Pozor na farebnosť Windows

Ľudské oko má fantastickú schopnosť prispôsobiť sa. Či už vstúpite do miestnosti osvetlenej žltým svetlom žiaroviek, alebo vyjdete von na slniečko, vidíte vždy „normálne farby“.

Zrak je po tejto stránke až natoľko prispôsobivý, že nebyť fotografovania, možno by ste sa ani nikdy nedozvedeli, že svetlo môže mať nejakú farebnú teplotu.

Oko funguje tak, že si – rečou digitálnej fotografie – automaticky nastaví bielu podľa toho, na čo sa práve pozerá.

Ak položíte farebne trocha nevydarenú fotku na niečo farebne neutrálne, jemné odchýlky od správnej farby uvidíte okamžite.

Tá istá nevydarená fotka položená na strakatom, farebnom plagáte však bude pôsobiť ako farebne dokonalá!

Windows nemá neutrálnu farebnosť

Klasická farebná schéma Windows je skôr úderom do hlavy, ako vhodným prostredím na retuš.

Začnime farbou okien a dialógov.

Aj keď vyzerajú dosť neutrálne, sú zafarbené veľmi jemne do teplej farby.

Vľavo štandardná farba objektov vo Windows, vpravo neutrálna farba.

Vrelo vám odporúčam, aby ste si Windows prepli na farebne celkom neutrálne zafarbenie.

Do nastavenia sa dostanete tak, že kliknete po ploche pravým uchom myši a zvolíte poslednú možnosť s nastaveniami.

Cieľom by mal byť asi takýto obraz. Nezáleží pritom, či bude tmavší alebo svetlejší, dôležité je, aby bol farebne neutrálny.

V nastavení farieb zvoľte buď niektorú z hotových farieb, alebo nastavte ručne takú, aká vám práve vyhovuje:

Ak bude mať červená, zelená a modrá rovnaké číslo, je to neutrálna farba. V tomto prípade je nastavené číslo 128 pre každú farbu. Vaše optimálne manévrovacie pole teda je dané iba v rámci posúvania šípkou vedľa sivej škály.

Za optimálnu farbu odporúčam zvoliť práve neutrálnu sivú 128/128/128. Je to farba, ktorá tvorí pozadie aj na tejto webstránke.

Témy Windows

Pre kvalitnú retuš tiež odporúčam vypnúť rôzne kikirikí témy pre Windows. Akokoľvek sú pôsobivé, dokážu neuveriteľne klamať.

Ukážka, ako vyzerá fotka zobrazená v prekrásnom modrom Windows. V takomto podaní sa naozaj len veľmi ťažko určí, či je fotka farebne celkom neutrálna, alebo je trochu vedľa…

Je to strohé, ale ak použijete striktne neutrálnu schému, okamžite uvidíte, či je fotografia v poriadku.

Tu už je červenohnedý nádych fotografie vidieť celkom jasne…

Aj keď pozadie Windows sa dá počas retuše celé prekryť oknom retušovacieho programu, odporúčam nepoužívať farebne výrazné podklady, zbytočne ťahajú oči.

Ja už niekoľko rokov používam ako podklad pre plochu Windows tento HTML súbor (spakovaný do zipu má veľkosť 3 a pol kila). Má nastavenú neutrálnu farebnosť podkladu a okrem toho obsahuje vpravo v strede oblasť s linkami na najvýkonnejšie internetové vyhľadávače. V spodnej časti okna ukazuje deň v týždni, dátum a meniny pre ten – ktorý deň (sú tu len slovenské meniny). Stačí, ak si ho rozzipujete niekam, kde vám nebude zavadzať a v nastavení pozadia Windows ho nájdete a zvolíte…

Záver

Pre efektívnu prácu pri úprave fotiek a pri ich posudzovaní je vhodné pracovať s farebne celkom neutrálnym nastavením Windows. Toto nastavenie je jednoduché a rýchle. Môžete si vhodné parametre uložiť ako schému a použiť ju vždy, keď retušujete. A kým nepracujete s fotkami, môžu mať Windows kľudne aj osviežujúcejšie farby.

Komentáre k článku: Pozor na farebnosť Windows

 1. orol 4. marca 2004

  http://www.digi-foto.sk/foto/software/neutralne-pozadie.zip TAM NENI ;-(((
  ———
  co sa tyka toho pozadia – nevidel by som to az tak tragicky s tou farbou okien (windows – theme) a jej zmenou …
  Photoshop pouziva defaultne podklad sedy 192,192,192, a aplikacie na prezeranie fotografii (predpokladam ze vsetky) maju moznost prezerania obrazkov vo fullscreen-e (kde sa da podklad nastavit) takze tiez nehrozi rusenie okolia – pravda nie kazdy ma Photphop a nie kazdy vie co su fotky prezerane vo fullscreen-e … chcel som tym len povedat ze aj ja mam winxp a v nom „kikiriki“ ;-) farbicky a nijak ma to nerusi …

 2. BA-MAN 4. marca 2004

  Necital som tvoj clanok a vadila mi cirkusova theme, pouzivam odjakziva classic a striedmo upraveny. Nejak podvedome mi to vadilo.

 3. Miro Veselý 4. marca 2004

  orol: už tam je. Je fakt, že celoobrazovková aplikácie hodne pomôže, ale ak je rámcovaná oknom s menu, môže to ovplyvniť. Ale nie každý má Photoshop, plno programov používa na dialóg o nastavení farebnosti ako pozadie systémové farby. Trebárs IrfanView. Potom už ide do tuhého.

 4. kaťa 5. októbra 2006

  nevieš mi povedať kde si možem stiahnuť tu „retuš“ ?

 5. Miro Veselý 5. októbra 2006

  kaťa: akú retuš?

 6. drotar 3. októbra 2009

  POMOC! ako dať na plocu ten HTML subor ????

Pridajte komentár: