Vlastnosti obrazu

Tu sa pozriem na parametre obrazu a že ich bude hojnosť to už asi tušíte.

Uhol pohľadu

Prvé, čo si všimnete je to, že na LCD monitor sa nemôžete dívať príliš zboku, alebo zhora. Má obmedzený uhol, z akého obraz vôbec vidieť. Aj keď výrobcovia uvádzajú bežne okolo 150 stupňov, skutočnosť býva oveľa užšia.

Práve pri tomto parametri sa prejaví to, koľko ste do monitoru investovali. Drahý monitor má obraz stabilný a v dosť širokom uhle pohľadu sa obraz vôbec nezmení. Ak na ňom retušujete, môžete sa na výsledky celkom spoľahnúť.

A naopak – ak pri nákupe ušetríte, zbadáte mierne zmeny v tmavosti obrazu pri každom pohybe – napríklad si sadnete „hlbšie“ do kresielka a celý obraz mierne potemnie. S takým monitorom je retuš riskantná – pretože nie je isté, či máte obrázok stmaviť, alebo si sadnúť hlbšie do kresielka.

Práve pre to, že obraz je z rôznych uhlov pohľadu vždy trochu iný sa lacnejšie LCD panely nehodia na práce s grafikou, kde hlavnú úlohu hrá farba a správne podanie svetla a tmy. Akonáhle totiž len trochu pohnete hlavou – už je obraz trochu iný. Trochu tmavší, alebo svetlejší, s trochu iným kontrastom. Pri písaní listov, či bežnej kancelárskej práci toto mierne menenie sa obrazu nevadí, ale pri spracovaní fotiek je to vážna prekážka a celkom diskvalifikuje lacné LCD monitory z oblastí, ako DTP, či príprava webovej grafiky.

Podsvietenie

Lacný LCD displej neposkytne dokonale plynulý obraz. Zároveň treba ale jedným dychom dodať, že nepravidelnosti sú pri bežnej práci celkom neviditeľné, alebo viditeľné len celkom zanedbateľné.

Testovacia jednofarebná plocha odhalí tieto fľaky ihneď. Akonáhle však jednofarebnú plochu vypnete, fľaky „zmiznú“, prakticky ich nevidieť. Tieto nepravidelnosti sú na každom monitore trochu iné.

Ak by ste ale fotku retušovali, takéto fľaky môžu vadiť. Predstavte si situáciu, v ktorej retušujete fotku, aby mala presnú tonalitu. Nevšimnete si, že stmavenie nie je na fotke, ale vnáša ho do zobrazenia monitor. Retušou ho pracne odstránite a tým vlastne fotku poškodíte…

Ak fľaky v obraze nechcete, vezmite si so sebou na nákup viac peňazí. Drahšie monitory majú obraz podsvietený perfektne a celkom plynulo.

Pridajte komentár: