Tajomstvo retušérov – oči robia portrét

Chystáte si profilovú fotografiu na Facebook? Chcete mať sexi portrét? Obrázok môžete značne vylepšiť pomocou jednoduchej retuše.

V nasledovnom článku vám dám tip, ako sa bežne vylepšujú aj profesionálne fotografie v časopisoch. Nehovoríme teda o fotografii na pas, alebo občiansky preukaz, tam by podobný zásah nebol v poriadku! Ale ak máte fotografiou vyvolať príjemný dojem, tento tip sa vám zíde.

Tajomstvo veľkých očí v skutočnom živote

Z neverbálnej komunikácie je známe, že otvorené, alebo rozšírené oči či priamo zrenice signalizujú pozitívne pocity. Ak sa nám niečo páči, oči "otvárame" a ak sa nám niečo nepáči tak žmurkáme, privierame oči, alebo si ich zakrývame. Nečudo teda, že výrazné oči so širokými zreničkami ľudia vnímajú ako znak atraktivity.

Retušéri všetkých krajín… …zväčšujú oči

Toto zväčšenie býva zhruba v rozmedzí okolo 10% absolútne nepozorovateľné – jednoducho si to nevšimnete. U krásnej mladej modelky sa potom môže muž zasnívane dívať do jej hlbokých očí. V reklame sa neraz dá vidieť oko rovnakej šírky, ako ústa.

Ilustračný obrázok Pixmac som vyretušoval veľmi jednoduchým zásahom. Stačí malé zväčšenie očí a modelka je hneď presvedčivejšia.

Tu je animácia rozdielu veľkosti očí.

V ďalšom texte budem pracovať radšej s vlastnou tvárou. Nech vidíte, že rovnaký zákrok sa dá spraviť aj na tvári, ktorá má za sebou už 50 rokov života. Chápem, že lepšie by bolo použiť štúdiovú fotku, ale tento článok píšem pre normálnych ľudí, ktorí majú normálne fotky, napríklad ako táto momentka z lesa.

Preč tmu z očí

Častým problémom je prostá tma v očiach. Veľmi rýchlo sa tento problém odstráni pomocou nástroja lokálne zosvetlenie. (…ale aj mnohými inými spôsobmi…)

Vľavo neupravený obrázok, vpravo zosvetlený.

Detail.

Pomocou nástroja zosvetlenie (Dodge) som najskôr mierne zosvetlil najtmavšie miesta. Potom stredne svetlé miesta. Tým, že som zosvetľoval na fotofrafii len oblasť očí a okolie úst, zachoval som na obrázku kontrast.

Už samotné zosvetlenie očí stačí na to, aby fotografia pôsobila príjemnejšie.

 • Tip: ak viete, že vás fotografujú, majte otvorené oči.
 • Tip: pred fotografovaním sa uistite, že oči nie sú v tme. Je vhodné, ak do nich svieti svetlo.
 • Blázinec: Ak vám do očí svieti svetlo, zvyčajne budete žmúriť. Preto platí tip čislo jedna a naučte sa, ak to je možné, otvoriť oči.

Keď oči rastú ako z vody

Teraz už ideme realitu riadne skresliť.

Vľavo prirodzené, len zosvetlené oči. Vpravo zväčšené.

Detail.

Na zväčšenie očí môžete použiť viacero techník. Najjednoduchšia asi je pomocou filtra skvapalnenie.

Je to tu.

Zvolíte si zväčšovacie tlačítko a takú veľkosť štetca, aby bola dosť ďaleko okolo oka. Tento nástroj zväčšuje najviac stred a najmenej okraj oblasti. To znamená, že zrenice zväčší najviac, okolie oka menej. To sa hodí. Také skreslenie si nikto nevšimne.

Zvýrazňujeme a zväčšujeme zreničky

Ďalšie úpravy očí už robte len opatrne, pretože ak ich preženiete, na fotke budete vyzerať skôr ako Goa'uld, než človek.

Vľavo veľké oči, vpravo zosvetlené belmo a zväčšné zrenice.

Detail.

Takýto zákrok si trúfam robiť na obrázkoch, ktoré sa veľmi zmenšujú, napríklad na Facebook. V prípade, že by sa fotografia mala použiť vo veľkom rozlíšení, potom by tento zákrok bolo potrebné spraviť oveľa precíznejšie. Aj desatiny milimetra nakrivo vás prezradia – buď vznikne dojem, že človek na obrázku škúli, alebo budú oči čudné. Takže tento krok si skúste až potom, čo ste predošlé kroky uložili.

 1. mierne som ešte zosvetlil hnedú časť dúhovky
 2. pomocou nástroja ako šmuha a kruhová selekcia som roztiahol zreničky. Pre názornosť je oko vľavo nepatrne posunuté doľava. Zatiaľ čo na malom obrázku je to v poriadku, pri detailnom pohľade už to vyzerá, ako škúlenie.

Nástroj čmuha. Ním môžete zreničky mierne rozšíriť.

Nakoniec porovnanie originálnej a retušovanej verzie. Viem, je to tak trocha podvod, ak si niekam dáte takúto fotografiu. Konkurencia je však tvrdá. Ak týmito technikami bežne môžu retušovať známe osobnosti, prečo by ste si pre osvieženie nemohli dovoliť aj vy trocha retuše?

Porovnanie originál verzus retuš.

Len to neprežeňte. Veľké oči môžu byť atraktívne, ale veľmi veľké oči už môžu vzbudiť rozpaky. Mladá žena znesie trocha väčšie zväčšenie očí, než starší chlap :-) Vľavo je zväčšenie, ktoré už je na hranici, kedy sú oči príliš veľké, ale keby ste moju tvár nepoznali, možno by ste tomu ešte uverili. Vpravo už je zväčšenie, ktoré je zjavne priveľké. To už pripomína skôr surikaty, než človeka.

Komentáre k článku: Tajomstvo retušérov – oči robia portrét

 1. Fedor 6. októbra 2013

  Nenapadlo by ma zvacsit niekomu oci. Ale pozrel som doma par casopisov. Asi to fakt robia. Skusim. Dakujem za tip.

 2. Peťka 18. februára 2014

  Parádny tip. Určite vyskúšam :)

Pridajte komentár: