Fotografia vo svetle sviečky – exteriér

Exteriér

Asi najčastejšie sa osvetlenie sviečok objavuje na cintoríne. Z takých fotografií netreba mať strach. Bude jasné, o čo ide.

Na dušičky, či v iné sviatky, sa môže na cintorínoch objavovať tisíce sviečok, ktoré vábia fotografov k zaznamenaniu tejto udalosti. Pri jej fotografovaní platia zásady, ktoré sú podobné, ako pri nočnej fotografii. Potrebujete statív a mnoho, mnoho trpezlivostí pri opakovaní a tvorbe viacerých verzií jednotlivých záberov.

Statív však považujte na cintoríne za podmienku, inak budete odkázaní

  • fotografovať od plotu, či od miest, kde sa dá aparát oprieť a tých nebýva na cintoríne vždy dostatok.
  • niektoré motívy sa vám nepodarí bez statívu zaznamenať, pretože nemáte kam upevniť prístroj

Statív možno nebude nutný na dušičky, ak v obraze budú naozaj tisíce sviečok. To môže expozičný čas skrátiť až na hodnoty, ktoré sa v rukách udržať dajú.

Potom si môžete domov odniesť presvedčivé a pekné zábery.

Ak by počas vašej nočnej fotografie náhodou mierne mrholilo, alebo bola dokonca mierna hmla, významne sa tým zvýši pôsobivosť záberov a dostane takú atmosféru, akú by ste asi chceli dosiahnuť. Hmla a mrholenie spôsobia difúziu svetla.

Expozícia na cintoríne nie je jednoduchá. Až doma pri počítači dokážete vybrať, ktoré obrázky sú najlepšie.

Ak plánujete fotografovať na dušičky, radím vám, aby ste pár dní predtým išli na cintorín a toto fotografovanie si v praxi vyskúšali „na nečisto“. Neprekvapia vás potom zlé výsledky z „ostrej“ akcie.

Ak totiž zvolíte príliš krátku expozíciu…

…neuvidíte nič, alebo…

…výsledkom budú len bodky svetielok a prakticky nič iné.

Ak ale expozícia bude pridlhá, svetielka sa začnú strácať v pomerne svetlých podrobnostiach.

Preto treba voliť podľa možnosti vždy niekoľko expozícií. Vďaka nim si vyberiete optimálny kompromis medzi mierou podrobností a kontrastu svetielok.

Niektoré LCD panely fotoaparátov klamú a aj takáto fotografia sa na nich môže zdať celkom obstojná.

Za úvahu stojí aj fotografovanie v čase, kedy z oblohy ešte dopadá náznak denného svetla. Pomôže zmierniť hlboký kontrast a pridá do záberu zaujímavé modré svetlo.

Záver

Ako som povedal táto oblasť vyžaduje viac experimentu, ako univerzálnych zásad, ktorých by bolo treba sa držať. Pri každej scéne narazíte na iné problémy a preto nie je možné stanoviť jedinú univerzálnu platnú radu.

A nezabúdajte na zákonník schválnosti. Najlepšiu fotku si možno (ako natruc) odnesiete náhodne – odfotíte ju len na skúšku, bez statívu. Desiatky ostatných, precízne pripravených záberov so statívom poputujú do archívu s popisom „nepodarené“…

Pridajte komentár: