Veľkosť obrazu a úspora priestoru

Tu sme pri prvom vážnom probléme LCD displejov. Cenovo veľmi prijateľné sú pätnásťpalcové. Tie síce majú veľkú plochu obrazu, ale v rozlíšení majú len 1024×760 pixelov, čo je na operatívnu prácu trochu málo. Na doma to stačí. Viac je však lepšie.

Veľké rozlíšenie displeja má zásadný vplyv na pracovný výkon. Ak máte monitor s malým obrazom, nemôžete si vedľa seba otvoriť dva, alebo tri okná programov a robiť s nimi. Treba sa medzi aplikáciami rôzne prepínať, čo brzdí. Optimálnym rozmerom je v súčasnosti (jeseň 2003) rozmer obrazu 1280 × 1024.

Na druhej strane veľký monitor nepotrebuje na zvýšenie výkonu každý – 15 palcové LCD mnohým úplne stačí, obzvlášť v kancelárskom nasadení a doma.

Niekedy môže byť efektívnejšie použiť dva malé monitory, ako jeden o niečo väčší. Veľa počítačov na dva monitory obraz poslať vie a v mnohých prípadoch to výrazne zefektívni prácu, ak v jednom monitore vidíte napríklad majler a v druhom píšete. Ale to už je trochu iná téma.

Uhlopriečka je reálna

Ak sa povie 15 palcový LCD monitor, dostanete skutočných 15 palcov. Nie že by boli pribalené k monitoru vo fľaši s formaldehydom, ale klasické CRT monitory nikdy nevyužívali plnú plochu obrazovky. V praxi má teda 15 palcový LCD monitor prakticky rovnako veľký obraz, ako 17 palcový CRT.

Vľavo bežný 17 palcový starší CRT monitor, vpravo bežný 15 palcový LCD panel. LCD má dokonca väčšiu plochu obrazu. Obrázok nie je manipulovaný, kvôli pomerom veľkosti vidno aj kúsok klávesnice.

Priestor na stole.

Jeden z argumentov v prospech LCD. Na stole prakticky nezaberá miesto, môžete ho odložiť nabok ak niečo treba rozložiť, alebo môžete ukladať veci za monitor.

10 centimetrov za klávesnicou a punktum. Viac miesta netreba. Iba ak pod stolíkom na nohy.

V mnohých prípadoch môže byť práve úspora miesta rozhodujúcim faktorom, pre ktorý sa vám oplatí kúpiť LCD displej. Sú priestory, do ktorých sa veľký monitor vôbec nedá umiestniť, alebo by bolo treba kúpiť nový nábytok.

Pridajte komentár: