Ako upraviť pomer strán bez straty kvality?

Ak si teda dáte vyvolať fotky z digitálneho aparátu, orežú vám z nich okraje. Väčšinou to nevadí – v rodinnej fotografii sa s nejakou presnou kompozíciou nezvykne pracovať. Ak ale chcete, aby fotky mali presný rozmer, prípadne priamo konkrétny výrez, najjednoduchšie je ich pred vyvolaním orezať.

Digitálna fotografia - bezstratové orezanie fotiek na rozmer 3:2

Toto je pohľad na rozmer fotiek a digitálu.

Sú len 2 spôsoby, čo s tým:

Digitálna fotografia - bezstratové orezanie fotiek na rozmer 3:2

Neorezať nič, obraz však nepokryje celú plochu fotky. Niekomu vyhovuje, niekomu nie.

Digitálna fotografia - bezstratové orezanie fotiek na rozmer 3:2

Odstrihnúť automaticky okraje, ktoré sa nezmestia do kože, vlastne do rozmeru. Veľkému počtu fotiek to nevadí, ale ak sú v tej odstrihnutej časti tváre, bolo by lepšie rezať z opačnej časti fotky. A to vám už laboratórium nespraví.

Ak retušujete fotky, orez nie je problémom, je to len jeden z krokov pri práci, ale ak fotky neretušujete, pohodlnejšie je orezať ich v niektorom programe na bezstratový orez.

Bezstratové orezanie znamená, že nedôjde ku zmene obsahu fotky, ani ku rekompresii. To prináša jediné obmedzenie – rozmer obrázku sa dá stanoviť len v skokoch po 8×8 pixelov.

Programy, ktoré sa bezstratovou úpravou obrázkov zaoberajú nájdete tu: www.jpegclub.org. Jedným z nich je aj program FotoView. Je šírený zadarmo.

Manipulácia s ním ešte nie je celkom dokonalá, ale ak nemáte v úmysle orezať priveľa fotiek, poslúži. Ostatne – stačí ručne orezívať len tie fotky, ktoré to naozaj vyžadujú.

Digitálna fotografia - bezstratové orezanie fotiek na rozmer 3:2

V nastaveniach si určíte, aký pomer strán požadujete a potom myšou už len označíte výrez, aký sa vám hodí.

Získate tak kópiu fotky bez strát v kvalite obrazu, len v novom rozmere, ktorý vám v laboratóriu spracujú celkom presne.

Počítajte však radšej s tým, že nejaké jedno, alebo dve percentá okrajov sa asi tiež stratia…

Komentáre k článku: Ako upraviť pomer strán bez straty kvality?

 1. graphy 14. mája 2004

  Ja mam nasledujucu otazku (skusenost :-):

  V pripade, ze cvaknem zaber napr. v rozliseni 2560×1920 a nasledne ho dam vyvolat vo fotolabe, nevyzera, ze by nieco orezali….

  Ked som vsak upravil fotku vo photoshope na rozmer 2560×1920 a dal ju vyvolat, samozrejme ze mi na moje (vtedy) „mile“ prekvapenie pekne fotecku poodrezovali (hlavy, nadpisy pod a podobne…)

  Potom mi dal chlapik do ruk letak, kde su presne rozmery (napr. pre 9×13 – nastavit 8,9×12,8cm – 300 DPI) a fotky budu OKI (akoze aj su :-).

  Teraz moja otazka: spracuvava digital fotku nejakym inym sposobom (iny „special“ format jpg), ze na monitore je zaber v pomere 4:3 na celu obrazovku a rovnako dobre je bez orezania aj na paprierovej fotke v pomere 3:2 ??? (vo fotolabe mi to vysvetlil tak, ze priamo to zariadenie je schopne rozoznat, ze sa jedna o fotku z digitalu (?)).

  Ak mozes, napis prosim Ta odpoved…. Diki

 2. Miro Veselý 14. mája 2004

  graphy: pomer strán je len jeden. ak máme štvorcové pixlíky, dá sa presne určiť, na aký rozmer sa fotka dá zväčšiť bez orezania okrajov. Uvedený rozmer 2560×1920 pixelov môže byť pri 300DPI 21,67×16,26 centi. Alebo 9,6×12,8 centi, ale nie 8,9×12,8cm – to by už bolo treba buď odrezať, alebo nechať biely rámik.
  Ak vám v labe vysvetlili, že rozmer 4:3 môže byť bez orezu na papierovej fotke 3:2 tak buď práve objavili novú teóriu relativity, alebo hovorili o bielom okraji.

 3. Keku 15. decembra 2004

  Prepacte,ale velmi tomu nerozumiem.Ten program som si stiahol.V nastaveniach mam velkosti vyrezu, cize,ked chcem dat fotku z digitalu tlacit do fotolabu kliknem na klasicke foto a ten preogram mi vsetky fotky,kt.mam v danom subore zmeni do rozmeru 3:2?Alebo, ked je to digitalna fotka a chcem ju tlacit vo fotolabe mam nechat dig.foto 4:3.Ale kde urcim aka velkost tej fotky ma byt ci 9×13,10×15,13×18…Potom uz nemusim menit tie rozmery na 89 x 127 mm pri fotke 9×13
  102 x 152 mm na 10×15
  127 x 178 mm na 13×18
  a kde sa nastavuje dpi 9×13-490dpi,10×15-426dpi…
  Velmi pekne dakujem.Keku@zoznam.sk
  P.S Novy dizajn stranky je velmi dobry,ale najma je vyborna cela tato stranka diky za nu.

 4. Miro Veselý 15. decembra 2004

  Keku: Rozmer fotky v centimetroch musíte povedať vo fotolabe. Pomer strán len určí, či sa fotka do rozmeru vôjde celá, alebo bude niečo zboku treba odrezať.

 5. Miro A 15. decembra 2004

  Ja ako pouzitelny SW zadarmo poznam este „Jpegcrop“.

 6. Keku 15. decembra 2004

  Dakujem,ale to mi je jasne, ze velkost fotky musim povedat vo fotolabe,ale ide mi o to aby som uz odniesol do fotolabu fotky v presnom rozmere aby sa mi opat nestalo, ze mi ich orezu.Teda ako priniest do fotolabu fotku,kt.som fotil digitalom,tak aby uz mala rozmer napr.13×18 aby oni s nou uz nic nemuseli robit a aby mi z nej neufikli ani kusocek.Dakujem

 7. Keku 15. decembra 2004

  Prepacte mozno som to zle napisal a nepochopili sme sa.Ide mi o to, ze ked odfotim fotku(mam istu presnu expoziciu)a nechcem z tej fotky absolutne nic orezat, chcem ju dat vytlacit a chcem aby na nej bolo presne to co som ja videl na monitore,aby nechybal ani mm.Ako teda na to??Tak aby ta fotka bola uz vopred pripravena na to, ze bude velkosti napr.13×18 a pritom aby sa vobec pri takomto jej zmenseni nestratila kvalita?Este raz dakujem

 8. Miro Veselý 16. decembra 2004

  Keku: Tak to si už musíte vydebatovať v labe.

Pridajte komentár: