Spotreba, životnosť

LCD panel má v porovnaní s bežným monitorom zanedbateľnú spotrebu elektriny. Možno si poviete „no a čo“, ale ak na počítači robíte celé dni, začína sa tento rozdiel prejavovať aj na výške vašich účtov za elektrinu. Ak by sme do ceny za monitor zakalkulovali aj to, čo za svoj život zožerie – a mali by sme – potom sa veľmi rýchlo dostaneme do celkom novej situácie.

Ak si totiž zrátame a porovnáme celkové náklady na bežný a na LCD monitor na ploche niekoľkých rokov, môže sa ukázať, že LCD sa vám môže oplatiť nielen, ako úsopra spotreby očí. Za LCD zaplatíte viac pri nákupe a prevádzka bude lacná, naopak CRT monitor kúpite lacno, ale náklady na prevádzku sú vyššie.

Pri sústavne stúpajúcich cenách za elektrinu a klesajúcich cenách za monitory je voľba, myslím, čoraz jasnejšia.

Životnosť

Pri takýchto výpočtoch samozrejme človeka napadne aj to, ako dlho taký monitor vlastne vydrží. Bežný CRT monitor je po nejakých troch, štyroch rokoch väčšinou zastaralý a vidno to aj na obraze. (Už aj po dvoch, ak vám záleží na žiletkovej ostrosti a používate ho často.)

Starnutie CRT monitora sa prejaví spravidla neostrosťou obrazu a niekedy aj celkovým tmavnutím obrazu, alebo stratou vernej farebnosti.

Pri LCD displejoch sa uvádza podstatne dlhšia doba životnosti. Sú však dosť nové – až prax ukáže, čo je na tom pravdy, že vydržia okolo 10 rokov bežnej dennej prevádzky. Uvidíme.

Pridajte komentár: