Obrazová frekvencia, svietivosť a grafická karta

Áno, LCD monitory vôbec neblikajú.

Aj keď prekresľovacia frekvencia je bežne len 60 – 70 hertzov, obraz je striktne statický. Je to preto, že pri skladaní obrazu LCD displejov sa obrazové body nezhasínajú, ak netreba. Bod sa zmení len vtedy, ak ho naozaj treba zmeniť. Naopak klasické CRT monitory pracujú tak, že sa každý bod musí neprestajne obnovovať, ak keď sa vizuálne nemení.

Neblikavosť je ten skutočný balzam na oči, o ktorom stále básnim. Plus ostrosť.

Pri LCD displeji vydržíte pracovať podstatne dlhšie.

Niektorí ľudia však naopak uvádzajú, že práve z LCD monitoru ich viac bolia oči a hlava. Dovolím si tvrdiť, že v týchto prípadoch ide len o nesprávne nastavenie monitora – proste majú obraz pustený príliš „nahlas“, čiže „nasvetlo“.

Svietivosť

LCD monitory majú vysoký svetelný výkon, takže ich môžete pokojne používať aj v miestnosti do ktorej svieti slnko. Obraz uvidíte celkom jasne aj v situáciách, v ktorých by ste už na bežnom monitore nevideli nič.

Grafická karta

Extrémna ostrosť obrazu LCD monitorov odhalí všetky slabé miesta reťazca. Ak monitor kŕmite z lacnej grafickej karty, môže sa stať, že budete veľmi sklamaní a ona sľubovaná žiletková ostrosť LCD sa nedostaví.

Pre LCD monitory je vhodné mať primerane kvalitnú grafickú kartu.

Ideálna je však karta s takzvaným DVI výstupom. To je digitálny výstup. Ten je celkom najostrejší. Má ho dnes už väčšina grafických kariet.

Ak kupujete LCD monitor, odporúčam vám, kúpte taký, ktorý má DVI vstup. (Lacné ho nemávajú vždy.) Prepojenie monitoru a grafickej karty digitálne navýši celkovú investíciu o necelú tisícku za DVI kábel. Až potom však budete vidieť, ako vyzerá naozaj striktne ostrý obraz.

Obraz posielaný bežnou grafickou kartou a analógovo je totiž zaťažený o rôzne nedokonalosti a ak sa pozriete veľmi zblízka, pri písmenkách sa niekedy dajú dokonca nájsť aj jemné tiene. Čím lacnejšia karta (a kábel) tým horšie.

Použitie DVI káblu neostrosti a iné vady celkom odstráni.

Pridajte komentár: