Pozor na znovukompresiu
Preto ak upravujete digitálne fotky, najlepšie je previesť ich najskôr do niektorého formátu, ktorý nie je komprimovaný za cenu straty dát (TIFF, BMP, PNG, v režime truecolor) a do JPG uložte až hotový výsledok, ak vôbec treba JPG.
A ak JPG, tak s čo najvyššou kvalitou – 95% je veľmi slušná kvalita, ak máte pri ukladaní obrázku možnosť prepnúť prepínač na „subsampling none“ je pri bežných fotkách vizuálne prakticky celkom bez viditeľných strát v kvalite obrazu.
Straty spôsobené kompresiou JPG si ukážeme na príklade. Zámerne to trochu preženiem, aby bolo chyby dobre vidieť.
Vľavo je originál, v strede prvá rekompresia do JPG. Vidíme miernu stratu farieb, hlavne výrazných – zobák, pery a červené fľaky na krídlach. Malá strata ostrosti. Vpravo obrázok málinko upravený a znovu uložený do JPG. Straty sa zrátali, farebnosť ďalej klesá, na pozadí sú artefakty, ostrosť sa stráca. Ešte jedna-dve rekompresie a obrázok by sa začal kvalitou ponášať na „free XXX pictures“ :-).
Niektoré operácie s obrázkom sa dajú dosiahnuť aj bez rekompresie – obrátenie fotky z ležatej na výšku, napríklad. Niektoré programy to vedia – Pie, ACDSee a mnoho iných.
www.tesmak@centrum.sk 3. septembra 2006
Má kompresia JPG 100 % nejaké straty ?
Ak nie, potom je lepšie použiť JPG100% než TIFF pretože obr.subor je 10x menší.
Nekomprimované obrázky ako TIFF je dobré ukladať vo WinXp vo funkcii vlasnostnosti / upresniť : Komprimovať obsah a šetriť tak miesto na disku.
Miro Veselý 3. septembra 2006
JPG je stratový formát. vždy.