Väčšina fotoaparátov má dnes túto funkciu vypnutú, ale ak vo vašom prípade do obrázka fotoaparát „pečatí“ nejaké údaje, choďte do menu a vypnite to.…
Reprodukcia a retuš staršej farebnej fotografie
Ak máte starú farebnú fotku, jej reprodukcia a následná retuš môžu dopadnúť celkom zaujímavo.
Aj keď z tejto fotky to nie je celkom zrejmé, fotka je v skutočnosti veľmi svetlá, vyblednutá.
Prefoťte ju preto radšej trochu tmavšiu, aby ste mali dostatok informácií v najvyšších svetlách – tie obsahujú málo, ale dôležitých informácií.
Funkcia Auto Levels, alebo Auto Colors z fotky v okamihu vyrobí hotový obrázok.
Môžete sa však pokúsiť ešte to trochu povylepšovať.
Výrazným zosilnením farebnosti dosiahnete živší výsledok. Ak sa chcete hrať veľmi dlho, môžete celú fotku skopírovať a farebnosť na kópii v novej vrstve cez menu Saturations nastavte na maximum.
Pri tejto činnosti môžete zo zelenej spraviť zelenšiu, z pôvodne červeného poníka viac hnedú a podobne.
Túto farebnú masku potom môžete jemne zmiešať s pôvodnou farebnou fotografiou podobne, ako sa to robí pri kolorovaní čiernobielych fotografií.
Miera zmiešania farieb určí aj farebnosť, akú chcete dosiahnuť. Pomocou maskovania môžete kombinovať napríklad žlté sedlo z pôvodnej farebnosti, trávu a poníka z novej a podobne.
Keby som tento obrázok spracovával „naozaj“, asi by som z farebnej masky vyrezal všetko, okrem poníka. Poník má vďaka nej prirodzenejšiu farbu, ale zelená tráva je veľmi nepravdepodobná.
Výsledkom bude fotografia, ktorá využíva pôvodnú farebnosť, ako masku na kolorovanie. Výsledok teda mieša pôvodné a umelo zvýraznené farby. Pri troche trpezlivosti budete s výsledkom veľmi spokojní.