Neostré fotografie

Kto sa fotografovaniu nevenuje, neskúma charakter neostrosti.

Povie si, že fotografia je proste neostrá a foťák teda treba vyhodiť. Alebo reklamovať.

Lepší pohľad na obrázok však rýchlo prezradí, že neostrosť je špecifická – v jednom smere. Je to pohybová neostrosť. Viac informácií o tomto probléme nájdete v článku Táto fotka je neostrá. Prečo?

Prevencia

Fotografujte v čo najlepšie osvetlenom prostredí. V tmavopm prostredí používajte blesk, alebo statív.

Komentáre k článku: Neostré fotografie

 1. Hacker 30. novembra 2004

  1. Preklep: „tmavopm“

  2. Viem, ze teraz pises kratke clanky (ano, tykaj mi prosim aj ty), ale 12 viet vratane nadpisu a podpisu je myslim rekord (nekritizujem, chapem financnu situaciu, otazky laikov a tesim sa zasa na dlhsie clanky).

  3. S tou neostrou fotografiou je to vecny (s makcenom na „c“) problem. Hlavne ked si laik nevsimne automatikou nastavenu dlzku expozicie alebo je nepriklada ziadny vyznam. Ked si chce zakaznik kupit fotoparat, skusa ho v obchode na automatike a povie, ze „ten fotoaparat nejak zle zaostruje“, tak to da trochu namahy presvedcit ho, ze to je kvoli tomu, ze mal zakazany blesk. A potom vysvetlit nedostatok svetla -> dlhy cas expozicie -> trasenie ruk -> potrebu blesku alebo vysokeho ISO a pri ISO spomenut sum, pripadne sa este posnazit vysvetlit, preco ten sum vznika. Nabuduce asi poviem iba o potrebe blesku. :-)

  Roman

 2. inty/gregi.net 30. novembra 2004

  myslim, ze sony a niektore dalsie fotaky to maju pekne vymyslene: ked je expozicia kratsia ako 1/30sec (vseob.hodnota) tak sa na displayi zobrazi symbol moznosti roztrasenia (ruka v pohybe). je to celkom efektivna drobnostka.

 3. pobeha 30. novembra 2004

  normalne som sa na tej vete zasmial ze fotoaparat treba vyhodit ak robi neostre fotky :-)

 4. p.w. 3. decembra 2004

  pre: inty/gregi.net

  mám obavy, že „je expozícia dlhšia ako 1/30 sec …“
  u zlomkov je to jednoducho naopak.
  8-)

Pridajte komentár: