Ako získať perfektnú fotku tabletu alebo mobilu
Dnes vás naučím klamať obrazom tak, že vám uveria všetci. (Okrem kolegov od fachu.) Všade v reklamách ich vidíte. Tablety, alebo mobily. Sú zapnuté, perfektné a ligotavé. Už ste si to skúsili niekedy odfotografovať? Ak áno, výsledok bol nepoužiteľný. V tomto článku si ukážeme, ako sa to robí. Skúste si to a vaše výsledky budú prvotriedne.
Pre koho je tento článok určený? Pre každého, kto potrebuje produktovú propagačnú alebo ilustračnú fotografiu zapnutého tabletu alebo mobilu.
- Ak máte e-shop a na ňom chcete prezentovať tablet
- Alebo predávate mobilnú aplikáciu a chcete snímky aplikácie s celým mobilom
- Alebo chcete pre klienta vyrobiť vizualizáciu toho, ako návrh webdizajnu bude vyzerať na tablete
Mobilný telefón či tablet má niekoľko problémov, ktoré bránia tomu, aby ste obraz z neho mohli odfotografovať.
- Aj v dokonalých podmienkach (tma, statív…) bude fotografia z obrazovky zaťažená mnohými chybami reprodukcie. (Príliš vysoký kontrast, neostrosť, interferencie (moaré) a iné radovánky.) Nikdy sa ani vzdialene nepriblíži snímke obrazovky získanej priamo zo zariadenia. Snímka obrazovky sa teda získava priamo v zariadení, volá sa to aj screenshot. Často sa vytvorí ak stlačíte vypínač a niektoré tlačítko.
- Farebná teplota svetla mobilu či tabletu je odlišná od svetla v miestnosti. Obraz preto vždy bude do modra, do žlta, či v inom farebnom nádychu.
- Lesklý povrch sa leskne. To je veta, čo? Pri fotení je to presný popis problému. Na fotografii sa vám nehodí mať v odlesku nejaké objekty, pretože sú rušivé. Polarizačný filter vám nepomôže, pretože v mnohých uhloch by stmavil aj samotný obraz displeja.
Sme teda v pasci. Mobil či tablet síce fotiť môžete do sýtosti, ale bude to márne.
Takto dopadne bežná fotografia tabletu, ktorý držím v ruke. Odlesky sa zratúvajú s obrázkom a aj keby ste takúto fotku retušovali, vždy to bude vyzerať zle. Koho zaujíma pozerať sa v odlesku na môj strop a hlavu?
Ak chcete kvalitné fotky, musíte retušovať a nebudú to ani fotky
Na fotografiu (často skôr kresbu) zariadenia najskôr musíte umelo naniesť snímok obrazovky a pridáte umelý lesk. Tak sa to robí. Ináč to nedosiahnete. Dokumentárnou fotografiou zaťažený fotograf teraz asi zúri. Všetko v ňom kričí "to je lož ak sa retušuje a kreslí namiesto poctivej fotografie". Áno. Je to lož. A nie je to ani fotografia. Ale ľutujem. Sú veci, ktoré sa nedajú nafotiť. Presnejšie povedané – ak ich namiesto fotenia nakreslíte umelo, budú vyzerať presne ako fotka a budú vyzerať lepšie, ako fotka. A to nás zaujíma.
Dnes vás naučím klamať obrazom tak, že vám uveria všetci. Okrem kolegov od fachu.
Spodná vrstva: tablet alebo mobil – radšej kresba
Tablet je spravidla vcelku obchytaná záležitosť a mobil zas ošúchaná. Navyše všadeprítomný prach bude znepríjemňovať život aj pri fotografovaní celkom nového modelu.
Oveľa lepšie bude vyzerať, ak si tablet nakreslíte (!) v niektorom vektorovom formáte, alebo stiahnete profesionálny obrázok produktu od výrobcu. Ani tam nie je isté, či "fotografia" nie je grafika vyrobená vo vektorovom programe. V lepšom prípade 3D vizualizácia.
Prednostne hľadajte také obrázky, ktoré ešte neobsahujú lesk, alebo sa lesk dá odstrániť. Ak to skúsite s vektorovými formátmi (odporúčam) skúste tu, alebo tu – to sú vektorové obrázky iPadu s ktorými som pracoval aj v tomto článku. Po webe je kopa hotových obrázkov. Aj začiatočník si taký objekt vie nakresliť, ak by ste potrebovali prístroj, ktorý už nie je hotový zadarmo.
Tip: ak nemáte vektorový program, tieto obrázky často vie otvoriť aj Photoshop, ale v ňom neviete takú kresbu upravovať. Pre prácu s vektormi však existuje veľa free programov ako Inkscape, Scribus a podobné.
Ukážka. Tak si tipnite, či je to štúdiová fotogafia, alebo vektorový obrázok zadarmo? Samozrejme, je to kresba.
Neraz sa na webe stretnete aj s takouto fušerinou:
Prevzatý obrázok tabletu (nie fotografia) a naň vložený iný screenshot. Šípky ukazujú, že súdruhovia si neuvedomili, že na screenshote nepokračuje tieň. Druhá hrubá chyba je, že lesk je prerušený na objektíve fotoaparátu, ale na iPade 2 je aj fotoaparát prekrytý sklom, takže lesk ide aj ponad objektív.
Takže my sa to naučíme robiť poriadne. Či?
V prvom kroku na model iPadu vložíme obrázok.
Napríklad fotografiu, ale môže to byť aj screenshot obrazovky tabletu, alebo telefónu.
Vloženie je jednoduché a v mnohých prípadoch ste práve v tej chvíli vlastne hotoví. Toto môže byť finálny záber tabletu bez zaťaženia akýmikoľvek odleskami.
Aby sme ale zvýraznili, že na povrchu je sklo, grafici najčastejšie používajú preľnutie bielou farbou.
Zvoľte nástroj na plynulý prechod a vyberte jeho vlastnosti.
Z popredia (biela) do priehľadnej. Vytvorte na obrázku novú vrstvu. Nad touto vrstvou potom vytvorte biely prechod.
Napríklad takto.
V nástroji laso označte oblasť, ktorá nemá byť lesklá. Môže to byť rovné, ako na tomto obrázku. Môžete však použiť aj kruhovú líniu, alebo krivku, či elipsu.
Po zmazaní označenej oblasti ešte ošetríme oblasti, na ktoré ukazujú šípky. Okraje tabletu totiž sú kovové a nelesknú sa. Preto ich označte ručne a tiež zmažte. Keďže objektív fotoaparátu na tablete je za sklom, lesk musíte ponechať aj nad ním.
Teraz máte izolovaný odlesk, ktorý je všade tam, kde na tablete je v skutočnosti sklo.
V nastaveniach vrstvy ešte môžete regulovať, ako intenzívne sa bude vrstva s odleskom prejavovať v obraze.
Výsledok môže vyzerať napríklad takto.
Príklad vylepšenia bežnej fotografie – bez izolácie
Doteraz sme uvažovali o tom, že výsledkom bude fotografia produktu bez pozadia. Napríklad pre e-shop. Čo však v prípade, že chcete odfotografovať mobilný telefón, alebo tablet v priestore? Napríklad ako niekto drží mobil.
Priama fotografia neprichádza do úvahy. Výsledok by bol podobne zúfalý, ako vidíte na tomto obrázku. Do živej fotografie sa však nedá celkom jednoducho vložiť celá kresba mobilu vo vektorovom formáte. Aspoň na prvý pohľad by sa zdalo. To však práve je omyl. Vy totiž môžete vložiť len tú časť kresby, ktorá je problematická na fotke. Prekryť kresbou problémové miesta, ale ponechať všetko, čo je "zdravé".
Vďaka tomu, že pracujeme s vektormi, vieme veľmi jednoducho z obrázku odstrániť všetky časti telefónu, ktoré na fotografii máme odfotené dobre. Teda odsekneme kovové časti obruby.
Pôvodný vektorový obrázok.
Toto je izolovaný vektorový obrázok mobilu už s odstránenou kovovou časťou. Skopírujte si to a vložte ako vrstvu do fotografie.
Pomocou voľnej transformácie potom ponaťahujte vektorový obrázok tak, aby presne prekryl sklenenú časť mobilného telefónu. Okolité kovové časti teda zostanú skutočné, ktoré boli na fotografii. Tým, že sú kovové, odrážajú sa v nich farby a tvary skutočného okolia. Sklenná časť mobilu je teda falošná, ale na prvý pohľad by si to nikto nevšimol. Pritom retušérsky je to práca ne pár málo minút.
Následne rovnakým postupom na mobil "nasadíme" screenshot obrazovky.
Následne môžete pridať odlesk. Už viete ako. Nezabudnite vyrezať otvor pre slúchadlo – ten sa neleskne. Dobré je pomocou nástroja guma kruhového tvaru vyrezať aj tiene, kde boli pôvodne prsty.
Pri pohľade na takúto fotografiu potom už len fotograf vie, že je umelá. Vie to však len preto, že je jasné, že v tejto kvalite sa to nedá reálne nafotografovať.
Dnešný tip môžete využiť aj na akékoľvek iné fotografie, kde potrebujete mať pekný záber, v ktorom sa nachádza monitor, televízor a iné podobné fotograficky naozaj tvrdé oriešky.