Supermakro fotografia

Aj trocha lepšie kompaktné fotoaparáty majú režim supermakro. Vyznačuje sa tým, že môžete fotiť zhruba od jedného centimetra pred objektívom. To je skvelé, ak to vidíte v reklame. Ale v praxi? Väčšinou vám je to nanič.

  1. Z tak veľkej blízkosti si spravidla zatienite fotoaparátom vlastný objekt.
  2. Ak snímate hmyz, zdúchne kade ľahšie.
  3. Kvalita obrazu aj tak nebýva revolučná. 

Nuž a veľa fotoaparátov nemá nejaké supermakro vôbec. Jasné. Na tieto práce sú predsa určené zrkadlovky s výbavou za pár tisíc. Takým zázrakom nasnímate aj pavúka, ako gúľa očami. Ostro, aj s chlpami. Avšak čo v prípade, že máte len kompakt? Alebo dokonca fotografujete cez Iphone? Alebo iný žartovný fotoaparátik?

P1790395

Použite lupu. Nosím ju v peňaženke. Hodí sa pri čítaní obalov na potravinách a na detailné zábery.

Aj stredná trieda kompaktov totiž má jednu nemilú vlastnosť. Dovolia fotiť v makrorežime. Možno aj v supermakro režime. Ale skoro vždy len s plným širokouhlým objektívom. S pritiahnutým zoomom nezaostríte. Tým sa dostávame k bodu jedna – tieň fotoaparátu a hmyz zmizne.

S použitím silnejšej lupy korigujete túto vlastnosť fotoaparátu. Dá sa pracovať s pritiahnutým zoomom. Budete teda od svojho objektu ´daleko, možno 10 – 20 centimetrov. Expozičné pole však môže mať jeden či dva centimetre.

V takom nastavení je nutné počítať s vysokou stabilitou. Foťte len za prvotriednych svetelných podmienok. No a snažte sa nehýbať fotoaparátom.

P1790396

Veľa fotografov má niekde starý fotoaparát s výmenným objektívom. Objektív stačí odpojiť a získate výkonnú lupu. Taká vám umožní dostať sa na mimoriadne veľké detaily. To už je makrofotografia ako má byť.

P1790413

Vzhľadom na to, že takto postavená optická sústava je veľmi nekvalitná, nikdy nedosiahnete tak kvalitné zábery, ako z profesionálnej techniky. To však nevadí, fotíme pre radosť nie pre profesiu.

P1590463

Klasická makrofotografia vám umožní asi takéto obrázky. Ak máte lupu, takýto záber spravíte aj cez iPhone.

P1590402

S lupou a digitálnym fotoaparátom vás to pustí bližšie.

P1590473

Po nasadení objektívu pred fotoaparát musíte riadne pritiahnuť zoom.

P1590471

Potom vás však čakajú pekné detaily.

P1590476

Aj "blbé" margarétky obsahujú detaily, aké ste okom možno nikdy nevideli.

P1590405

Záber vlčieho maku.

P1590417

Ešte jeden.

Ako odhadnete, aký objektív, alebo lupa sú na fotografovanie supermakro fotografie vhodné? Namierte lupou proti oknu a pokúste sa vytvoriť ostrý na stene obraz.

  • Objektív ho vytvorí zhruba pri vzdialenosti okolo 5 až 7 centimetrov. Tak silná lupa (objektív je len kvalitná lupa) vás priblíži na veľký detail. Pre veľkoformátové fotoaparáty sú objektívy lepšie – majú väčší priemer. Širokouhlý objektív by síce pomohol dostať sa oveľa bližšie, no jeho priemer je malý. Museli by ste fotiť so zoomom.
  • Lupa, ktorá má zaostrenie zhruba okolo 10 centimetrov spraví z bežného mobilu makrofotoaparát, ale nepustí vás veľmi blízko.
  • Bežné okuliare okolo 5 dioptrií už neposkytnú takmer žiadnu pomoc.
  • Lupa z plastu je dobrá ako hračka, ale fotky z nej budú značne nekvalitné.

Ak teda plánujete fotografovať supermakro, prejdite sa po trhu. Možno kúpite malú, ale veľmi výkonnú lupu.

Komentáre k článku: Supermakro fotografia

  1. Fedor 11. júna 2013

    Nevedel som ze sa da fotit cez lupu. Dobry napad.

Pridajte komentár: