemné a nepravidelné blikanie. Ak kamera sníma obrázok v čase, kedy premietačka práve zatemnila obraz a vymieňa políčka, snímate tmu. Inokedy kamera sníma obrázok, kde je pol obrázku zakrytého a pol obrázku je v poriadku. Takéto obrázky sa striedajú trvale. Záznam z 8mm filmu je preto mimoriadne zle viditeľný, bliká. Trocha sa tomu dá pomôcť filtrami, ale výsledok nestojí za nič.
- Ak kamera má len automatické zaostrovanie, bude zmätená. Premietanie 8mm filmu je často veľmi trhané s rýmhlymi pohybmi, či prázdnymi scénami. To kamera vyhodnotí ako nezaostrené a začne preostrovať. Dlhé sekundy potom filmujete scénu s celkom nezaostreným obrazom. Nič proti tomu nespravíte.
- Domáca premietačka nemá veľmi kvalitné osvetlenie. Ak k tomu pridáte optické zákonitosti, výsledkom bude že obraz v strede bude svetlý až preexponovaný a po bokoch tmavý až čierny.
Jednoducho prevod 8mm na DVD formu pomocou priamej projekcie a kamery je najhorším nápadom. Je to možné, je to rýchle a lacné. Ale vo výsledku asi veľa neuvidíte. Lepšie ako nič. Ale to je tak všetko.
Premietanie 8mm filmu cez hranol
Preto sa v 8mm technike dajú kúpiť rôzne špeciálne nástavce. Obsahujú hranoly, ktoré riešia najhorší problém a to je svetlo v strede obrazu a tmu po bokoch. Umožnia teda nastavenie plynulého podsvietenia obrazu. To významne zlepší kvalitu prepisu filmu. Žiaľ, ostatné ťažkosti sa tým neriešia.
Existujú aj riešenia, ktoré synchronizujú premietačku s kamerou. Tu už je výsledok o triedu lepší. Jediná záťaž obrazu potom už zostáva len tvrdšie podanie spôsobené reprodukciou reprodukcie – snímanie projekcie nie je nikdy kvalitné. Ale na takýto film sa už dá dívať. Má plynulý obraz a slušné podsvietenie.
Špeciálny skener na snímanie 8mm filmov
Najlepšie výsledky sa dajú dosiahnuť špeciálnou technikou. Skener na 8mm film. Tu bude prevod filmov na DVD najlepší, pretože nie je zaťažený chybami. Samozrejme, asi málokto si kúpi takéto zariadenie domov. Preto je výhodnejšie obrátiť sa na niektorú firmu. Napríklad Video Gama takýto skener má. Dal som si tam digitalizovať pár filmov, takže môžem posúdiť ich kvalitu.
Stručne sa dá povedať, že je to technicky najlepšia kvalita, akú môžete u nás nájsť. Výsledné video je kvalitou porovnateľné so živým premietaním. Vzhľadom na nízku cenu však nečakajte celkom profesionálnu kvalitu. Video je zaťažené troma problémami, nič z toho však laik asi ani nezbadá:
- Podsvietenie nie je celkom plynulé ani farebne ani konzistenciou. Vidieť to však len v prípade, že práve premietate prázdny celuloid. Pri filme s obrazom je tento jav nepozorovateľný.
- Obraz nie je ostrý po celej ploche. Po bokoch je obraz niektorých prepisov filmu mierne rozostrený a zaťažený farebnou aberáciou. Iné kotúčiky majú plnú ostrosť v celom obrazovom poli a farebná aberácia je slabá. Ide zčasti o problém skrúteného filmu a malú hĺbku ostrosti – to bolo bežné už pri premietaní 8mm filmov, kedy nebolo možné zaostriť celú plochu. Takto to skôr vyzerá, že ide o zariadenie, ktoré fotografuje políčko v super makro režime. Znova doplním – tento jav nie je výrazný a je porovnateľný s bežným premietaním filmu.
- Protisvetlo z perforácie. 8mm filmy – či už „Super 8“ alebo „Standard 8“ mali perforáciu ktorou drapák posúval políčka o presnú vzdialenosť. Táto oblasť obrazového poľa zasahovala čiastočne do obrazu. V skeneri toto vytvára protisvetlo, ktoré ovplyvňuje kvalitu obrazu v tmavých scénach. V ľavej časti obrazu (tam bola perforácia) je políčko o niečo svetlejšie.
Všetky tri problémy spomínam preto, že ako fotografi asi máte tie najvyššie nároky na kvalitu obrazu. Ak spomínam túto technológiu ako najlepšiu možnosť kvality prevodu 8mm filmov na DVD, chcem, aby ste vedeli, že aj tu sú drobné problémy. Tento článok totiž nie je skrytá reklama, ale moje skúsenosti.
Ukážky prepisu 8mm filmov
Nasledujúce obrázky ukážu problémy, aké môžete očakávať. Obrázky sú mierne zmenšené. Ak chcete vidieť ich originálne verzie po klinkutí to pôjde. Na posúdenie kvality však stačia náhľady.
Záber snímaný kamerou cez špeciálny hranol. Obraz je neostrý, málo farebný a po bokoch je odseknuté asi 20% okrajov – tie by boli príliš tmavé. Obraz je veľmi kontrastný.
Na porovnanie políčko zo skenovaného filmu. Zámerne som vybral obrázok s fľakom, aby ste videli, že ide o rovnaké políčko 8mm filmu. Obraz je ostrejší a obsahuje o niečo viac informácií o farbe.
Ešte ukážka z čiernobieleho filmu. Obraz je o niečo tmavší a tak majú najvyššie svetlá viac kresby ako skenované políčko.
Na skenovanom políčku je vpravo dobre badateľná farebná aberácia s miernou neostrosťou časti obrazového poľa. Nie každý film má túto chybu, súvisí to s tým, či je celuloidový pás rovný, alebo mierne zahnutý.
V tejto kvalite sa s filmom už dá všeličo spraviť, dokonca aj rodinné fotografie získané z týchto políčok fimu by určite potešili. V niektorých prípadoch by mohli byť aj lepšie, ako sledovať roztrasené, amatérske zábery.
Služby ponúkajúce prepis 8mm filmov na DVD
Na trhu nájdete u nás hneď niekoľko firiem, ktoré túto službu ponúkajú. Dobre si vopred overte kvalitu, pretože každá používa trocha inú techniku a technológiu. Jedna z Bratislavských firiem, napríklad, filmuje video do pomerne nízkeho celkového rozlíšenia, ale výsledok je zaujímavý. Stratí sa tak veľa technických problémov. Navyše video „prefúknu“ rôznymi filtrami, takže obraz je málo zašumený, absolútne nebliká a vcelku fajn sa naň pozerá. Fotografa však nízke celkové rozlíšenie zamrzí.
Viacero firiem prepisuje 8mm filmy na DVD priamo z premietačky pomocou rôznych špeciálnych hranolov. Výsledky sú pozerateľné, ako som písal v úvode. Najmä ak je to snímané do FullHD, tak s takým záznamom sa tiež dá ešte niečo vykúzliť. Žiaľ táto technika nepatrí k najdokonalejším metódam.
Dať to na DVD alebo nie?
Keďže služba prepis 8mm filmov na DVD znamená, že výsledok dostanete na DVD, máte to vyriešené. Pre väčšinu zákazníkov je to najlepšia možnosť. DVD je univerzálny formát, kvalita s prehľadom stačí. Jediné, čo treba spraviť je záloha na viacero DVD nosičov.
Osobne však uprednostňujem surové video. DVD nepoužívam. V týchto firmách sa vždy dohodnete na tom, aby vám dali zdrojové dáta. Takýto, originálny záznam nie je zaťažený rekompresiou do DVD. Teraz pár tipov, ako sa 8mm film dá vylepšiť.
Následné spracovanie prepísaného videa s 8mm filmom
Ak si chcete svoje prevedené 8mm videá vylepšiť, možností ako na to je celé priehrštie. V tomto článku nestihnem popísať všetky možnosti (bol by pridlhý) ale môžem naznačiť aspoň niektoré stratégie a možné ciele.
- Odstránenie zrnitosti. Ak je film tmavší, skoro vždy bude zaťažený silným zrnom. Jeho potlačenie je možné. Existujú filtre, ktoré porovnávajú niekoľko políčok filmu a hľadajú podobnosti a rozdiely. V istom rozsahu sú potom schopné významne znížiť šum, či zrnitosť. U 8mm filmov však je zrnitosť značne výrazná a jej potlačenie je možné len na základe dosť výraznej straty kvality obrazu a ostrosti. Moje odporúčanie: mierne potlačiť šum môžete, ale je lepšie priznať ho. Získate ostrejšie a prirodzenejšie zábery. Zrnitosť akosi patrí k tej dobe a výsledný prepis filmu potom pôsobí prirodzenejšie.
- Odstránenie prachu a drobných poškodení 8mm filmu. S prachom si poradia niektoré filtre, ale tie čo sú zadarmo je potrebné naučiť sa používať. Ak máte veľa filmov, oplatí sa to nastaviť, inak je jednoduchšie priznať ich.
- Odstránenie škrabancov filme. Ak ide o dlhý škrabanec, ktorý „trčí“ v určitej časti záberu, tak ten sa vám asi odstrániť nepodarí. V obraze budú artefakty, ktoré môžu byť rušivejšie, než prirodzene poškodený film.
- Odstránenie farebného závoja pri čiernobielom filme. Odporúčam odstrániť farby. Filter to hravo zvládne.
- Úprava farieb farebného filmu. Aj túto úlohu odporúčam prinajmenej vyskúšať. Zmena kontrastu a farebnosti môže „vytiahnuť“ zo starých vyblednutých 8mm filmov nečakane krásne farby.
- Odstránenie trasenia s obrazom. Veľa záberov z tej doby je roztrasených. Málokto používal statív. Dnes existujú filtre, ktoré analyzujú obraz filmu a ak odhalia, že je roztrasený, kompenzujú ten pohyb. Dosahuje sa to tak, že sa oželie časť z okrajov obrázka. Aj Google nástroj na Youtube vie týmto spôsobom video pekne reštaurovať. Môžete tak rýchlo zlepšiť svoj 8mm film po prevode. Tento zásah má aj svoje limity. Napríklad slušne spravená panoráma, alebo jazda môže vo výsledku byť viac „nasekaná“ ako opravená.
Na podobné úpravy sa dajú použiť filtre aj pre bezplatný program VirtualDub. Ak s tým viete robiť, po pár poobediach dosiahnete dôstojné výsledky. Ak sa vám nechce, tak za necelých 50 eur môžete kúpiť program vReveal. Robí väčšinu spomenutých úprav automaticky a na jediný klik. Viem, ručne by to bolo lepšie (najmä záber po zábere, každý inak). Ale kto má na to čas? Hlavne preto, že:
Oplatí sa piplať sa s rodinnými filmami?
Nie.
Viete, čo sa stane, keď si dáte spraviť prevod 8mm filmu do DVD? Možno si výsledné video pozriete raz s rodičmi a raz s nejakými známymi.
- Čím je video dlhšie, tým menej ho budete vidieť. Pozerať pár sekúnd na rozkmitané zábery sa dá. 20 minút je dosť veľa. Viac je už na zváženie. Možno samobičovanie by bolo príjemnejšie.
- Ak chcete týmito videami potešiť rodičov, zabudnite. Budú nariekať, že sa im z toho obrazového zmätku krúti hlava.
- Ak budete hodiny sedieť a vylepšovať zábery, nikto vašu snahu neocení. Nevšimnú si ju.
Preto môj záverečný verdikt znie: videá po prevode do DVD zhliadnuť raz a dôkladne archivovať, zálohovať a zaistiť pre budúcnosť. Nabudúce si ich možno pozriete za 10 rokov, tak nech nie sú na tom DVD, ktoré sa poškodilo… Prípadne z lepších políčiek vyrobte pohľadnicové fotografie fotocestou a potešíte tak rodinných príslušníkov.
Za pár rokov budú k dispozícii programy, ktoré vaše video z 8mm filmov dokážu vylepšiť tak rapídne, že dnešné pokusy vám budú pripadať smiešne. Takže nestrácajte čas dnes.
Na záver ešte ako bezplatný bonus jeden tip: máte návštevu, ktorá akosi nevie odísť? Pustite im vaše rodinné filmy. Je to spoľahlivý vyhadzovač hostí z domu.