Nepravidelné svetlé fľaky pri fotení bleskom

Skúsený fotograf sa nad takýmto článkom len pousmeje – všetko je jasné. Ale nie každý je skúsený.

Nedávno mi ale prišla e-mailom fotka kancelárie a nešťastný pisateľ nevedel čo s tým – pripisoval chybu novému fotoaparátu a zvažoval reklamáciu.

Keďže som nedostal súhlas publikovať jeho fotky, simulujem tú chybu na sebe.

Keďže tu je fľakov viac, ľahko si domyslíte, ako vznikli. Keby však bol fľak len jeden, identifikácia problému by mohla začínajúceho fotografa zmiasť – čo ak naozaj je chybný prístroj?

V skutočnosti sú tie fľaky len normálne odlesky. Aj na tvári mám škvrnu – v popredí bolo na stole položené CD.

Pri fotografovaní bleskom je preto vhodné kontrolovať, ži sa v zábere nenachádza nejaký odrazivý povrch – zrkadlá, plastové obaly na spisy, plastové výrobky, CD, DVD disky a podobné objekty.

Bodové svetlo blesku sa na nich odrazí a môže dopadnúť na steny, či inde.

Záludnosť je len v tom, že okom sa moment expozície pozorovať nedá a človek si pri fotografovaní často neuvedomí, koľko parametrov by mal kontrolovať.

Ak teda na záberoch máte čudné fľaky, chybný nemusí byť fotoaparát. Možno to spískal ten krásny nový sklenený stolík…

Komentáre k článku: Nepravidelné svetlé fľaky pri fotení bleskom

 1. shinobi (ICQ 328139226) 6. decembra 2004

  Heh, tento problem poznam. Najme na oslavach je to dost problem, vsade pohare, flase, odrazov kolko si clovek zmysli. Minule som mal smolu na strykovej oslave, cely strop bolo same svietidlo lesteny hlinik + sklo, aj bez blesku boli svetle pruhy, blyskanie odrazom od stropu by asi dopadlo katastrofalne. Niektori architekti su sebci.

 2. opry 30. decembra 2004

  Rozmýšľal som, či by proti tomu nepomohol polarizačný filter.Pri akcii, akú popisuješ, by sa ho možno oplatilo mať nasadený aj stále…

 3. anonymous 30. decembra 2004

  neni lepsi nazyvat ty „fleky“ spravnejsim nazvem kaustiky?

 4. Miro Veselý 30. decembra 2004

  opry: Nuž obávam sa, že by to asi nepomohlo a navyže by polarizák zhltol cenné zvyšky svetla. Blesk by to možno prerazil, ale veľa foťákov by už v takej tme nezaostrilo.

  anonymous: Možno správnejším, ale určite známym len niekoľkým špecialistom. Server je pre neprofesionálov a radšej napíšem že sú to odlesky, ako trápiť niekoľkými odstavcami vysvetlenie, čo znamená nejaké málo frekventované slovo.

Pridajte komentár: