Čo skúsiť pred nákupom, záver

Uistite sa, že ste v kľude. Nedovoľte, aby predavač vytváral nervozitu typu „Tak čo, už ste spokojný? Vidíte, hrá. Môžem vám to teraz už nablokovať?“.

Pripravte si vopred zopár obrázkov. Ich veľkosť nech je presne taká, aké rozlíšenie bude mať testovaný monitor. Napríklad 1024 × 768 pixelov. Musíte ich zobraziť tak, že budú na celú plochu obrazu, bez okrajov. Na to sa používa niektorý program na prezeranie obrázkov, napríklad IrfanView.

Obrázky chcete takéto:

  • Celkom čierny. Dôkladne, precízne poprezerajte celú plochu obrazu, či neuvidíte niekde celkom maličkú bielu, modrú, zelenú, alebo červenú bodku, alebo nebodaj bodky. Tak vyzerajú vadné pixely a budú tam navždy. Ak ich nájdete, skúška skončila, monitor nechcete.
  • Celkom biely. To isté – nikde nesmie byť čierna, alebo farebná bodka.
  • Jednofarebný. Najlepšie je zvoliť niekoľko farieb, alebo siahnuť po niektorom programe – teste monitorov. Každý normálny predajca počítačov také drobnosti má poruke. Na sivej a farebných plochách sa dobre ukážu nepravidelnosti v podsvietení obrazu.
  • Kvalitná fotografia, ktorú dobre poznáte. Overte si, či sú farby správne. Všímajte si, či podobné odtiene farieb nesplývajú do jedného.

Ak LCD splnil vaše očakávania, skúste si na ňom ešte trochu porolovať nejakú www stránku, alebo text vo Worde, nech vidíte, ako to vyzerá s rýchlosťou prekresľovania. Ak je monitor určený na sledovanie videa, je ideálne dať si prehrať kúsok nejakej akčnej scény.

Záver

Po všetkých stránkach považujem LCD za lepšie riešenie, ako CRT.

S týmto tvrdením určite nebude súhlasiť každý. Za cenu LCD sa dá zohnať aj naozaj veľmi kvalitný monitor CRT a tak rozhodnutie, ktorý druh zvoliť môže byť obtiažne. Zástancovia CRT monitorov tvrdia, že CRT má podstatne lepšie a bohatšie farby. Ak to s farbami myslíte smrteľne vážne, bude lepšie, ak riešenie tohto problémú zveríte niektorej firme, ktorá sa zaoberá profesionálnymi riešeniami pre grafické štúdiá. Na bežnú prácu doma, či v profesionálnom nasadení (malé grafické štúdiá, živnostníci) je podľa mňa LCD výhodnejšie. 

Prajem vám šťastnú ruku v lotérii LCD panelov, žiadne vadné pixelíky a ak na LCD prejdete – spokojnosť s touto voľbou.

Pridajte komentár: