Pixely sú menšie, ako rozlíšenie snímača

Ukážkové fotografie, ktoré sa dali z internetu stiahnuť však vizuálne vôbec nezodpovedali kvalite obrazu dosiahnuteľnej pri rozlíšení 300 DPI.

Je to preto, že rozmer obrázku, ktorý sa v aparáte vytvorí je vždy o niečo väčší, než by zodpovedalo dokonalej kvalite.

O čo ide?

Obraz zložený zo siete pixlov by mohol niesť podstatne viac informácií, než tomu je v súčasných digitálnych aparátoch. Keby sa fotografovalo napríklad na čip s desiatimi megapixelmi a následne by sa obrázok zmenšil na veľkosť 1,3 megapixelu, taká maličká fotografia by bola ohromujúco kvalitná.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka  Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Na ukážku som nafotil plošný spoj.

 • Vľavo som si stal na stoličku a odfotil plošný spoj tak, aby zaberal len malé percento plochy obrazu. Je to tá zelená bodka v strede.
 • Vpravo je zmenšená fotografia na výšku – je využitý plný rozmer trojmegapixelového fotoaparátu a na ňom rovnaký pložný spoj.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

 • Vľavo je jedna ku jednej výrez z ľavej fotografie. Snímač má hranicu rozlíšenia, pod ktoré sa nedokáže dostať, hoc v siete týchto pixelov by informácie mohli byť prenesené.
 • Vpravo je naopak masívne zmenšený obrázok, na ktorom bola využitá celá plocha. Je zmenšený na rovnakú veľkosť, ako neupravený obrázok z digitálneho fotoaparátu vľavo.

Na zobrazenie obidvoch záberov je využitý rovnaký počet pixelov.

Zväčšíme si to ešte viac.

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

Zväčšený pohľad na výsledok fotoaparátu. Vidíte, že žiadna hrana nie je ostrá.

A v tom je problém digitálnych aparátov a kvality ich obrazu. Keby totiž digitálny aparát bol dokonalý (a v budúcnosti určite bude), detaily by po zväčšení mohli vyzerať takto:

Digitálna fotografia - ilustračná fotka

…ba ešte lepšie.

To bude asi aj smer, ktorým sa neskôr budú digitálne fotoaparáty uberať. Od určitého počtu megapixlov sú už obrázky dátovo nezmyselne veľké. Zato však dvojmegapixelový obrázok získaný z trebárs 8 megapixlového čipu je síce relatívne malý, ale za to nádherný.

Dôvodom tohto javu je fakt, že snímač pracuje, ako sieť farebných bodov. Každá z farieb obrazu (červená, modrá, zelená) má na snímači len štvrtinové zastúpenie plochy (zelená je dvojmo) a teda len štvrtinové obrazové rozlíšenie. Fotoaparát sa do plného rozlíšenia snaží dopátrať pomocou rôznych výpočtov a interpolácie. Viac v článku "Ako pracuje snímač digitálneho fotoaparátu".

Trojmegapixelový fotoaparát teda obraz skladá zo štyroch jednomegapixelových záberov. Ich zložením sa nakoniec získa obraz o niečo jemnejší, než by bol jednomegapixelový, ale nemá dokonale ostré aj tie najjemnejšíie detaily.

Záver

Súčasné digitálne fotoaparáty neprodukujú tak kvalitné obrázky, aké by sa z daného pixelového rozlíšenia dali teoreticky dosiahnuť. Rozlíšenie digitálnych aparátov je nižšie, než by zodpovedalo pixelovému prepočtu.

Predpokladám, že v budúcnosti bude síce rásť počet pixelov snímačov, ale výsledné fotografie, ktoré sa budú vo fotoaparátoch ukladať nebudú tak veľké.

Komentáre k článku: Pixely sú menšie, ako rozlíšenie snímača

 1. sleeper 4. februára 2005

  A coze? No clanky nie su tak aj stare su dobre? :)

 2. Miro Veselý 4. februára 2005

  sleeper: Čo to? :-)

 3. sleeper 4. februára 2005

  Miro Veselý: zvyknete uviest ze ste vytiahli z archivu nejaky clanok resp ze ste ho doplnili. tu som si to nejak nevsimol. a ako kukam tak ja tam napisany datum 3.2.2005 ;)

 4. Miro Veselý 4. februára 2005

  No asi som zabudol :-)

 5. Tomáš Lajbl 8. februára 2005

  Možná by stálo za to dodat, že prvním krokem k tomu, aby procesor ve foťáku nemusel interpolovat, je snímač Foveon X3, který má pro každý bod k dispozici všechny barvy. Až firma Sigma odstraní jeho „dětské“ nemoci (malá citlivost a rozlišení – v současnosti tuším 3 Mpx), bude to bomba a velký pokrok v kvalitě snímků.

 6. Roman 8. februára 2005

  Tomáš Lajbl:
  „malá citlivost a rozlišení – v současnosti tuším 3 Mpx)“
  Vies, ono to rozlisenie je trosku vacsie, kedze jeden pixel je u nich naozaj jeden pixel…
  http://www.dpreview.com/reviews/sigmasd9/page23.asp

  Roman

Pridajte komentár: