Preexpozícia motívu

Veľmi typickým problémom býva preexpozícia vo vysoko kontrastnom osvetlení. Výsledky veľmi záležia na tom, aký máte fotoaparát. Niektoré fotoaparáty majú tendenciu záber podexponovať, iné vypočítajú expozíciu presne.

Toto je klasická ukážka, kedy fotoaparát absolútne nezvládol situáciu. Vysoko kontrastná scéna. Veľká časť scény je v tieni, bočné jesenné slnko prudko ožiaruhe hornú časť záberu. Automatika fotoaparátu vytvorila z tohoto osvetlenia priemer a výsledkom je nepoužiteľná snímka.

Podobné výsledky vychádzajú aj v prípade, že fotograf (niekedy len nechtiac) prepne na bodové meranie expozície. Fotoaparát vtedy odhaduje expozíciu zo strednej časti záberu. Ak je v strednej časti niečo tmavšie, obrázok je nepoužiteľne svetlý. A naopak.

Pri snímaní takýchto motívov je výhodné zmerať expozíciu s namierením fotoaparátu na svetlú časť záberu. Potom už držte prst na spúšti a presuňte fotoaparát tak, aby ste dostali kompozíciu, akú ste chceli. Fotoaparát si zapamätá namerané hodnoty a sníma správne aj problematickú scénu.

Komentáre k článku: Preexpozícia motívu

  1. Milan 5. marca 2009

    V o fotaku mam tri druhy merania svetla SPOT MULTI AVERAGE ktore je podla vas najlepsie mat nastavene pre fotenie takejto sceny….

  2. mat 20. apríla 2009

    Mam tu istu otazku, spot, multi, average- co z toho je naj? myslim si spravne ze multi?

  3. Miro Veselý 20. apríla 2009

    mat to sa líši podľa foťáku, najlepšie skúsiť všetky a vybrať. ja tiež idem väčšinou na multi

Pridajte komentár: