Záchrana fotiek zo zmazanej karty?

Z toho vyplýva, že ak súbory vymažete, dajú sa obnoviť pomocou príslušného programu.

Zmazané fotky sa dajú zachrániť

Cez USB sa digitálny aparát (alebo čítačka dát) tvári, ako keby bol ďalším diskom. A na tento disk už potom nie je problémom vstúpiť niektorým programom, ktorý obnoví vymazané súbory. Úspešnosť záchrany býva neuveriteľných 100 percent, ak splníte nasledujúcu podmienku:

  • Po vymazaní obrázkov z karty počítača, alebo po nechcenom naformátovaní karty, aparát vypnite a v žiadnom prípade už na túto kartu nič nefoťte. Ak by ste na ňu fotili, každá ďalšia fotka prepíše časť zmazaných dát nenávratne a navždy. Ak nemôžete so záchranou začať ihneď, kartu radšej z foťáku vyberte a označte, aby neskôr niekto omylom nezačal na ňu fotiť.

Ešte pred popisom postupu záchrany si však povedzme, aký je rozdiel medzi formátovaním a vymazaním obrázkov.

  • Formátovanie karty je činnosť, keď sa na začiatku karty zapíše informácia, že médium je prázdne. Dáta, ktoré na ňom boli pred formátovaním, sa nepoškodia, nezničia, iba sú „zneviditeľnené“. Pomocou špeciálneho programu sa k nim však dostanete. Výnimkou môžu byť aparáty (neviem, či také sú), ktoré by robili úplné, bezpečné formátovanie. Ak by celé médium najskôr vymazali (zapísaním iného obsahu, napríklad núl), potom by záchrana nebola možná.
    Žiaľ, niektoré fotoaparáty pri formátovaní používajú taký zápis, ktorý už záchranu nedovolí. Potom smola. Mnoho fotoaparátov po formátovaní už nedokáže obrázky zachrániť.
  • Mazanie obrázkov z karty je činnosť, keď sa s obrázkom nespraví nič iné, len sa prvé písmeno z jeho názvu zmení na znak, ktorý aparátu signalizuje, že tento súbor môže ignorovať. Do chvíle, kým na miesto, v ktorom sú uložené dáta vymazaného súboru, nezapíšete niečo iné, súbor určite zachránite. Stačí len pomocou špeciálneho programu ono prvé písmeno v názve prepísať na iné.
    Väčšina fotoaparátov umožňuje záchranu zmazaných fotiek.
  • Chyba karty je situácia, ktorá vznikne napríklad ak sa počas zapisovania obrázka minú baterky a zápis je nekorektný. Taká karta sa tvári úplne nečitateľne, ale paradoxne je pri nej celkom najlepšia šanca na záchranu všetkých obrázkov, okrem jedného – dvoch.
  • Porucha karty nastane ak je chyba v jej obvodoch, alebo sa poškodila mechanicky, prelomila a podobne. Tu je šanca na záchranu dát rôzna, radšej počítajte s ich úplnou stratou. Našťastie chyby kariet sú skôr zriedkavé.

Zadarmo…

Komu by sa už chcelo platiť, poviete si iste. Našťastie je k dispozícii nástroj, ktorý je nielen zadarmo, ale zachraňuje dáta celkom jednoducho. Volá sa PC Inspector Smart Recovery. Priama linka na stiahnutie programu.

Luxusný program na záchranu

Ak chcete použiť iný program, ktorý zachraňuje bez problémov bvšetko, čo sa zachrániť dá, odporúčam použiť PhotoRescue. V demoverzii aspoň zistíte, či vôbec máte nejakú šancu. Ak áno, uvidíte náhľady fotiek. Adresa, na ktorej ho možno nájsť: http://www.datarescue.com/photorescue/.

Zadarmo sa dá uložiť aj binárny obraz dát, takže ich dostanete na disk a môžete aspoň začať fotiť na kartu, na ktorej boli cenné stratené dáta. Z uloženého binárneho súboru potom môžete dáta vydolovať inou cestou, neskôr.

Poznámka: Binárne dáta vedia uložiť aj iné programy, ale pozor – pri spolupráci s niektorými fotoaparátmi môžu uložiť nič vo veľkosti pamäťovej karty. Stalo sa mi to napríklad s Olympusmi – po naformátovaní pošlú programu už len nuly. Ak ale máte binárny súbor, ktorý obsahuje skutočné dáta, fotky z neho vylúpnete a s kartou môžete ďalej pracovať, fotiť na ňu.

Ako ich vylúpnuť z binárneho súboru? Tu už budem dosť stručný, je to dosť zložitá oblasť. Ak ste začiatočník, radšej tú prácu zverte niekomu skúsenému.

Ale napíšem aspoň telegraficky postup, ako dostať fotky z binárneho súboru: Buď použijete niektorý program na hľadanie obrázkov v binárnych súboroch (napríklad Extractor), alebo pomocou niektorého diskového editora, ktorý vie pracovať s binárnymi súbormi (trebárs UltraEdit) hľadajte reťazec, akým začína každý váš digitálny obrázok. Čím začína, si zistíte z inej, nepoškodenej fotky. Tento nájdený reťazec a primeraný kus kódu (radšej oveľa viac, ako menej) uložte na disk s koncovkou jpg. Aj takto núdzovo vylúpnutá fotka sa dá väčšinou otvoriť a normálne spracovať. V núdzi je lepšie toto ako nič. Je jasné, že posledne uvedená rada je skôr práca pre skúsenejšieho znalca, preto ju nerozvádzam do podrobností – tie sú expertom jasné.

Držím vám však radšej palce, aby ste tento článok radšej nikdy nepotrebovali!

Iné špeciálne programy

Rýchlym riešením je siahnuť po špecializovanom nástroji na túto činnosť určenom. Asi najznámejším je Directory Snoop. Podobný softvér je aj Photorecovery for Digital Media. Obidva nástroje sú shareware.

S týmito nástrojmi sa dostanete k obrázkom rýchlo, avšak za peniaze. To sa niekedy neoplatí, ak fotky síce chcete, ale zas nemajú tak veľkú cenu.

Každopádne ak záchrana nejde na prvý pokus a dáta na karte sú, môže byť záchrana veľmi zdĺhavá činnosť. Ak vám ju niekto bude ochotný spraviť, ale za pomerne vysokú cenu, nečudujte sa. Ak je problém, je to práca na niekoľko hodín aj pre odborníka. Cena za softvér môže byť nakoniec nižšia, ako cena za „ručnú prácu“ bez špecializovaného programu.

Príbeh

Posledne tak známym počas ukladania poslednej fotky skončili batérie. 128 megová karta plná cenných fotiek zo zahraničnej dovolenky po zapnutí fotoaparátu oznámila, že je poškodená a treba ju formátovať. Našťastie sa najskôr poradili. Zachránili sme 128 obrázkov z nafotených 130. Dva boli čiastočne poškodené.

Ak sa vám stane niečo podobné, nepodľahnite panike. Na formátovanie je vždy času dosť!

Pozrite si aj tieto články: