Čo si treba všímať pred nákupom?

Aké parametre pri kúpe je vhodné myslieť a ako kupovať?

Dá sa natočiť?

Skúšajte, či sa dá veľmi ľahko natáčať do strán! Je to dôležitá maličkosť. LCD nemá dobrý obraz, ak naň hľadíte zboku, alebo zhora. Keď sa o výsledkoch svojej práce budete neskôr chcieť s niekým poradiť, často sa stane, že budete pritom stáť pri stole nad monitorom. Tak ale nič poriadne neuvidíte. Bolo by nepríjemné až v takej situácii zistiť, že váš drahý monitor sa nedá ani len nakrútiť potrebným smerom.

Dá sa otočiť?

Niektoré drahšie monitory umožňujú, aby obraz bol orientovaný „na výšku“. Ak takú možnosť monitor má, spravidla k nemu býva priložený aj softvér, ktorý obraz „natočí“ do správnej orientácie.

Otočenie obrazu na výšku sa hodí hlavne pri spracovaní textov, ale aj pri browsovaní poteší, ak uvidíte dlhšiu časť stránky a to bez rolovania textu.

Pri retuši fotiek to asi neoceníte, ale je dobré o tom vedieť. Ak pracujete s DTP a publikujete, môže byť veľmi výhodné zobraziť si celú stránku.

Dá sa zavesiť na stenu?

Plochosť monitoru priam zvádza k jeho zaveseniu na stenu – ako obraz. V niektorých situáciách sa to môže hodiť a ušetríte miesto na stole. Ak o takej možnosti uvažujete, zistite, či je možné monitor od podstavca odpojiť.

Kuknite mu na chrbátik

Doma vám to môže byť asi celkom jedno, ale ak je monitor určený do kancelárie, určite si pozrite, ako vyzerá zozadu – zo strany, z akej ho uvidia vaši zákazníci. Obzerajte ho však pripojený k počítaču. Nech vidíte, ako vyzerá s káblikmi.

Má digitálny vstup?

Možno dnes ešte v počítači nemáte grafickú kartu aj s DVI výstupom. Aj tak by som odporúčal, kúpte si LCD s DVI vstupom. Neskôr už budú mať DVI výstup všetky grafické karty, ba budú aj také, ktoré majú len DVI. Potom svoje rozhodnutie oceníte.

Mať DVI je lepšie, ako nemať. S DVI je obraz o chlp lepší, predovšetkým po stránke ostrosti. Tento rozdiel však nie je priepastný. Na domáce použitie je to pravdepodobne úplne zbytočná investícia.

Na prepojenie DVI musíte mať:

  1. DVI vstup na monitore
  2. DVI výstup na grafickej karte
  3. DVI kábel, ktorým sa to prepojí, väčšinou ale nie je súčasťou dodávky monitora ani grafickej karty. Stojí okolo 600 korún. (Leto 2003.)

Pridajte komentár: