Fotografia vo svetle sviečky – interiér

Portrét

Fotografovať portrét v svetle sviečky nemá veľký význam, pokiaľ na to nemáte vážny dôvod.

Svetlo sviečky je hlboko na fotografovanie nedostatočné a z dôvodu dlhého expozičného času vyžaduje statív. Okrem statívu je potrebné dosiahnuť aj úplnú disciplínu fotografovaného, ktorý sa nesmie hýbať niekedy aj niekoľko sekúnd. To sa ľahšie napíše ako urobí.

Kvalita svetla sviečky je ďalej veľmi nepríjemná, pretože je to zároveň svetlo extrémne kontrastné. Miesto na ktorom je osvetlená časť, je osvetlené intenzitou sviečky, miesto ktoré je zatienené je osvetlené – ničím – aspoň z pohľadu digitálneho fotoaparátu.

Preto tvár osvetlená sviečkou z boku bude pôsobiť veľmi neprirodzene, pretože neosvetlená časť bude bez akéhokoľvek náznaku kresby.

V prípade, že použijete na osvetlenie sviečok viacero, môžete síce rozptýliť svetlo a na scéne kontrast nebude až natoľko agresívny, ale nezmiernite tým fakt, že scéna bude rozdelená tieňmi na rôzne štrukturálne prvky, ktoré vyzerajú, ako predmety. Získate teda fotografiu štrukturálne rozbitú a neprehľadnú.

Portrét v svetle sviečky. Statív, expozícia 6 sekúnd. Hnedý závoj som tam ponechal zámerne. Je jediným signálom, že ide o svetlo sviečok – z bieleho fľaku sviečky sa to dá odhadnúť len ťažko.

Po pridaní expozície už nemožno určiť, čím je scéna osvetlená.

Aj pohyb vedie k úplnému zničeniu záberu.

Interiér

Záber interiéru osvetleného sviečkami, najlepšie s využitím statívu, môže dopadnúť zaujímavo, ale dosť záleží na šťastí vhodného osvetlenia. Výsledok však môže byť problémom, ak je sviečok na scéne málo.

Extrémny kontrast medzi blízkym a jasne osvetleným objektom a vzdialeným takmer tmavým objektom spôsobí, že záber nebude precízne prekreslený. Buď budú kvalitne nakreslené jasne osvetlené predmety a tiene budú úplne bez kresby, alebo zvolíte expozíciu na tiene, ale svetlo sviečok bude na fotografiách vyzerať, ako keby svietil prinajmenej 1 000 wattový reflektor.

Z toho dôvodu sa musíte duševne pripraviť na fakt, že na obrázkoch interiéru nebude príliš viditeľné, to, že sú fotografované práve vo svetle sviečok. Ak nebude fakt sviečok pochopiteľný z textu fotografie, nebude možné stanoviť, či ste svietili sviečkami, alebo žiarovkami. Dosť nemilá „drobnosť“. Ako náhle divák na prvý pohľad nepochopí, že ste fotografovali pri svetle sviečok, okamžite sa bude pýtať, prečo je tak nízka technická kvalita fotografie…

Z toho dôvodu som presvedčený, že vo svetle sviečok nemá veľkej ceny fotografovať, pokiaľ nechcete zaznamenať atmosféru zimného večera niekde pri kozube (osvetlenie od ohniska má podobné vlastnosti ako sviečka) alebo vianočného stromčeka.

Práve také situácie totiž svetlo sviečok priam vyžadujú. Aj nekvalitná fotka vianočného stromčeka nevzbudí žiadne otázky, pretože je to jasné – pokus zachytiť atmosféru takmer úplnej tmy.

Komentáre k článku: Fotografia vo svetle sviečky – interiér

  1. domca 31. marca 2009

    ahoj miro, mam narocnu ulohu a nie vela skusenosti. treba odfotit pohyb v tme a do toho svetlo ohna:-D znie to nemozne… ide o tocenie s ohnom, ohnovu show ak chces, a je dolezite aby na fotke bol zachyteny pohyb toho ohna. to sa da celkom jednoducho dosiahnut dlhsou expo. fajn.. ale postavy, ktore sa tomu venuju su strasne.. okrem ohna neni vidiet nic, popripade nieco rozmazane.
    par zaberov sa mi celkom podarilo, mozem poslat.. a mam par fotiek stiahnutych, co by som chcela asi dosiahnut. mohla by som ti to poslat? ak by si sa ktomu vedel vyjadrit pomohlo by:-)
    pocula som nieco o tom, akoze nastavit dlhu expo a nakoniec blesk, ale mam pochybnosti ci sa to na mojom fotaku da.

  2. Miro Veselý 1. apríla 2009

    hej používa sa blesk alebo rôzne techniky, ale také srandy sa s bežným foťákom často nedajú dosiahnuť

Pridajte komentár: