Mraky plne vo vašich rukách

Už sa vám to možno niekedy stalo. Nafotili ste krajinku a jej prekrásna modrá obloha priam kričala: "…si ma tam vložil umelo…" Ako fotograf viete, že obloha ten deň bola celkom bez obláčika. No teraz by sa vám nejaký hodil. Čo s tým? Vložte tam umelý mrak!

Pre Photoshop sa dá nájsť aj zadarmo na internete nepreberné množstvo štetcov. Niektoré potom môžu mať tvar oblakov. Stačí ak dáte vyhľadať "photoshop clouds brush" a doslova sa pred vami vyvalí množstvo stránok, ktoré stačí do Photoshopu importovať.

Následne sa už medzi štetcami objaví aj nová skupina tlačítiek.

To už sú oblaky, aj keď z ikoniek to veľmi nevidieť.

Obrázok, ktorý má bezoblačnú oblohu potom môžete skúsiť vylepšiť.

Pridanie oblaku je veľmi jednoduché – stačí jedno ťuknutie štetcom bielej farby a "odtlačí" sa na obrázok celý oblak. Na tejto ukážke však oblak nemá celkom dobre zvolenú mierku – je priveľký. Práve z takýchto malých chýb sa môže váš retušérsky zásah nepríjemne prezradiť.

Ako je teda jednoduché "bachnúť" tam nejaký mrak, tak je to aj komplikované. Aj z nižšie uvedených ukážok uvidíte, že oblaky často nepôsobia prirodzene. Prečo to nie je jednoduché?

  1. Musíte nájsť správnu bielu. Ak je fotka snímaná neskôr popoludní, mraky budú mať skôr farbu dožlta. Nedodržíte to a hneď sa prezradíte.
  2. Treba zvoliť správnu proporciu. Príliš malé / veľké oblaky sa hneď prezradia.
  3. Treba voliť správne druhy oblakov. V niektorých prostrediach sa hodia baránky, inokedy veľký oblak.
  4. Treba myslieť na osvetlenie – mrak na štetci vždy predpokladá, že je osvetlený z určitej strany. Ak na fotografii prichádza svetlo zľava a mrak je osvetlený sprava, vyznie to čudne.

Tu svetlo na mrak prichádza zľava. Na prvý pohľad to nevadí, ale fotografia má svetlo sprava…

Tento mrak by sa hodil skôr pre obrázok v protisvetle.

Tu zas svetlo na mrak dopadá skôr zhora.

K tejto scéne by sa možno prirodzene a proporčne mohol hodiť takýto mrak. No je to biela farma a to sa nehodí.

Ak to spravíte mierne žltkastou farbou. získate oveľa realistickejší dojem.

Použitie oblakov a mrakov na fotografii je veľmi efektné, len vám zožerie veľa času nájsť ten správny štetec. Výsledky však stoja za to.

Komentáre k článku: Mraky plne vo vašich rukách

  1. Adrian 12. decembra 2013

    je to super

Pridajte komentár: