Gamma
Vyjadruje sa číselne, napríklad v hodnote 2,2, alebo 1,8 a podobne.
Graficky sa znázorňuje pomocou krivky.
Gamma bez korekcií znamená, že obraz nebude nijak upravený. Gama bez korekcií sa označuje číslom 1 a rovnou čiarou grafu.
Ak treba obraz zosvetliť, určíte o koľko.
Krivka, ktorá zodpovedá svetlosti znamená o koľko sa kde zosvetľovalo. Vľavo dole sa krivka nemení – je to oblasť úplnej tmy – tá sa nastavením gamma nezmení. Rovnako sa nezmení ani najsvetlejšie miesto.
Zato v tmavých oblastiach je úprava značná.
Presne naopak je to v prípade, že treba obraz stmaviť.
Číslo, ktoré označuje gamma si nemusíte vždy všímať – mohlo by vás popliesť. Napríklad na paneli nastavenia grafickej karty je gamma nastavená na hodnotu 1. Znamená, že žiadnu korekciu ste nezapli.
V tomto dialógu je gamma nastavená na 1. Aj tak ostane.
Rovnako v niektorých prehliadačoch fotiek znamená gamma 1 nastavenie bez korekcí, bez zmien.
Gamma na monitore
Veľa monitorov má možnosť nastaviť hodnotu gamma.
Nahliadnite do návodu, či sa to týka aj vášho monitoru. Ak áno, odporúča sa nastaviť hodnota 2,2.
Tu sa už s číslom 1 väčšinou nestretnete.
Ak sa s tým budete hrať, možno vás bude zvádzať nastaviť nižšie číslo – napríklad 1,8. Pri ňom je obraz oveľa svetlejší a s jasnejšími tieňmi. Nie je treba to nastaviť na monitore – na to tu máme softvér.
Dôvodom prečo sa na monitore odporúča nastaviť práve gamma 2,2 je to, že pre svetlejšie zobrazenie už monitor musí obraz výraznejšie upraviť. To môže viesť ku stratám v kvalite.
Gamma v kalibračnom programe
V programe, ktorý sa stará o správu farieb budete mať okrem iného áj voľnu nastavenia gamma na monitore. Aj tu nastavte rovnaké číslo, ako je na monitore, teda 2,2.
Gamma v programe na prezeranie fotiek
V prehliadači fotiek býva často možnosť nastaviť hodnotu gamma.
V tomto prípade napríklad prehliadač fotiek predpokladá možnosť, že v počítači sa o správu farieb stará špeciálny nástroj. Vtedy gamma korekciu nezapnete. Ak by ste ju zapli, bude podobne, ako pri grafickej karte znamenať číslo 1 hodnotu „bez úpravy gamma“.
Uistite sa, že si neničíte obraz
Správne by mal byť obraz prenášaný s čo najmenším počtom úprav.
Ako odstrašujúci príklad by mohla poslúžiť situácia, kedy by niekto napríklad v programe na správu monitoru nastavil obraz svetlejší, potom by to v kalibračnom programe kompenzoval stmavením obrazu. Ale v prehliadači by mal nechtiac nastavené zosvetlenie a to by musel „zachrániť“ pomocou vyššieho gamma na monitore.
Kvalita takto masírovaného obrazu by bola mizerná. Zbytočne.
Lukinko 25. februára 2010
Pisete tu, ze: “
Dôvodom prečo sa na monitore odporúča nastaviť práve gamma 2,2 je to, že pre svetlejšie zobrazenie už monitor musí obraz výraznejšie upraviť. To môže viesť ku stratám v kvalite.“
Musim povedat, ze toto je znacne zjednodusene, az skreslene tvrdenie – pravda je taka, ze vsetky PC normy rataju s Gamma 2.2 – standardne profily sRGB ako aj Adobe RGB. Navyse sa 2.2 pouziva pri zobrazovani CMYK dat na monitore. Nehovoriac o tom, ze takmer vsetky bezne monitory su default vyrobene s Gamma 2.2. Gamma 1.8 je historicke dedicstvo s Macintoshu – ColorSync management na Macu ratal s gamma 1.8. Teda nie je mozne odporucat 2.2 ako „dobru“, ale ako jedinu spravnu hodnotu pre PC !!! Inak mozeme zabudnut na spravne exponovane fotky !!!
Jula 10. októbra 2013
Prave si nastavujem monitor, lebo sa mi zda, ze na mna moc ziari, takze vasu seriu calnkov o nastavovani velmi vitam. Zaujamlo ma, ze pre moj LCD monitor v sprave nastaveni od vyrobcu bola aj volba „FotkyBest“, ktorá nastavila hodnoty brightness, contrast, gama, pricom gama nastavena na hodnotu 0,6 pre tuto volbu… Ale dam si podla vasej rady 2,2 :)
Miro Veselý 10. októbra 2013
Jula tie články sú dosť staré, dnešné LCD panely ukazujú veľmi dobrý obraz už štandardne. Podľa sivej škály stačí určiť jas.