Zaostrovanie a fotenie naslepo

Ako ostriť v tej rýchlosti?

 Keďže pes stále behá, ostrosti to neprospieva – ťažko sa ostrí na nepretržite sa pohybujúci objekt.

Môžete zaostriť na určitú konkrétnu vzdialenosť, napríklad na trávnik. V tejto vzdialenosti už potom len stačí počkať, kým tadiaľ prefrngne šteňa…

A nemyslite si, že budete úspešní na prvý pokus.

Pri práci s automatickým fotoaparátom pozor: ak zaostrujete na miesto, kam pes ešte len príde, zaostrenie prebieha napríklad na trávniku, ktorý je pomerne tmavý. Budúci obrázok by mohol byť preexponovaný. V takom prípade si môžete v požadovanej vzdialenosti umiestniť nejaký svetlý predmet: bundu alebo igelitku. Na ňu zamierte a zaostrite. Potom už nespúšťajte prst zo spúšte a oči z psa. Máte nameranú vzdialenosť, stačí počkať, keď v nej bude aj šteňa.

Pozerajte očami, nie cez LCD

LCD na digitálnom fotoaparáte má omeškanie zobrazenia asi desatinu sekundy. Preto je lepšie, ak budete vo fotoaparáte kompozíciu nastavovať len veľmi zhruba a radšej na psa pozerajte očami.

Čoskoro sa naučíte mieriť fotoaparátom aj naslepo a dosiahnete naozaj pekné obrázky.

Foťte naslepo

Nič vám nebráni fotografovať úplne naslepo. Vyzerá to síce na prvý pohľad brutálne, ale po určitej praxi sa naučíte mieriť svojím fotoaparátom veľmi presne.

Pri fotení naslepo vám odporúčam po každom jednom obrázku okamžite a rýchlo pozrieť sa na práve odfotenú fotku. Hneď vidíte, či ste zamerali tak, ako ste chceli. Ak nie, znova. Práve takýmto spôsobom sa naučíte fotiť naslepo aj veľmi presne.

Ak dokážete fotiť naslepo, výrazne sa vám rozšíria možnosti, ako môžete fotiť.

Fotenie naslepo. Časom odhadnete ako držať fotoaparát.

Získate tak bezprostredné obrázky.

Pri kontrole LCD sa komponuje pohodlnejšie, ale v rýchlosti pohybov, akú vám predvedie šteňa, rýchlo zistíte, že starostlivé komponovanie obrazu je často celkom márne – pes vám zo záberu aj tak utečie. A tak výsledkom je rovnako kvalitná (či nekvalitná) kompozícia, ako keby ste fotili úplne naslepo.

Na fotkách často autorsky podpíše viac náhoda, než vaša starostlivá kompozícia.

Počas merania expozície sa pes na mňa pozeral, ale kým to celé cvaklo, začal robiť niečo iné. Načo sa teda trápiť s pozeraním na LCD? :-) Radšej natiahnite ruku a skúste to naslepo…

…niekedy sa to podarí.

Pridajte komentár: