Červené oči
Tento efekt sa netýka digitálnej fotografie, je to optický jav, kedy do oka vnikne svetlo z blesku a odrazí sa od sietnice. Keďže bleskom sa zvykne fotiť v tme, zrenice sú rozšírené a nestihnú sa zúžiť.
Prítmie, mierne pritiahnutý teleobjektív a z každého sa spoľahlivo a okamžite stane Majka z Gurunu. S týmto javom sa bojuje ťažko.
Retušou sa dá významne zmierniť. Vyžaduje to však otvoriť fotku v editore a "niečo s ňou spraviť". Obrázok, ako vidíte na ukážke sa retušuje ľahko. Retušovací program odstráni červenú farbu z oblasti oka a je to. Mnoho iných obrázkov však automaticky nevyretušujete. Ideálne to uvidíte na fotkách zvierat.
Tento pes má červené oči tak jasné, že akoby svietia. To už nevyretušujete automaticky ani v Photoshope. To už chce ruku a oči pekne namaľovať celkom nanovo. Vcelku veľa práce a výsledok bude vždy trocha umelý. (Mimochodom pes i iné zvieratá majú farbu očí odlišnú ako človek. Záleží to na farbe sietnice.)
Cica. Aj tu sú oči svetlé, odstránenie farby by nestačilo.
Čo s tým?
Ak by ste to dokázali ignorovať, bolo by to asi najlepšie. Je to jav, ktorý má svoje príčiny a retuš zožerie veľa času. Ak však trváte na tom, že vaše fotky musia byť bez červených očí, máte len dve možnosti:
Prevencia
Kúpte si fotoaparát, ktorý má možnosť pripojiť externý blesk. Kúpte si aj samostatný blesk a žiadne červené oči už na svojich fotkách nenájdete. Priplatíte si za tento špás pekných pár tisíc…
Druhou možnosťou je fotiť v tak silnom osvetlení, aby sa blesk nezapálil. Alebo ak áno, aby ľudia mali stiahnuté zreničky. Tento jav mnoho fotoaparátov chce napodobniť umelo. Mávajú zariadenie na zníženie efektu červených očí. Blesk pred skutočnou fotkou najskôr blysne v nádeji, že zrenice postihnutých sa následkom toho zúžia a tým sa jav vylúči, alebo zoslabí. V praxi to pomáha len čiastočne… Jediné, čo bleskom nastaveným na „režim odstránenia červených očí“ dosiahnete spoľahlivo je
- Poriadne oneskorená expozícia. Foťák blysne raz na "oslepenie" a asi o sekundu na to to „cvakne“ naozaj. No občania sa už v tom čase rozchádzajú.
- Zatvorené oči. Mnoho bleskov blysne tak nepríjemne, že ľudia i zvieratá okamžite zatvoria oči. Tak sa síce potlačí jav červených očí, ale na všetkých fotkách s bleskom ľudia "spia".
- Zúrivosť. Mnohým ľuďom opakované blikanie do očí vadí. Po dvoch – troch fotkách vás vyženú.
Preto sa vraziam k začiatku: zmierte sa s tým, že na niektorých fotkách tento jav bude. Foťte priamo, nech fotoaparát nebliká zbytočne, jav červených očí to potlačí len málo.
Liečba
Retuš. Buď ručne, alebo poloautomaticky (vaša asistencia je nevyhnutná) pomocou takmer ktoréhokoľvek programu. V sekcii retuš nájdete ukážky, ako sa robí retuš červených očí v praxi.
Vitko 20. apríla 2005
S bodom „Prevencia“ nesúhlasím.
Na vzdialenosť 10-15 m som s externým bleskom nafotil oči ako červené gule a dokonca aj v situáciách, keď sa fotografované osoby nepozerali priamo na mňa.
stela 25. septembra 2008
je to fejn vedieť že máme
Vlado 6. augusta 2009
pri foteni osob vecer sa mi rezim s predbleskom osvedcil a nepozoroval som nejake vacsie mnozstvo fotiek so zavretymi ocami