Porovnajme LCD a CRT

Pozrime sa, ako vyzerá veľmi zväčšený počítačový obraz – nápis systémovým písmom (napríklad menu programov, ikony)

Vľavo „zdroj“ – ako má písmo vyzerať podľa názoru grafickej karty. V strede je interpretácia tohto nápisu bežným CRT monitorom. Cítiť istú neostrosť, ktorá vyhladzuje hranaté hrany písma. Vpravo zobrazenie nápisu na LCD displeji. Ostrosť LCD je nekompromisná, ale pri veľmi detailnom pohľade objavíte, že niektoré časti písmen majú farebné okraje. Zväčšime si to ešte viac.

Písmeno malé „a“, veľmi zväčšené.

Pri detailnom pohľade vidno, o čo ide. Zatiaľ čo bežný CRT monitor používa raster, ktorý „spriemeruje“ farby, LCD displej na každý bod používa stále rovnakú trojicu farieb. Tým je dosiahnutá ona ostrosť.

Farebné okraje niektorých písmen vznikajú, ako optický klam. Svietiace farby červená – zelená – modrá sa pri pohľade z vhodnej vzdialenosti v oku spoja a vytvoria bielu. Oko je však schopné vnímať, že na písmene „a“ sprava je vždy čierna a vedľa nej hneď červená a zľava čierna a vedľa modrá.

Preto vzniká pocit, že naše A má zľava modrý a sprava červený okraj.

Na dobrom monitore s digitálnym vstupom tento jav prakticky neuvidíte.

Ak máte lacnejší monitor a vidíte to, je možné odstrániť tento efekt pomocou programu, ktorý veľmi jemne zneostrí písmo a tým zlepší jeho zobrazenie na LCD. Vo Windows XP už je táto služba zabudovaná.

Korekcia „rozmazania“ písma pre LCD displej však nespočíva len v zneostrení, ale hlavne vo farebnom maskovaní – po bokoch sprava a zľava pridáva práve tie farby, ktoré tam na LCD paneli opticky zdanlivo chýbajú.

Pridajte komentár: