Rýchlosť zobrazenia, ostrosť

Jednotlivé obrazové body, z ktorých sa obraz skladá majú v porovnaní s bežným monitorom pomalšie reakcie. Chvíľu trvá, než sa „zažnú“ a chvíľu trvá, kým zas „zhasnú“. Na veľmi rýchle zmeny obrazu preto LCD panely odpovedajú s viditeľným oneskorením. Vo väčšine situácií to vôbec nevadí. Všimnete si to len vtedy, keď chytíte okno a ťaháte ho inam. Obsah je počas presúvania jemne zneostrený.

Podobne, ak sledujete film, akčné scény, či panorámy sú trochu nekonkrétne. Ak bežný CRT monitor umožní počas veľmi pomalého rolovania stránky aj pokojne čítať (aspoň názvy) u lacného LCD s takouto taktikou nepochodíte. Žiaľ. Na druhej strane – kto by čítal a hýbal si pri tom celým oknom, však?

Súčasné LCD panely však už sú v zobrazení veľmi rýchle a tento efekt je naozaj zanedbateľný.

Pri práci s fotkami nás tento parameter nezaujíma, spomínam ho len preto, aby ste si nemysleli, že vám chcem LCD idealizovať. Musíte poznať aj chyby.

Lacný LCD sa teda príliš nehodí napríklad na hranie hier s veľmi rýchlymi pohybmi celej scény, pretože sa nestihnú dokonale vykresliť. Rovnako pri akčných scénach filmov zobrazených na lacnom LCD monitore budete asi tento problém možno veľmi jemne, ale cítiť.

Na druhej strane mnoho ľudí vám povie, že LCD majú, dokonca nielen lacný, ale aj starší (kedy ešte vypuklejšie chyby v zobrazení) hry na ňom hrajú, video kukajú a problém nemajú. Ak niekde títo ľudia vytvoria rad, pôjdem sa doň postaviť, pretože to tvrdím aj ja. Tak zhruba pri jednom úkone za týždeň si uvedomím, že LCD  panel naozaj je pomalší, ako by mal byť. No a čo? Ušetril mi už veľa očí :-)

Ostrosť

Prvé, čo vás pri pohľade na LCD displej doslova ohromí je ostrosť obrazu ostrá, ako žiletka.

Stačí pár hodín práce aj na tom najlacnejšom LCD paneli, aby ste navždy znenávideli – akokoľvek dobrý – CRT monitor. Keď sa k nemu od LCD monitoru vrátite, vždy sa zľaknete či nie je poškodený.

Navyše LCD netrpia ani ostatnými neduhmi monitorov, ako sú neostré rohy obrazu, moaré, či dokonca zlé spojenie čiar.

Pravouhlosť

Obraz LCD monitoru je dokonale pravouhlý. Ani v náznaku netrpí rôznymi deformáciami obrazu typu súdkovitho skreslenia. Sú oblasti – napríklad kreslenie technických výkresov – kde je táto vlastnosť zobrazenia veľmi dôležitým plusom.

Tí, čo rysujete v AutoCADE o inom monitore už ani neuvažujte. LCD vám ušetrí čas a oči. So zárukou. Ak neveríte, spýtajte sa kolegov, ktorí už na LCD rysujú.

Pridajte komentár: