Vo svetle žiariviek bliká displej fotoaparátu

V diskusii sa objavila otázka, či nie je chybný fotoaparát, ak LCD bliká. Záujemca o kúpu si fotoaparát skúšal v predajni, ktorá bola osvetlená len žiarivkami. Keď videl, že obraz na LCD paneli divne poblikáva, považoval to za chybu. To je normálne – nemusí vám hneď napadnúť, že problém je len v nevhodnom osvetlení. Ale predavač by to vedieť mal…

Takže čo sa to stalo?

V elektrickej sieti je striedavý prúd 230 voltov a má frekvenciu striedania 50 hertzov. Teraz nás zaujíma práve frekvencia striedania – 50 hertzov.

Prúd je striedavý – to znamená, že chvíľu je v plusovej hodnote a chvíľu v mínusovej. Toto striedanie je pomerne rýchle – za sekundu sa stav zmení 100 krát.

Inými slovami to znamená, že v istej chvíli je prúd v pluse a je „silnejší“, potom „slabší“, potom je na nule. Následne sa zmení na mínusový a silnie. Keď dosiahne maximum, začne zas ubúdať…

Asi som to popísal dosť nešikovne, nie som elektrikár. Ak ma v diskusii opravíte lepším popisom, tento zruším.

Takže svetlo bliká. Bliká veľmi rýchlo a mnoho ľudí si to ani neuvedomuje, pretože oko má zotrvačnosť.

Intenzita blikania je podľa druhu svietidla rôzna.

Napríklad žiarovka svieti rozžeraveným drôtom a ten nestihne tak rýchlo strácať svoju svietivosť. Preto žiarovky blikajú len zanedbateľne.

Neónové svietidlá však blikajú výrazne a okom sa to dá vidieť. Toto blikanie pri fotografovaní môže nielen prekážať, ale až znemožniť fotografovanie!

Svetlo neónovej trubice má v čase stále inú farbu a intenzitu.

Očami to len tušíme, pretože oko má dosť veľkú zotrvačnosť. Ale fotoaparát používa expozičné časy, ktoré sú často kratšie, než jeden pulz elektriny.

A potom príde do hry náhoda.

Chceme napríklad odfotografovať váhu s potravou pre škrečkov.

Zdanlivo nie je nič jednoduchšie, ako kúpiť si neónovú trubicu a položiť ju na svetelný tunel…

Všetko by bolo v poriadku, keby svetlo neónky neblikalo. Potom, čo nafotografujete sériu záberov rovnakým časom a clonou, dopracujete sa k sérii fotografií, z ktorých každá je celkom iná.

Líši sa farebnosť, aj tmavosť.

Náhoda určí, v ktorom okamihu stlačíte spúšť. Ak v plnom svetle neónky, obraz bude pomerne dobrý, možno trochu domodra. Ak v čase, keď už svetlo zhasína, obraz dostane teplejší nádych, v stave takmer zhasnutej lampy je obraz tmavý a dožlta.

Pri fotografovaní nemáte šancu zaistiť, aby obrázok nebol len dielom náhody.

Expozícia určí intenzitu javu

Tí, čo občas fotografujete vo svetle neónových lámp, možno budete chcieť namietnuť, že predsa fotenie pri neónkach je často bezproblémové a žiadne ťažkosti ste nezaznamenali. (Nakoniec, aj v recenziách používam fotky z podchodu alebo z električky´, a tam je tiež svetlo rovnako blikajúcich žiariviek.)

Ak je svetla relatívne málo, aj expozičný čas sa predlžuje.

Keď sa expozičný čas dostane na úroveň dvadsatiny sekundy, blikanie neóniek prestáva byť problémom. Počas snímania jedného obrázku prebehne celé bliknutie, pri dlhších expozičných časoch aj niekoľko cyklov bliknutí. Tu už sú rozdiely zanedbateľné.

A naopak – ak skrátite expozičný čas na osemdesiatinu sekundy, problém začnete trocha vidieť. Stotina sekundy už začína produkovať nepoužiteľné výsledky.

Táto videoukážka má 10 sekúnd a štvrť mega. Je to zazipované video typu MPEG, ktoré sa dá prehrať na každom počítači.

Zazipoval som to preto, aby sa ukážka stiahla zo serveru na váš počítač. Keby ste si ju mnohí (opakovane) prehrávali zo serveru, veľmi by ho to zaťažilo.

Na videozázname uvidíte jav blikania nepriamo – ako interferenciu frekvencie blikania žiarivky a frekvencie snímania videozáznamu. Pri snímaní scény s hodinami je expozičný čas dlhší a blikanie nie je tak výrazné. Po priblížení fotoaparátu k svetelnému zdroju sa expozičný čas skráti a preto je blikanie masívne.

Videozáber je rovnaký ako to, čo by ste v danej chvíli videli na LCD – to je ono poblikávanie obrazu z úvodnej otázky.

A čo profesionálne žiarivkové svetlá?

Profesionálne svetelné telesá pre fotografiu sú navrhnuté tak, že ich frekvencia blikania je zrýchlená na dvojnásobok. Preto tento jav ani pri použití kratších časov nebude badateľný.

Záver

Neónové osvetlenie sa na fotografovanie nehodí, ak nepoužívate dlhé expozičné časy.

S tým sa nedá nič robiť, je to vec, ktorá bude platiť stále. Nie je to teda signálom, že nejaký konkrétny fotoaparát je mizerný – je to fyzikálny jav, ktorý by platil aj v prípade, že by ste fotografovali na film, alebo filmovali videokamerou…

Neskúšajte preto fotoaparáty v predajni za svetla neóniek – môžete zbytočne dospieť k záveru, že prístroj je poškodený.

Navyše niektoré fotoaparáty snímajú vo svetle neónových lámp farebne deformované fotky. To už je však téma na iný článok…

Pozrite si aj tieto články: